To pravijo policisti o varnosti otrok na plaži

22 hours ago 8
ARTICLE AD

Poletni dnevi nas vlečejo na morje, k jezerom in v gore. Otroci na plaži brezskrbno skačejo v vodo, odrasli pa radi pozabimo, da tudi v najbolj nedolžnih trenutkih čepijo nevarnosti. Ne gre zgolj za sončne opekline ali globoko vodo. Policisti v poletnih mesecih vedno znova opozarjajo na nevidna tveganja, ki prežijo na najmlajše.

Sonce, voda in nevidne nevarnosti

V ospredju niso zgolj fizične nevarnosti, ampak tudi tveganja, povezana z neupravičenim snemanje, objavljanjem fotografij in vdorom v zasebnost. Naloga staršev ni le to, da otrok ne izgubijo izpred oči, temveč da razumejo tudi sodobne grožnje, ki niso vedno vidna na prvi pogled.

Plaža v naselju Bučanje na otoku LošinjPlaža v naselju Bučanje na otoku Lošinj

Fotografiranje otrok brez dovoljenja

Kam so usmerjeni objektivi

Na plažah ni redkost, da mimoidoči s pametnimi telefoni fotografirajo obalo, sončni zahod ali prijatelje. Toda vedno pogosteje se zgodi, da so objektivi usmerjeni v otroke. Ne nujno z dovoljenjem ali vedenjem staršev. Policisti opozarjajo, da to lahko pomeni več kot le kršitev zasebnosti.

Fotografije otrok v kopalkah ali celo brez oblačila so lahko zlorabljene. Objavljene na spletu. Deljene v neprimernih krogih. Najhuje pa je, da tak posnetek pogosto zaživi čale z lastnim ale z lastnim \u017ivljenjem. Brez vednosti staršev in otrok.

Kaj pravi zakonodaja

Kazenski zakonik Republike Slovenije jasno določa meje. Po 138. členu je neupravičeno slikovno snemanje kaznivo. Poleg tega 176. člen govori o kaznivem dejanju prikazovanja, izdelave, posesti in posredovanja pornografskega gradiva, zlasti kadar gre za gradivo z mladoletnimi osebami. Tudi če fotografija ni eksplicitna, lahko pomeni kršitev otrokove pravice do zasebnosti.

Prisotnost sumljivih oseb

Kaj naj starši opazijo

Na plažah se gibljejo najrazličnejši ljudje. Večina seveda ne predstavlja nobene grožnje. A policisti svetujejo, naj bodo odrasli pozorni na osebe, ki se zadržujejo v bližini otrok, čeprav niso v vlogi skrbnika ali starša.

Sum vzbujajo tudi tisti, ki skrivoma snemajo, se zakrivajo s predmeti, usmerjajo telefone v smeri otrok ali skušajo priti z njimi v stik. V takih primerih svetujejo hitro in odločno ukrepanje.

Kaj storiti v primeru suma

Ne bodite tiho. Če opazite neprimerno ali sumljivo vedenje, takoj opozorite reševalce iz vode ali druge odrasle v bližini. Pokličite policijo. Pogovorite se z otrokom. Pomembno je, da se otrok čuti slišanega in zaščitenega.

Oči naj ne bodo na telefonu

Vizualna pozornost pomeni varnost

Odrasli pogosto podcenjujejo, kako hitro se otrok oddalji. Pet sekund pogleda v telefon je lahko dovolj, da izgubi orientacijo, odide za žogo v vodo ali sledi drugim otrokom. Policisti svetujejo, da naj otrok nikoli ne bo izven vidnega polja.

To ne pomeni nadzora z zategnjeno roko, temveč prisotnost, pozornost, odzivnost. Želja po deljenju utrinkov na omrežjih naj ne nadomesti osnovne odgovornosti starša.

Starši in objavljanje na spletu

Kje se znajdejo fotografije otrok

Starši pogosto delijo fotografije otrok, kako se smejijo v vodi, skačejo po mivki ali tekajo v kopalkah. Vse z dobrim namenom. A splet ni varen prostor. Fotografije lahko končajo v neprimernih rokah. Lahko so prenesene, preoblikovane in objavljene v popolnoma drugem kontekstu.

Policisti opozarjajo, da tudi starši lahko nehote prispevajo k zlorabi otrokove podobe. En sam klik lahko otroka izpostavi tistim, ki imajo zlo namero.

Kaj upoštevati pri objavljanju

Otrokova zasebnost je pomembnejša od potrebe po pohvali. Objavljajte zgolj tisto, kar bi pokazali tudi na oglasni deski v mestu. Fotografij brez oblačil nikoli. Vedno raje razmislite, kdo bo videl, kam bo prišla in kakšno sled bo pustila.

Z otroki je treba govoriti

Zaupanje in pogovor

Otroci pogosto ne ločujejo med varnim in nevarnim. Naivnost, radovednost in želja po prijateljstvu so lahko zanje past. Pogovor z njimi je ključen. Pojasnite jim, da vsak nasmeh ne pomeni prijaznosti. Da ni vsak fotoaparat namenjen dobremu spominu.

Povejte, naj vedno poiščejo odraslega, če jih kdo snema ali fotografira. Spodbujajte jih, naj ne komunicirajo z neznanci, niti na spletu niti v resničnosti. Naj zaupajo, če se ob kom ne počutijo dobro. Zaupanje je najboljša preventiva.

Vloga zgleda

Otroci se učijo z opazovanjem. Če starši ne spoštujejo zasebnosti drugih, tudi oni tega ne bodo razumeli. S spoštovanjem, doslednostjo in razlago lahko otroke naučimo, da je tudi njihova zasebnost sveta.

Tehnologija ni vedno zaveznik

Pametni telefoni kot orodje nadzora

Starši pogosto poskušajo uporabljati tehnologijo za nadzor otrok. GPS ure, telefoni z nadzorom gibanja, kamere. A policisti opozarjajo, da nobena naprava ne nadomesti osebnega stika, pogovora in prisotnosti.

Tehnologija lahko pomaga, a mora biti le dodatek. Zanašanje nanjo kot edini ščit je nevarno. Otroka naučite, kako ravnati, kadar tehnologija odpove.

Pozornost na sumljive okoliščine

Nenavadni predmeti in skrita snemanja

Policija beleži primere, ko so posamezniki uporabljali nahrbtnike, dežnike, brisače ali sončna očala s skrito kamero. Z njimi so snemali otroke na plažah in bazenih.

Pozorni bodite na gibanje rok, nenavadno obračanje predmetov, dolgotrajno zadrževanje v bližini otrok. Sumljivo vedenje je pogosto prefinjeno, a ga starši lahko zaznajo.

Reakcija je pomembna

Reševalci iz vode, varnostniki in policisti naj ne bodo zadnja izbira. Varnost otrok je skupna odgovornost. Opozorite tudi druge starše. V skupnosti je več moči.

Otroška varnost ni samoumevna

Varnostno vedenje je treba učiti

Otroci ne znajo prepoznati nevarnosti, zato jih morajo starši učiti, kako se izogniti tveganim stikom. Na plaži, na poti v šolo, na spletu. Preventiva se začne z osnovnimi vprašanji: Kdo si? Zakaj me slikaš? Lahko pokličem mamo?

Z vsakodnevnim pogovorom otroci pridobivajo orodja za razumevanje sveta in učinkovito zaščito.

Objava To pravijo policisti o varnosti otrok na plaži se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article