Izhodišča po občinah so precej različna. V Zagorju Matjaž Švagan županuje že vse od prvih lokalnih volitev leta 1994. Zaključuje osmi mandat in je eden izmed peščice slovenskih županov, ki občino neprekinjeno vodijo že več kot tri desetletja. Pred tem je bil dve leti tudi predsednik zagorske občinske skupščine.
V Hrastniku Marko Funkl zaključuje drugi mandat. Nekdanji aktivist in vodja Gibanja za dostojno delo in socialno družbo je prvič zmagal leta 2018, ko je v drugem krogu prejel skoraj 55 odstotkov glasov. Letos je ponovno kandidaturo že napovedal.
Prvi županski mandat je v Trbovljah za Zoranom Pozničem. Pred prihodom na občino je vodil Delavski dom Trbovlje, kratek čas pa je bil tudi minister za kulturo. Leta 2022 je nasledil Jasno Gabrič, ki se po dveh mandatih ni več potegovala za župansko funkcijo. Tudi Poznič je že potrdil, da gre še enkrat v volilno tekmo.
Dolgoletnega župana imajo tudi v Litiji. Franci Rokavec občino vodi že skoraj 20 let. Konec leta 2024 se je sicer upokojil, vendar le poklicno – župansko funkcijo je obdržal in imenoval novega podžupana Borisa Doblekarja. Ali bo poskusil osvojiti še en mandat, za zdaj še ni jasno.
V Radečah Tomaž Režun zaključuje tretji mandat. Prvič je bil izvoljen leta 2014 s 76-odstotno podporo, na volitvah leta 2018 in ponovno leta 2022 pa protikandidata sploh ni imel. Nazadnje je tako prejel 100 odstotkov veljavnih glasov – drugače niti ni moglo biti. Letošnjo kandidaturo je za naš portal že potrdil.
Toda dolžina mandata, politične izkušnje in seznam izvedenih projektov niso nujno edino, kar volivci tehtajo pred glasovanjem. Nekateri volijo program, drugi stranko, tretji znan obraz.
Kaj bo letos odločilo vaš glas? Povejte nam v spodnji anketi.
The post Ker je naš, ker lepo pozdravi ali zgolj, da sedanji župan odide? appeared first on Zon | Zasavske onlajn novice.

1 hour ago
16











English (US)