Znano madžarsko knjižnico ogrožajo škodljivci

5 hours ago 7
ARTICLE AD

V knjižnici več kot tisoč let stare benediktinske opatije v madžarskem mestu Pannonhalma na zahodu države hranijo dragocene srednjeveške knjige. Del knjižnice sedaj ogrožajo škodljivci, ki se jih nameravajo rešiti s pomočjo sodobne kemije in tehnologije, je poročala nemška tiskovna agencija dpa, ki se sklicuje na madžarske spletne medije.

V nevarnosti je 400.000 redkih knjig. V samostanski knjižnici so namreč odkrili napad hroščev, zaradi česar je knjižnica zaprta od 1. junija dalje. Ogrožena knjižna dela so že odstranili s polic in jih z dodatkom dušika zapakirali v nepredušno plastiko. Na tak način naj bi uničili hrošče, ki so prodrli v papir. Predvidevajo, da bo znamenita knjižnica ostala zaprta vse do konca leta.

Predstojnik samostana, opat Cirill T. Hortobagyi je ocenil, da je napad hroščev povezan s podnebnimi spremembami. “Papež Frančišek je izrecno poudaril, da so posledice podnebnih sprememb postale osebni problem vseh,” je še povedal v povezavi s škodo v samostanski knjižnici.

Najstarejše zaklade knjižnice, kot je izdaja Svetega pisma iz 13. stoletja, so že pred napadom hroščev hranili ločeno in pod točno določenimi zaščitenimi pogoji, zato ti neposredno niso ogroženi.

Opatija v Pannonhalmu je na seznamu Unescove kulturne dediščine. Ustanovili so jo leta 996, štiri leta pred ustanovitvijo madžarskega kraljestva. V opatiji hranijo najstarejšo zbirko knjig na Madžarskem ter številne najstarejše in najpomembnejše rokopise.

Read Entire Article