ARTICLE AD
Znanstveniki z Univerze v Houstonu so odkrili, da Uran – sedmi planet od Sonca – oddaja več notranje toplote, kot jo prejema od sončnega sevanja, kar postavlja pod vprašaj dosedanje domneve o njegovi notranji strukturi in zgodovini. Odkritje, objavljeno v znanstveni reviji Geophysical Research Letters, ponovno oživlja razprave o potrebi po novi raziskovalni misiji proti temu skrivnostnemu plinskemu velikanu.
Analiza več desetletij starih podatkov iz vesoljskih misij in sodobnih računalniških modelov je pokazala, da Uran oddaja približno 12,5 odstotka več toplote, kot je prejme od Sonca. Čeprav je ta delež znatno manjši kot pri Jupitru, Saturnu ali Neptunu – ki oddajajo več kot dvakrat toliko toplote, kot je prejmejo – novo odkritje pomeni znatno odstopanje od ugotovitev sonde Voyager 2 iz leta 1986, ki takrat ni zaznala izrazite notranje toplote.
Ikonična ameriška sonda Voyager 2 je pred skoraj štirimi desetletji edina neposredno preletela Uran in takratni podatki so kazali na planet brez opaznih virov notranje toplote. Vendar raziskovalci danes domnevajo, da so meritve morda bile izkrivljene zaradi sončnih izbruhov ali pa da je bila sonda ob preletu preprosto ujeta v trenutku nižje aktivnosti planeta.