Kočevski gozdovi bodo znova preizkusili pogum in vzdržljivost pohodnikov

2 days ago 20

V soboto, 18. aprila 2026, bo v Kočevju potekal 12. vzdržljivostni pohod Po medvedovih stopinjah, eden najbolj prepoznavnih in zahtevnih rekreativnih dogodkov v Sloveniji. Pohodnike čaka edinstvena izkušnja v osrčju kočevskih gozdov, kjer bodo lahko izbirali med dvema trasama – zahtevnejšo 64-kilometrsko in krajšo 36-kilometrsko potjo. Trasi vodita skozi neokrnjeno naravo Kočevskega Roga, mimo pragozdov in ostankov nekdanjih kočevarskih vasi.

Dogodek, ki poteka pod sloganom »Rezervirano za pogumne«, vsako leto privabi številne pohodnike iz Slovenije in tujine ter je zaradi velikega zanimanja praviloma razprodan v zelo kratkem času.

Start pohoda bo med 4.30 in 6. uro pri Kočevskem jezeru, prihod udeležencev pa je predviden v večernih urah, ko bo sledila tudi zaključna prireditev.

VIR: Po medvedovih stopinjah.

Organizatorji ob tem posebno pozornost namenjajo varnosti in trajnostnemu vidiku dogodka, saj pohod poteka v občutljivem naravnem okolju.

Daljša, 64-kilometrska trasa velja za osrednji izziv dogodka. Gre za netekmovalni pohod brez merjenja časa, kjer je poudarek na vzdržljivosti in doživetju narave. Udeležijo se ga lahko vsi starejši od 15 let, mlajši pa le v spremstvu odraslih. Pohodniki se bodo na pot podali v zgodnjih jutranjih urah, cilj pa morajo doseči najkasneje do 20.30.

Trasa poteka večinoma po gozdnih cestah in poteh, le manjši del po asfaltu. Tehnično ni zahtevna, vendar zaradi dolžine zahteva dobro telesno pripravljenost. Na poti so predvidene kontrolne točke na Luži, Žagi Rog, Podstenah in Lovskem vrhu, kjer bodo udeleženci obvezno potrjevali svoj prihod. Na Žagi Rog jih bo čakal tudi topli obrok.

Pohodnike bo pot vodila mimo številnih naravnih in zgodovinskih posebnosti. Med drugim bodo prehodili območje treh gozdnih rezervatov, se povzpeli na Vrh Roga in se spustili proti Rajhenavskemu pragozdu, kjer stoji tudi znamenita jelka, imenovana Kraljica Roga. Na poti bodo naleteli tudi na Prelesnikovo koliševko, eno bolj znanih kraških pojavov v Sloveniji.

Arhiv.

Krajša, 36-kilometrska trasa ponuja nekoliko manj zahteven, a še vedno resen izziv. Start bo nekoliko kasneje, med 7. in 9. uro, cilj pa ostaja enak kot pri daljši poti. Tudi ta pohod je netekmovalen in odprt za vse starejše od 15 let.

Na krajši poti sta predvideni dve kontrolni točki, pri Logarnici Trnovec in na Lovskem vrhu, kjer bodo pohodniki prav tako deležni okrepčila. Pot jih vodi skozi gozdove Kočevskega Roga, mimo Željnskih jam in skozi območja, kjer se prepletata narava in ostanki nekdanjega poselitvenega prostora.

Za obe trasi velja, da pohod poteka v vsakem vremenu in na lastno odgovornost.

Organizatorji si pridržujejo pravico, da posameznika umaknejo s poti, če ocenijo, da njegovo psihofizično stanje ne omogoča varnega nadaljevanja. Zaradi varnosti je obvezna uporaba mobilnega telefona, priporočljiva pa je tudi uporaba čelne svetilke.

Na kontrolnih točkah bo zagotovljena voda in osnovna oskrba, organizatorji pa posebej poudarjajo tudi skrb za okolje, saj bodo na voljo zabojniki za ločeno zbiranje odpadkov. Pohod tako poleg športnega izziva ohranja tudi poudarek na odgovornem odnosu do narave.

Pohod Po medvedovih stopinjah tako ostaja eden najbolj posebnih dogodkov v slovenskem prostoru. Ne le zaradi dolžine in zahtevnosti, temveč predvsem zaradi izkušnje, ki jo ponuja – tišine mogočnih gozdov, občutka oddaljenosti od vsakdana in neposrednega stika z eno najbolj ohranjenih naravnih pokrajin v državi.

Read Entire Article