ARTICLE AD
V graškem Muzeju sodobne umetnosti (Kunsthaus) je na ogled samostojna razstava srbske umetnice Milice Tomić z naslovom On Love Afterwards. Razstava prikazuje umetničino prakso, ki nastaja med spominom in kritiko sistema ter odpira prostor za aktivno soočanje s perečimi vprašanji o pogumu, spominjanju, političnem nasilju in družbenih neenakostih.
Ta vprašanja obravnava na podlagi umetniškega raziskovanja in kolektivnih praks ter jih osvetljuje iz različnih zornih kotov. Pri tem razkriva zgodovinske dogodke, ki so povezani tako s politično in družbeno realnostjo na območju nekdanje Jugoslavije in hkrati tudi z današnjimi razmerami v globalnem svetu, je zapisano v sporočilu za javnost.
Razstava celostno predstavlja skoraj 30-letno delovanje Tomić. Obsega izbor del, ki ga dopolnjuje in nadgrajuje bogato arhivsko gradivo. Zabrisana, nedoločena meja med njenim umetniškim delovanjem in raziskovanjem se odraža tudi v konceptu razstavne arhitekture, ki obiskovalcem ponuja informacije iz zakulisja ter jim omogoča vpogled tako v njeno individualno kot tudi kolektivno ustvarjanje.
Naslov razstave namenoma uvaja pojem ljubezni, ki se na prvi pogled zdi nezdružljiv z njenimi deli, ki obravnavajo politični upor, politične zločine, genocid in izkoriščanje. A ljubezen je tukaj prikazana kot protiutež – kot poskus iskanja novega jezika ali novega načina razmišljanja o težkih temah in dogodkih, ki oblikujejo našo sedanjost.
Eno od uvodnih del na tej razstavi je videoposnetek On Love Afterwards, po katerem je razstava tudi poimenovana. V njem protagonistke in protagonisti pripovedujejo o svojih izkušnjah in o tem, kaj jih je med drugo svetovno vojno spodbudilo k temu, da so se pridružili odporniškemu in antifašističnemu gibanju. Njihove zgodbe razkrivajo tudi osebno odgovornost, pogum, ljubezen in upanje v boljšo prihodnost.
Eno od osrednjih del razstave je večplastno delo z naslovom Das Porträt meiner Mutter (Portet moje mame). Nastalo je po bombardiranju Srbije in Kosova leta 1999, ko je umetnica posnela svoj sprehod skozi mesto. Med potjo razkriva različne podobe mesta in obenem opazovalkam in opazovalcem ponuja vpogled v kompleksen odnos s svojo mamo. Delo vzpostavlja tudi dialog med umetnico, urbano krajino in njeno intimno zgodbo, ki je tesno prepletena s politično realnostjo.
Kustosinji razstave, ki bo na ogled do 12. oktobra, sta Irena Borić in vodja Muzeja sodobne umetnosti v Gradcu Andreja Hribernik. Slednja je povedala, da se razstava Tomić v Gradcu odpira v času, ko je mesto doživelo veliko travmo, ki jo mora predelati. Poleg tega politično situacijo v svetu vedno bolj zaznamujejo nasilje, oboroženi konflikti in izgubljanje demokratičnih vrednot. “S to razstavo želimo doprinesti k družbenemu diskurzu in dati zgled – za dialog, empatijo in nujnost razorožitve,” je dodala.