Za območje Policijske uprave (PU) Maribor so bili lanski podatki o prometni varnosti spodbudnejši, saj je v nesrečah umrlo devet ljudi, kar je najmanj v desetletju.
Direktor PU Maribor Beno Meglič je ob tem opozoril, da alkoholizirani povzročitelji kljub izboljšanju ostajajo resen problem, saj so bili odgovorni za skoraj polovico smrtnih nesreč.
Meglič je danes na delovnem srečanju v Račah, ki ga je pripravila Javna agencija RS za varnost prometa, še izpostavil, da se je na območju uprave lani zmanjšalo število prometnih nesreč. Za tri odstotke je bilo manj kršitev prometnih predpisov, za šest odstotkov manj lahko poškodovanih udeležencev. Delež alkoholiziranih povzročiteljev se je znižal na 9,5 odstotka, vendar so ti še vedno povzročili 44,4 odstotka prometnih nesreč s smrtnim izidom, so danes sporočili iz agencije.
Po Megličevih besedah so tudi letošnji trendi ugodni, zato upa na podobno pozitivno leto.
Vršilka dolžnosti direktorice agencije Saša Jevšnik Kafol je predstavila podatke za Slovenijo, kjer so bili rezultati slabši. Lani je na cestah umrlo 93 ljudi, pri čemer je bilo poslabšanje izrazito predvsem v poletnih mesecih, ko je življenje izgubilo 25 oseb. Opozorila je na negativne trende pri voznikih enoslednih motornih vozil, zlasti motoristih, med katerimi prevladujejo mlajši in neizkušeni, pa tudi vozniki srednjih let.
Med najpogostejšimi vzroki prometnih nesreč ostajajo neprilagojena hitrost, alkohol, neustrezna varnostna razdalja, utrujenost in uporaba motilcev med vožnjo.
Jevšnik Kafol je poudarila pomen osredotočenosti na vožnjo ter nujnost učinkovitejšega nadzora, tudi z večjo uporabo tehničnih sredstev, saj je policija kadrovsko podhranjena.
V razpravi so predstavniki svetov za preventivo in vzgojo v cestnem prometu iz Podravja pohvalili delo policije na terenu ter izrazili željo po še tesnejšem sodelovanju z agencijo, predvsem pri uporabi merilnih naprav in preventivnega gradiva.
Dotaknili so se tudi pomena tehničnega nadzora, radarjev, širjenja con 30 in zagotavljanja varnih šolskih poti.
vir: sta
The post Na območju PU Maribor lani najmanj smrtnih žrtev v desetletju appeared first on Lokalec.si.

4 days ago
26







English (US)