ARTICLE AD
TREBNJE – „Zaradi vseh pritiskov in tudi neposrednega vpliva naše strokovno delo smo pripravljeni dati kolektivno odpoved,“ je za Planet TV povedala Marijana Šekl Grozina, strokovna direktorica v Zdravstvenemu domu Trebnje. To bi bil vrh ledene gore spora, ki se vleče že nekaj časa. Če nas spomin ne vara, je bil boj z občino Trebnje bil že Zdenko Šalda, priznani zdravnik iz ZD Trebnje.

Odstopili že direktorica in predsednica sveta zavoda
V Zdravstvenem domu Trebnje je v zadnjih tednih nastalo hudo napeto vzdušje, saj je skoraj 30 zdravnikov, zobozdravnikov in vodij služb napovedalo kolektivni odstop. Zaposleni so v odprtem pismu ministrici za zdravje opozorili, da so se pojavili “neupravičeni pritiski, ustrahovanja in zavlačevanja” strokovnih odločitev, ki jih pripisujejo občinam ustanoviteljicam – Trebnje, Mokronog-Trebelno, Šentrupert in Mirna je dodala, da gre za vdor politike v medicinsko odločanje, kar moti normalno oskrbo prebivalcev tega območja. Zaradi pritiskov sta konec junija odstopili direktorica Karmen Lukše in predsednica sveta zavoda Jana Zajc. Prav tako so bile začete notranje revizije, osredotočene na postopke javnih naročil in plačne razrede. Revizija je identificirala precej priporočil za takojšnje ukrepanje, čeprav po oceni zaposlenih ni prišlo do “večjih kršitev predpisov”. So pa bile prisotne tudi žalitve na sejah zavoda: „Na svetih zavoda so bile pogoste tudi žalitve direktorice. Tudi name so naletele: preberi to, pa tudi če boš prebrala, ne boš razumela,“ je za Planet TV razkrila Marijana Šekl Grozina.
Revizija
Občine ustanoviteljice zanikajo očitke o pritiskih ter poudarjajo, da so zgolj zahtevale zakonito delovanje zavoda in odpravo ugotovljenih nepravilnosti. Po drugi strani zaposleni vztrajajo, da si želijo predvsem nemotenega opravljanja svojega dela, ob tem pa opozarjajo, da bi bila zdravstvena oskrba za približno 17.000 pacientov lahko resno ogrožena, če se razmere ne umirijo. Vse skupaj Zdravstveni dom Trebnje postavlja v položaj velike negotovosti – tako za zaposlene kot za širšo javnost, ki upravičeno pričakuje jasno razrešitev nastalih sporov in zagotovitev kakovostne ter stabilne zdravstvene oskrbe.
Tule celoten prispevek Planet TV-ja:
https://www.planet-tv.si/clanek/bi-17000-ljudi-v-trebnjem-lahko-ostalo-brez-zdravstvene-oskrbe
Župan Šentruperta ni povedal vsega
Več mesecev, Dolenjskainfo.com spomni, da že od januarja letos, pa se rešuje zaposlitev medicinske sestre, ki je nujna za zagotavljanje dežurne službe. V ZD Trebnje so na januarski seji zahtevali čimprejšnjo zaposlitev medicinske sestre, ki se je zavlekla do junija. Na junijski seji na dnevnem redu ni bilo načrtovanega sprejemanja sklepa, zato se je vse premaknilo na julijsko sejo.
Pri tem so podpisniki zdravniki opozorili na izjavo šentrupertskega župana Tomaža Ramovša, ki je dejal, da naj bi bil sklep sprejet že zdavnaj, čeprav je na dnevnem redu šele na današnji seji. „To je bil predlog samih občin ustanoviteljic. Jaz sem bil predsedujoči na tej seji sveta zavoda in vsi župani smo se strinjali soglasno, da se podpre in se zagotovijo sredstva za medicinske sestre,“ je za Planet TV povedal šentrupertski župan Tomaž Ramovš, ob tem pa zamolčal, na to so včeraj opozorili včeraj na novinarski konferenci, da sklep do priprave prispevka, torej 9.7. zjutraj, še ni bil sprejet! So pa na Planet TV izpostavili, da je kadrovska slika zavoda dobra, prav tako finančna situacija, strokovna direktorica pa izpostavi tudi dobre odnose in dobro delovno klimo.
Oglasila se je županja Trebnjega
„Občina Trebnje, niti ostale občine ustanoviteljice Zdravstvenega doma (ZD) Trebnje, niso izvajale nikakršnega pritiska na vodstvo zavoda, temveč so v okviru svojih ustanoviteljskih pravic in pristojnosti zgolj zahtevale, da zavod deluje zakonito in v skladu s predpisi. Nasprotno pa je zavod v večih primerih ravnal nespoštljivo do zakonitih zahtev in pobud občin ustanoviteljic ter javnost in medije zavajal pri podajanju in izkrivljanju informacij glede številnih zadev. Občine ustanoviteljice so naročile izvedbo izrednega notranje revizijskega pregleda glede pravilnosti poslovanja javnega zavoda. Področje izredne revizije je bil pregled pravilnosti naročanja blaga, storitev in gradenj ter določanje plačnih razredov. Izredna revizija, zaključena v juniju, je ugotovila vrsto pomanjkljivosti in nepravilnosti, zaradi katerih bi morala direktorica sprejeti potrebne ukrepe za njihovo odpravo. Ker so ugotovljene nepravilnosti lahko posledica namernega ravnanja odgovornih oseb v javnem zavodu in s tem oškodovanja javnih sredstev, bo potrebno ugotovitve ustrezno nasloviti,“ pa so se oglasili še na Občini Trebnje, v nje imenu županja Mateja Povhe.
Pripravil: Nadlani.si
Foto: www
The post Vojna za ZD Trebnje: bo 30 zdravnikov odšlo, 17.000 ljudi pa brez zdravnika? Županja Povhe zanika pritiske, župan Ramovš pa ni povedal vsega first appeared on NaDlani.si.