ARTICLE AD

V sodni dvorani se je začela obravnava tožbe, ki jo je vložila družina Skopec proti Univerzitetnemu kliničnemu centru (UKC) Ljubljana. Tožba se nanaša na domnevne strokovne napake med zdravljenjem in na opustitev pojasnilne dolžnosti, ki so vodile do tragične izgube moža in očeta.
Družina zahteva odškodnino v višini 120.000 evrov. Žena in otroka pokojnega, ki sta bila ob njegovi smrti mladoletna, so ostali brez očeta v samo petih mesecih. Vse to se je zgodilo v Ljubljani, ko se je začela kalvarija z zdravstvenimi težavami, ki so se končale 20. avgusta 2021.
Izjemno težko obdobje za družino
Štefka Skopec je po poročanju častnika Dnevnik na sodišču čustveno opisovala težke trenutke, ki jih je doživela ob izgubi svojega soproga. »Mož je trpel za hudimi glavoboli, ki so se začeli 27. marca 2021. Po obisku osebnega zdravnika so ga napotili na nevrološki pregled, kjer so odkrili vnetje arterij in mu predpisali medrol. Kljub zdravljenju so bolečine postajale nevzdržne, zato smo ga 30. marca ponovno peljali v bolnišnico, kjer so ga poslali na očesno kliniko. Tam so ugotovili, da bolečina ni povezana z očmi. Kasneje so ga hospitalizirali zaradi suma na meningitis, vendar so ga večkrat odpustili domov z antibiotiki, ki so le poslabšali njegovo stanje,« je pojasnila Štefka Skopec.
Diagnoze se kopičijo, stanje se slabša
V aprilu so zdravniki končno odkrili tumor za levim očesom, kar je vodilo do operacije 10. maja. Po operaciji se je vrnil z bolečinami v vratu, a so mu le priporočili počitek zaradi zatrdle mišice. Kmalu so se pojavile težave z otekanjem nog in dihanjem. V sredini junija so ga ponovno sprejeli v bolnišnico, kjer so odkrili zaplet po prejšnjem posegu, ki se je razširil po hrbtenici. Okužba z dvema bakterijama je dodatno poslabšala njegovo zdravje. Po operaciji na vratu je bil premaknjen na intenzivno terapijo, kjer se je njegovo stanje močno poslabšalo.
Mož Štefke Skopec je razvil spastično tetraparezo, potreboval je zunanjo ventrikularno drenažo in srčni spodbujevalnik. Avgusta so zdravniki ugotovili povečano utesnjenost hrbtenjače, kar je zahtevalo novo operacijo. Po tej operaciji je sledila akutna ledvična odpoved in večorganska odpoved. Zaradi izčrpanih možnosti zdravljenja je zdravniški konzilij 19. avgusta sklenil omejiti nadaljnje intenzivno zdravljenje. Naslednji dan je umrl.
Obtožbe o neizpolnjeni pojasnilni dolžnosti
V tožbi, ki jo je v imenu družine Skopec vložila Odvetniška pisarna Bernard Zupanc, se navaja, da UKC Ljubljana ni opravil vseh potrebnih diagnostičnih preiskav že ob prvem obisku. Kljub različnim diagnozam so ga zdravili z antibiotiki, ki so oslabili njegov imunski sistem in povzročili nadaljnje okužbe. Poudarjeno je, da ni bil ustrezno obveščen o svojem zdravstvenem stanju in da ni bilo izpolnjene pojasnilne dolžnosti glede avgustovske operacije. Štefka Skopec je izjavila, da ni bila obveščena o posegih, njenega moža pa niso obvestili o izvidih po odpustih iz bolnišnice.
Odgovor UKC Ljubljana
UKC Ljubljana zavrača očitke in trdi, da je bilo zdravljenje izvajano v skladu z medicinsko doktrino. Poudarjajo, da je bil pacient seznanjen z zdravljenjem, ki je bilo potrebno zaradi njegovih prejšnjih zdravstvenih težav. Pooblaščenka UKC Helena Carlevaris Rožič je navedla, da so na zdravstveno stanje vplivale tudi pacientove poprejšnje bolezni, kot so prekomerna teža, astma in visok krvni tlak.
Ali je bilo zdravljenje res izvedeno pravilno, bo ocenil sodni izvedenec, ki ga je predlagala pooblaščenka tožnikov Sabina Mahnič. Na obravnavi naj bi sodelovala komisija izvedencev iz infektološke, nevrološke in nevrokirurške stroke.
Spletno uredništvo