ARTICLE AD
Na Glavnem trgu v Cerknem bo nocoj koncert tolminskega Jazz Punt Big Banda in Boštjana Gombača, ki je osrednji dogodek obeležitve 30-letnice najdbe neandertalčeve piščali, najstarejšega glasbila na svetu. Nocoj bo primerno slišati delo Triakonta skladatelja Žige Staniča. Gombač bo ob tej priložnosti zaigral na rekonstrukcijo piščali.
Stanič je delo Triakonta napisal posebej za to priložnost. Izhajajoč iz vrste vprašanj o funkciji glasbe nekoč in danes je skladatelj Triakonto zastavil polistilistično tako v vsebinskem kot akustičnem smislu. Po njegovem mnenju je skladba “v nekaterih svojih razpokah sodobna, ali pa morda hkrati prastara”. Zasedba Jazz Punt Big Banda bo po napovedih skupaj s solistom Gombačem “združila vse razdalje v eno točko in oživila davno pozabljeno mistično izkušnjo”.
Koncert, ki se bo začel ob 21. uri, je del projekta Najstarejša piščal, ki je del uradnega programa letošnje Evropske prestolnice kulture Nova Gorica-Gorica. Vstop na koncert je prost.
Jazz Punt Big Band letos obeležuje 20 let delovanja. Doslej je izvedel več kot 200 koncertov doma in v tujini. Na dveh mednarodnih tekmovanjih big bandov, leta 2013 na Madžarskem in leta 2015 na Češkem, so člani zasedbe osvojili zlato plaketo in dosegli najvišje število točk. Zasedba je nastopila na znamenitem Nišville Jazz Festivalu v Srbiji in na Big Band Festivalu Šiauliai v Litvi.
Jazz Punt Big Band sestavljajo saksofonisti Tomaž Rus, Katja Carli, Gašper Čopi, Teja Hvala in Aljoša Križnič, trobentači Domen Rovšček, Rok Kaltnekar, Andrej Pavšič in Jakob Kenda, pozavnisti Matija Mlakar, Vid Fortunat, Yulian Kapusta in Nejc Kaltnekar. Na klaviaturah je Giulio Scaramella, električni kitari Nejc Simčič, na bas kitari Tomaž Mlakar in na tolkalih Mia Kristan.
Boštjan Gombač, eden naših najbolj vsestranskih glasbenikov, ki je med drugim član Katalene in številnih drugih projektov, se je že med študijem klarineta navduševal za različne inštrumente z vseh koncev sveta. Je mojster pihal in se je kot eden redkih pri nas specializiral za igranje na rekonstrukcijo neandertalčeve piščali, iz katere je zmožen izvabiti sila bogate in nenavadne zvoke.
60.000 let stara neandertalčeva piščal je dragocenost svetovnega pomena. Našli so jo med arheološkimi izkopavanji leta 1995 v podzemni jami Divje babe blizu Cerknega. Izdelana je iz stegnenice mladega jamskega medveda, v katero so narejene štiri luknjice. Glasbeni poskusi po potrdili izsledke arheoloških raziskav, da velikost luknjic in njihova lega ne moreta biti naključni in da so luknje izdelali z namenom zvočnega izražanja.
Piščal iz Divjih bab je edina odkrita piščal na svetu, ki jo je izdelal neandertalec. Od drugih podobnih piščali, ki so delo anatomsko modernega človeka, je starejša za približno 20.000 let. To odkritje potrjuje, da je bil neandertalec razvito duhovno bitje, zmožno prefinjenega umetniškega ustvarjanja, kot je glasba, je zapisano na spletni strani Narodnega muzeja.