ARTICLE AD
Ameriški predsednik Donald Trump danes skupaj s prvo damo Melanio Trump obiskuje območja v Teksasu, ki so jih pred tednom dni prizadele hudourniške poplave. Po doslej potrjenih podatkih je v poplavah v drugi največji zvezni državi ZDA umrlo najmanj 120 ljudi, okrog 170 pa jih še vedno pogrešajo, poročajo ameriški mediji.
Ameriški predsednik in prva dama sta v spremstvu več republikanskih politikov, med katerimi so bili guverner Teksasa Greg Abbott ter zvezna senatorja iz Teksasa Ted Cruz in John Cornyn, obiskala okrožje Kerr, kjer je v poplavah umrlo najmanj 96 ljudi, med njimi 36 otrok iz poletnega tabora pri reki Guadalupe Camp Mystic. Tam še vedno pogrešajo pet deklic.
Trump in njegova soproga sta se ob tem srečala z reševalci in policisti ter nekaterimi preživelimi.
Pred odhodom v Teksas je Trump v telefonskem intervjuju za televizijo NBC dejal, da so bile poplave grozna tragedija, ki je ni nihče pričakoval in je ni bilo mogoče preprečiti.
Vendar pa se njegova vlada in teksaški državni uradniki soočajo s kritikami – tako glede prepočasnega opozarjanja na prihod poplav kot tudi varčevalnih ukrepov v zvezni vladi z odpuščanji, ki so prizadela tudi strokovnjake Nacionalne vremenske službe (NWS).
Medtem ko se ZDA soočajo z vse večjim številom ekstremnih vremenskih pojavov, za zdaj še vedno ni jasno, ali bo Trump vztrajal pri nameri o ukinitvi zvezne agencije za posredovanje v izrednih razmerah (Fema), ki jo je lani v času predsedniške kampanje kritiziral kot izgubo časa in denarja.
Skupaj s podporniki je širil teorije zarote, da je Fema v naravnih nesrečah zanemarjala pomoč območjem, kjer živijo njegovi volivci, poroča televizija MSNBC.
Teksaški državni uradniki se soočajo z vprašanji o pomanjkljivih ali zapoznelih opozorilih pred prihajajočimi poplavami. Britanski BBC poroča, da je eden od teksaških gasilcev, uro preden je reka Guadalupe naenkrat narasla za skoraj osem metrov, klical centralo in predlagal sprožitev alarma, vendar mu je dispečer odgovoril, da je to odločitev za nadzornika. Nekateri prebivalci ogroženih območij so nato zapoznelo opozorilo o prihodu hudournika dobili tudi do več ur pozneje.
Šerif okrožja Kerr Larry Leitha je dejal, da vprašanja o pravočasnosti opozoril trenutno niso njegova prioriteta, saj reševalci in policisti nadaljujejo operacije iskanja in reševanja. V njih sodeluje okrog 2100 ljudi, pomagajo si s helikopterji, brezpilotnimi letalniki, čolni in psi.
Nacionalna vremenska služba ZDA trdi, da je ogrožena območja posvarila pred nevarnostjo poplav že v četrtek popoldne, torej dan pred katastrofo, vendar pa evakuacij ni bilo – domnevno zaradi slabih komunikacij z odročnimi območji in pomanjkanja občutljivosti ob takšnih opozoril, ki so relativno pogosta.
Prebivalci ogroženih območij t. i. “poplavne doline” v osrednjem delu Teksasa po poročanju ameriških medijev prav tako niso bili pripravljeni plačati višjih davkov za vzpostavitev učinkovitejšega opozorilnega sistema s sirenami.