ARTICLE AD
Na izlet peljala 30 upokojenk
Ko je v času epidemije država zagotovila bone za koriščenje turističnih nastanitev, mnogi starejši teh ugodnosti niso porabili, saj niso imeli s kom na dopust. “Jaz pa sem si rekla, zakaj ne bi šle me skupaj?” Tako so se zbrale v skupino, rezervirale termin in se z avtobusom odpravile na petdnevni izlet v Šmarješke toplice. Trideset žensk, z njimi pa še dva gospoda, moža. “Vedno jim rečem, da morajo paziti drug na drugega, saj sama ne morem paziti vseh,” se nasmehne Jerica Laznik, prostovoljka iz Hrastnika, ki je junija prejela državno priznanje na področju prostovoljstva. No, epidemija je mimo, njihovo druženje pa ni ostalo le pri enem dopustu. Letos so termin rezervirali kar za sedem dni in za dodatno popestritev organizirali še dodatne aktivnosti.
Državne nagrade in priznanja Republike Slovenije na področju prostovoljstva je najvišje državno priznanje za izjemne dosežke na področju prostovoljstva, njegove promocije in razvoja, ki jih prostovoljkam, prostovoljcem in organizacijam država podeljuje vsako leto. |



Majhne zgodbe, ki se sestavijo v mozaik. Mreža, ki ohranja življenja.
Laznik je od nekdaj veselilo delo z ljudmi. Kot prostovoljka deluje že 15 let in kot pravi, je imela na to velik vpliv njena mama, ki je ljudem pomagala predvsem z izpolnjevanjem dokumentov in pisanjem prošenj. “Imela je izjemno lepo pisavo in pomagala mnogim ljudem. Tudi nam otrokom je pisala nalepke za zvezke.” Predvsem pa se spominja sosede, ki ji je mama pomagala pri pisanju prošenj in urejanju papirjev. Ker je odraščala v okolju, kjer je bila pomoč sočloveku prisotna na vsakem koraku, se ji je nadaljevanje te tradicije zdelo smiselno, celo samoumevno. “To je vedno bilo del mojega življenja, zdi se mi nekaj povsem normalnega, življenjskega.”




Na vedo, da so upravičeni do pomoči
Tako kot včasih njena mama tudi Laznik zdaj pomaga ljudem pri izpolnjevanju papirjev in poudari pomoč pri prijavah na storitev e-oskrbe. Znotraj te imajo starejši od 80 let pravico do pametne zapestnice ali obeska, ki skrbi za 24-urno spremljanje. “Če starejše oseba pade ali je določen čas negibna, naprava to sporoči naprej, na centralo, in se tako lahko sproži reševani postopek, kar bi bilo sicer nemogoče.” Ker se marsikdo ne znajde v novodobnem svetu tehnologije, jim Hrastničanka z veseljem priskoči na pomoč pri iskanju informacij, izpolnjevanju obrazcev in pridobivanju pravic, “za katere včasih niti ne vedo, da jih imajo”.
Skriti Božiček obdaruje tiste, ki so med prazniki najbolj sami
Laznik je danes aktivna koordinatorka programa Starejši za starejše, v katerem je pomoč ljudem v stiski ena izmed osrednjih dejavnosti. Poleg distribucije hrane v sodelovanju z Rdečim križem poskrbijo tudi za kakšna presenečenja. En izmed teh je akcija “skriti Božiček”, v kateri zbirajo darila za starejše, ki si tega ne morejo privoščiti. Majhna darila, ki pa lahko naredijo veliko razliko v življenju.
Poleg tega, da je regijska koordinatorka programa Starejši za starejše – ta povezuje sedem društev upokojencev in več kot sto prostovoljcev v regiji, je bila Laznik tudi pobudnica organiziranja prevoza za starejše v Hrastniku. Tako so tudi v njeni domači občini ponudili možnosti brezplačnih prevozov Prostofer, kjer mlajši upokojenci po opravkih zapeljejo starejše.
Kot so povedali ob podelitvi priznanj prostovoljcem, je Jerica Laznik dokaz, da so spremembe mogoče tudi skozi vsakodnevna, skromna in sočutna dejanja.
Sorodno:
Naj prostovoljci Slovenije letos prvič razglašeni v Trbovljah
The post ZGODBA: Majhna dejanja ki niso glasna, a so mogočna appeared first on ZON.