ARTICLE AD
Pravljice so most med svetom odraslih in otroškim svetom domišljije. So mnogo več kot le zabava – so vez, ki povezuje otroka in odraslega, ter hkrati orodje za otrokov celostni razvoj.
Že stoletja so pravljice neizčrpen vir ljudske modrosti, domiselnosti in duhovitosti. Nikoli ne zastarijo, saj vsaka nova generacija otrok v njih odkrije nekaj novega in svežega. Otroci ob poslušanju pravljic vstopijo v čarobne svetove, kjer so očarani in prevzeti. Pravljice spodbujajo njihovo domišljijo, razvijajo čutila, krepijo samozaupanje, besedni zaklad in celo intelektualne sposobnosti.
Pravljice otrokom pomagajo razumeti življenje. Otroci preko zgodb spoznavajo posledice ravnanj, sprejemajo pravila in razvijajo čustveno ter socialno občutljivost. Na primer: če otrokom večkrat preberemo pravljico o Muci Copatarici, bo pospravljanje copat postalo zabavna rutina. Pravljica o umivanju rok lahko pritegne še tako trmaste malčke k boljši osebni higieni. Pravljica o zimi, prebrana ob pogledu na snežinke, pa še dodatno prebuja otroško domišljijo.

Branje in pripovedovanje pravljic
Branje in pripovedovanje pravljic sta izjemno dragocena. Starši in vzgojitelji s tem ne samo prenašajo zgodbe, ampak gradijo poseben odnos z otrokom. Otrok ob tem čuti bližino, toplino in varnost. Če beremo počasi in z občutkom, otrok z zanimanjem spremlja besede in slike ter tako naravno krepi svoj jezik.
Pripovedovanje pravljic omogoča otroku, da si ob poslušanju predstavlja like in dogajanje po svoje. Slikanice, kartonke in knjige iz blaga so odlične že za najmlajše. Tudi če dojenček knjigo raje žveči kot posluša, je to njegov prvi stik s svetom besed.

Zakaj brati pravljice?
Branje otrokom:
- Krepi vez med otrokom in starši.
- Ugodno vpliva na otrokovo kasnejše učenje.
- Izboljšuje razumevanje jezika.
- Razvija logično mišljenje.
- Otroku pomaga obvladovati spremembe in stresne situacije.
- Povečuje koncentracijo in spomin.
- Širi besedni zaklad.
- Uči osnov branja in razumevanja besedila.
- Razvija socialne spretnosti.
- V otroku gradi ljubezen do knjig in branja.
Albert Einstein je dejal: »Če želite, da bi bili vaši otroci bistri, jim pripovedujte pravljice. Če želite, da bi bili še bolj bistri, jim pripovedujte še več pravljic.«

Zakladnica modrosti
Pravljice so polne simbolov in posebnih značilnosti: nedoločen čas in kraj, pravljična števila in čarobni predmeti, boj med dobrim in zlim, ter vedno znova opomin, da se lahko na poti k srečnemu koncu spremenimo, rastemo in premagamo ovire. Pravljice učijo, da lahko tudi revež postane kralj ali lenuh premaga lenobo.
Zato otrokom berimo in pripovedujmo pravljice že od rojstva. Branje naj bo del vsakdana – doma, v vrtcu, v knjižnici ali celo v čakalnici pri zdravniku. Naj vidijo, da knjige niso obveznost, temveč vir veselja.
Naj bo pravljica vsak dan most, ki povezuje vaše in otroško srce.
Vir: Vrtec Antona Medveda Kamnik, pripravila: Ksenija Novak
The post Zakaj so pravljice najboljša popotnica za otroke? appeared first on domžalec.si.