Išči

Sveti oče švicarskim gardistom: Pojdite proti toku, vlagajte v odnose

Sveti oče je ponedeljek, 6. maj 2024, v avdienco sprejel 34 rekrutov Papeške švicarske garde. Zjutraj je v baziliki svetega Petra mašo zanje daroval kardinal Pietro Parolin, vatikanski državni tajnik. Slovesna zaprisega je v navzočnosti družinskih članov in prijateljev potekala popoldne na dvorišču svetega Damaza v Vatikanu.

Andreja Červek – Vatikan

Papež Frančišek je mlade švicarske gardiste spodbudil, naj hodijo proti toku, vlagajo v medsebojne odnose in prosti čas namenijo različnim skupnim dejavnostim. Kot je dejal, je zanj srečanje z njimi vsako leto dobrodošla priložnost, da se javno zahvali za »prisotnost in služenje Švicarske garde«: »Najprej za prisotnost, ki se odlikuje po kakovosti in prijaznem, pozornem in vestnem slogu. In potem seveda za vsakodnevno, vedno velikodušno in prizadevno služenje.«

Besede zahvale je namenil družinam mladih rekrutov, »kajti če so tukaj in so dobro vzgojeni, je to zaradi okolja, v katerem so odraščali«. Izpostavil pa je tudi pomembno vlogo poveljnika Švicarske garde, njegovih sodelavcev in kaplana.

Dobri medsebojni odnosi

»Dragi gardisti, vesel sem, da so me vaši nadrejeni seznanili z več pozitivnimi vidiki, ki bi jih rad sedaj podelil z vami,« je dejal papež in v nadaljevanju spregovoril o njihovem vestnem opravljanju dela in medsebojni

 povezanosti.

Med švicarskimi gardisti je »dober duh enega telesa, v kasarni vlada pozitivno in spoštljivo vzdušje, vljudno vedenje do nadrejenih in gostov, kljub včasih dolgim obdobjem intenzivnega in utrujajočega dela«, ker jih je številčno nekoliko manj, ko bi bilo potrebno. »Izkazujete visoko raven motivacije in pripravljenosti za opravljanje službe ter tudi – to me zelo veseli – za dobre medsebojne odnose: skupaj hodite na izlete, skupaj preživljate proste dni in pogosto greste skupaj ven.«

Glavna pot za človeško in krščansko rast

In ravno pomen odnosov je papež posebej poudaril: »Dejansko je odnos ključna izkušnja za nas kristjane: Jezus nam je razodel in pričeval, da je Bog ljubezen in da je sam po sebi odnos. V tej skrivnosti najdemo cilj in izpolnitev svojega življenja. Dobri odnosi so glavna pot naše človeške in krščanske rasti in zorenja. Veliko tega, kar je značilno za našo osebnost, smo se naučili v odnosih s starši, brati in sestrami, sošolci, učitelji, prijatelji, sodelavci itd.«

Po papeževih besedah je prav zato »življenje v razširjeni družini Švicarske garde«, ki traja vsaj dve leti, za njih tako »pomembno in vzgojno obdobje«. »Ne gre le za obdobje dela, ampak tudi za čas življenja in odnosov, intenzivnega občestva v raznoliki skupnosti. Ta raznolikost in intenzivnost skupnosti ter odnosov v vsakodnevnem okolju kasarne je za vas bistven in ključen vidik.«

Prosti čas izkoristite za skupne dejavnosti

S tega vidika naj bi nova kasarna, ki je trenutno v fazi načrtovanja, pomembno prispevala k združitvi gardistov in njihovih družin, ki so trenutno zaradi pomanjkanja prostora prisiljeni živeti nekoliko razpršeno. S tem se bodo okrepile tudi vezi in občutek pripadnosti znotraj korpusa.

Sveti oče je zbrane švicarske gardiste spodbudil, naj dejavno in predano gojijo skupnostno življenje. »Danes je med mladimi zelo razširjena navada, da prosti čas preživljajo sami z računalnikom ali mobilnim telefonom. Zato tudi vam, mladi gardist, pravim: prosim, pojdite proti toku! Pojdite proti toku! Bolje je, da prosti čas izkoristite za skupne dejavnosti, za spoznavanje Rima, za trenutke bratstva, v katerih si lahko kaj pripovedujete in podelite, za šport ... Te izkušnje vas notranje gradijo in vas bodo spremljale vse življenje,« je dejal papež Frančišek in jih izročil Devici Mariji in njihovim svetniškim zavetnikom.

Ponedeljek, 6. maj 2024, 14:04