Številni Slovenci ne vedo, da je na tem delu avtoceste proti Dalmaciji omejitev 100 km/h

21 hours ago 14
ARTICLE AD

Vožnja proti dalmatinski obali za mnoge Slovence pomeni začetek težko pričakovanih počitnic. Ceste proti Splitu, Šibeniku in Dubrovniku so dobro poznane, a prav zato številni vozniki spregledajo drobne, a pomembne podrobnosti. Ena od njih je hitrostna omejitev med Karlovcem in Bosiljevim, kjer se dovoljena hitrost zniža na 100 kilometrov na uro, kar je manj od siceršnjih 130 kilometrov na uro na hrvaških avtocestah.

Omejitev hitrosti, Karlovec BosiljevoOmejitev hitrosti, Karlovec Bosiljevo

Od Zagreba do Karlovca vse po pričakovanjih

Standardna omejitev 130 km/h

Na odseku med Zagrebom in Karlovcem velja običajna omejitev hitrosti 130 kilometrov na uro, kar je standardna najvišja dovoljena hitrost na avtocestah na Hrvaškem. Gre za dobro vzdrževan in razmeroma raven del trase, ki omogoča varno vožnjo z avtocestnim tempom. Vozniki so tukaj vajeni večjega pretoka prometa, zato običajno vozijo po pravilih.

Po Karlovcu pa presenečenje

Takoj za izvozom Karlovac pa se začne odsek, ki mnogim ostane neopažen. Hitrostna omejitev se zniža na 100 km/h, in čeprav so znaki postavljeni korektno, jih vozniki pogosto prezrejo. Spust po klancu proti Bosiljevu je ravno prav prijeten, da stopalka za plin ostane tam, kjer je bila.

Karlovec – Bosiljevo je pogosto pod nadzorom

Mesta z mobilnim nadzorom hitrosti

Ta del avtoceste pogosto nadzirajo mobilne enote policije. Včasih gre za radarje nameščene v avtomobilih ob odstavnem pasu, drugič pa za nadzorne točke v bližini viaduktov in nadvozov. Globa za prekoračitev hitrosti se hitro povzpne, še posebej za tiste, ki vozijo 30 kilometrov na uro prehitro.

Veliko Slovencev presenečenih

Mnogi vozniki iz Slovenije se šele po pošti seznanijo s tem, da so prehitro peljali skozi območje, kjer so pričakovali omejitev 130 km/h. Na družabnih omrežjih krožijo številne izpovedi, ki potrjujejo, da so bile globe povsem nepričakovane.

Zakaj je ta del drugačen?

Geografski razlogi za nižjo omejitev

Odsek med Karlovcem in Bosiljevim ni brez razloga označen z nižjo dovoljeno hitrostjo. Trasa poteka po hribovitem območju, kjer je več viaduktov, zavojev in manjših klancev. Cesta je tehnično zahtevnejša, zato pristojni organi omejijo hitrost, da zagotovijo večjo varnost.

Pogoste vremenske spremembe

Na tem delu Hrvaške se vreme hitro menja. Poletne nevihte, megla ali sunki vetra so pogosti spremljevalci poti. Nižja hitrost omogoča boljši nadzor nad vozilom v primeru nenadnega poslabšanja razmer.

Nadaljevanje proti jugu spet omogoča 130 km/h

Po Bosiljevu se omejitev postopoma dvigne

V smeri proti Splitu se po prehodu čez Bosiljevo omejitev najprej nadaljuje pri 100 km/h, a se kmalu ponovno dvigne na 130 km/h. Vozniki morajo biti pozorni na postavljene znake, saj spremembe niso vedno pričakovane. Vse do Male Kapele se nato pelje z običajno dovoljeno avtocestno hitrostjo.

Proti Rijeki ostaja 100 km/h

V nasprotni smeri, torej proti Rijeki, pa ostaja omejitev 100 kilometrov na uro še naprej. Razlogi so podobni kot pri Karlovec–Bosiljevo: konfiguracija terena, večje število klancev in zavojnih odsekov.

Kazni za prekoračitev hitrosti na Hrvaškem

Strogi ukrepi proti hitrim voznikom

Na Hrvaškem so kazni za prekoračitev hitrosti razdeljene v več razredov. Prekoračitev do 10 km/h običajno prinese opozorilo ali manjšo globo. Če pa voznik pelje več kot 20 km/h nad omejitvijo, so globe že občutno višje in lahko znašajo več sto evrov.

Slovenski vozniki niso izvzeti

Hrvaška policija sodeluje z drugimi državami EU, zato se tudi slovenskim državljanom kazni vročajo brez težav. Sistem izmenjave podatkov deluje hitro in učinkovito. V zadnjih letih so številni vozniki prejeli globe že nekaj dni po prekršku.

Kako prepoznati spremembo hitrosti

Pozornost do prometnih znakov

Znak za omejitev hitrosti na avtocesti je enostaven za prepoznati, a pogosto spregledan, še posebej če voznik vozi po spominu. Znaki so postavljeni ob robu ceste, pri nekaterih viaduktih tudi nad voziščem. Ključno je, da ob prehodu iz enega odseka v drugega oči ne počivajo le na asfaltu.

Navigacijske naprave včasih ne posodobijo podatkov

Ena od pogostih napak, ki jo naredijo vozniki, je zanašanje na stare zemljevide v navigacijskih napravah. Te lahko kažejo omejitev, ki ni več veljavna. Zato je pomembno spremljati fizično postavljene znake in ne le digitalnih navodil.

Nasveti za varno in mirno vožnjo

Upočasni raje prehitro kot prepozno

Čeprav voznika mika, da bi nadaljeval z 130 km/h, je pametno hitrost prilagoditi že nekaj metrov pred znakom. Prehitra vožnja, četudi le za nekaj kilometrov, lahko pomeni izgubo nadzora ali prekršek.

Uporaba tempomata ni vedno primerna

Na zahtevnejših delih avtocest tempomat ni najboljši pripomoček. Še posebej v primerih, kjer se hitrost spreminja na kratkih odsekih, je pametneje voziti prilagodljivo in s pozornostjo.

Bodite pozorni na lokalna pravila

Hrvaška cestna infrastruktura je na visoki ravni, a zakonodaja ni nujno enaka kot v Sloveniji. Spoštovanje znakov in pravil ni le stvar kazni, temveč kulture in spoštovanja.

Objava Številni Slovenci ne vedo, da je na tem delu avtoceste proti Dalmaciji omejitev 100 km/h se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article