ARTICLE AD
Zakaj je ohranjanje čistih vodnih virov pomembno za okolje in družbo?
Brez vode ni življenja – tako preprosto je. Čistejše kot bo okolje, čistejši bodo tudi vodni viri, s čimer se bo zmanjšala potreba po obdelavi vode, uporabi tehnologij, kemikalij in posledično dodatnem nastajanju odpadkov kot stranskemu produktu zahtevanih tehnologij.
Kako ocenjujete trenutno stanje vodnih virov v Sloveniji?
Splošna ocena vode v Sloveniji je dobra, še vedno lahko pijemo vodo iz pip z izjemami, ko pride do kakšne trenutne težave in se izdajo omejitve uporabe pitne vode. Kraški svet se navadno bori z mikrobiološko onesnaženo pitno vodo, v Prlekiji se najverjetneje borijo s preseženimi vrednostmi nekaterih pesticidov. Alpski svet ima najboljšo sestavo tal, voda ni onesnažena in v večini imajo odlično pitno vodo tudi brez priprav.
Kateri so glavni viri onesnaževanja vodnih virov danes?
Glavni viri onesnaženja so nepravilno delovanje komunalnih čistilnih naprav, ponekod še vedno neurejene greznice, posamezne industrijske dejavnosti in nekontrolirano kmetijstvo, ceste in odlagališča raznih odpadkov pomembno prispevajo k onesnaževanju voda. K vsemu temu dodatno pripomore tudi slab nadzor. Čeprav imamo v Sloveniji dobro zakonodajo, vsako pravilo potrebuje nadzor, saj žal posamezniki pogosto še vedno iščejo luknje v sistemu, lahko zaradi želje po manjših stroških ali pa večjih dobičkih.
V kolikšni meri k onesnaževanju prispevajo gospodinjstva in kako lahko posamezniki pripomorejo k zmanjšanju onesnaženja?
Vsak, ki je priključen na javni vodovodni sistem, pa nima možnosti priklopa na javni kanalizacijski sistem, ima možnost odvoza greznične vsebine. Žal tega nekateri še vedno ne vedo. Včasih je, po besedah občanov, še vedno zaznati nekatera individualna praznjenja v bližnje vodotoke ali pa na polja. Neizobraženost med prebivalci lahko prispeva k dodatnim težavam, saj se smetnjaki za ločeno zbiranje odpadkov ne uporabljajo pravilno in nekateri odpadki pridejo tudi do čistilnih naprav, ker so bili odvrženi v straniščne školjke.
Kaj bi po vašem mnenju morali kot družba nujno spremeniti, da bi bolje zaščitili vodne vire?
V prvi vrsti je ključna načrtna vzgoja otrok že od malih nog – privzgojiti jim je treba pozitiven odnos do okolja. K temu lahko pripomorejo tudi komunalna podjetja s tako imenovanimi mehkimi vsebinami, kot je na primer projekt Vodko. Dobrodošlo pa bi bilo, da bi v prihodnje tudi v rednem šolskem sistemu namenili več pozornosti ohranjanju vodnih virov in okolju na sploh.
(prirejeno po reviji Okolje)
The post Voda kot ogledalo družbe: Kakšno prihodnost bomo zapustili svojim otrokom? appeared first on Eko Dežela.