Tako boste vedeli, da je krompir pripravljen za pobiranje

6 hours ago 10
ARTICLE AD

Krompir je ena najpomembnejših vrtnin, ki jo gojimo na slovenskih vrtovih. Lahko je povsem domača sorta ali kupljena v vrtnem centru, a vsaka sadika obljublja okusne gomolje. Ker krompir raste pod zemljo, pa ostaja njegovo zorenje pogosto skrivnost. Gospodinja v kuhinji in vrtičkar na kolenih se sprašujeta enako: je že čas za izkop?

V zemlji se skriva pravo bogastvo

Prezgodnje pobiranje pomeni majhne in mehke gomolje, ki niso primerni za shranjevanje. Prepozno kopanje pa lahko prinese krompir z zadebeljeno kožo ali celo znake propadanja. V nadaljevanju razkrivamo, kateri znaki vam najzanesljiveje povedo, da je krompir pripravljen na žetev.

Najboljša sorta krompirjaNajboljša sorta krompirja

Cvetenje krompirja ni le okras

Kaj pomeni, ko krompir zacveti

Okoli sedem tednov po sajenju krompir praviloma zacveti. Sorta in pogoji vplivajo na čas, a cvetovi pomenijo, da je rastlina zaključila glavno fazo rasti in se začela posvečati razvoju gomoljev. Po cvetenju se cvetovi posušijo in odpadejo. Takrat je pod zemljo že mogoče najti prve t. i. “mlade krompirje”.

Ti niso primerni za skladiščenje, saj imajo tanko, ranljivo kožico. So pa izvrstni za takojšnjo porabo. Praženi, kuhani ali pečeni v peči z rožmarinom bodo najboljši prav v teh dneh.

Ne nabirajte vsega naenkrat

Zrelost po cvetenju se med posameznimi gomolji lahko razlikuje. Zato je smiselno najprej odkopati le en kup in si ogledati velikost, barvo in trdnost krompirja. Če je primeren, nadaljujte z nabiranjem.

Spremljajte, kaj se dogaja z listjem

Spremembe na listih vam povejo vse

Najzanesljivejši znak, da krompir dozoreva, je spreminjanje barve listov. Zelene, bujne rastline se postopoma obarvajo rumeno, nato rjavo, nazadnje pa popolnoma ovenijo. To ni bolezen, ampak naravni proces zorenja. Medtem ko zgornji del odmira, pod zemljo poteka utrjevanje kože in zaključek razvoja gomoljev.

Zakaj je dobro počakati

Vrtnar Megi iz Dolenske svetuje, da krompir pobiramo šele dva do tri tedne po tem, ko zgornji del popolnoma odmre. V tem času se na gomoljih oblikuje trdnejša kožica, ki jih ščiti pred mehanskimi poškodbami in gnilobo. Prav ta čas je ključen, če želimo krompir skladiščiti v kleti ali shrambi.

Upštejte vrsto krompirja

Zgodnje, srednje in pozne sorte

Vsaka sorta krompirja ima svoj ritem. Zgodnje sorte, kot so ‘Anuschka’ ali ‘Solist’, dozorijo že v 60 do 75 dneh. Srednje sorte, na primer ‘Marabel’ ali ‘Desiree’, potrebujejo 80 do 100 dni. Pozne sorte, kot so ‘Agria’ ali ‘Blue Congo’, pa dozorijo šele po 110 dneh.

Zato je pomembno, da si zabeležite datum sajenja in sorto. Če nimate točnih podatkov, bo zanesljiv vodnik sprememba listov in splošen videz rastline.

Ne zanašajte se le na koledar

Kmet iz okolice Ptuja pove, da je zaradi zgodnje pomladi krompir zacvetel skoraj deset dni prej kot običajno. Kljub temu je z obiranjem počakal do sredine avgusta, ker so rastline po dežu znova oživele. Poslušajte rastline, ne le datuma.

Preverite kožo krompirja

Tankost ali trdnost

Enostaven preizkus vam pove, ali je krompir zrel. Izkopljite en gomolj in s prstom podrgnite po kožici. Če se z lahkoto odlušči, je še premlad. Če pa ostane kožica cela in gladka, je pripravljen za pobiranje.

Ta metoda je posebej uporabna, če želite krompir shraniti za jesen in zimo. Zrela kožica podaljša življenjsko dobo krompirja tudi za več mesecev.

Barva in trdnost

Zreli gomolji so enakomerne barve, brez zelenih lis in mehkobe. Zeleni deli nastanejo zaradi izpostavljenosti soncu. Tak krompir ni primeren za prehrano in ga je bolje zavreči.

Izkopavanje naj bo natančno

Pripomočki in previdnost

Za pobiranje krompirja uporabite vilice, grablje ali majhno ročno orodje. Gomolje vedno dvigujte iz strani, da jih ne presekate ali preluknjate. Po poškodbi se krompir hitreje pokvari.

Izkušeni vrtičkarji svetujejo, da najprej odstranite zgornji del rastline in nato s pazljivimi gibi dvigujete zemljo. Tako ohranite krompir v najboljšem stanju.

Sušenje na polju ali v senci

Po pobiranju pustite krompir na vrtu nekaj ur, da se osuši. Če je vreme vlažno, ga razprostrite na mrežasto podlago v pokritem prostoru. Ne spirajte z vodo, razen če ga boste porabili v nekaj dneh.

Kako shraniti svež krompir

Temno in hladno

Krompir naj bo v temnem prostoru s temperaturo med 4 in 8 stopinj Celzija. Pretopla shramba povzroči kaljenje, prenizka pa sladkanje gomoljev.

Leseni zabojči, pletene košare ali papirnate vrečke so odlična izbira. Nikoli ga ne shranjujte v plastičnih vrečkah, kjer zadržuje vlago in gni.

Ločite po sorti

Različne sorte hranite ločeno. Tako boste lažje nadzorovali porabo in opazili morebitne znake kvarjenja. Poškodovane gomolje sproti odstranjujte.

Krompir je zahvala za potrpežljivost

Vrhunski krompir ne raste sam od sebe. Potrebuje dobro zemljo, dovolj vlage, sonce in čas. A najpomembnejše je, da znamo prepoznati pravi trenutek. Pravočasno pobiranje pomeni boljši okus, daljšo obstojnost in večje zadovoljstvo.

Naj bo vaš naslednji krožnik krompirja rezultat pozornega opazovanja in natančne roke.

Objava Tako boste vedeli, da je krompir pripravljen za pobiranje se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article