Steklokeramična plošča bo zdržala dlje, če se izognete tem napakam

2 days ago 16
ARTICLE AD

Steklokeramične kuhalne plošče so priljubljena izbira sodobnih kuhinj. Njihov eleganten videz dopolnjuje gladka površina, ki ustvarja vtis reda in čistosti. A prav ta sijajna površina je hkrati tudi izziv. V vsakdanji naglici lahko hitro naredimo napake, ki poškodujejo kuhalno ploščo in skrajšajo njeno življenjsko dobo.

Nekatere snovi pustijo trajne madeže, druge povzročijo drobne praske, ki se z leti nalagajo in postanejo vidne tudi ob vsakodnevnem čiščenju. V nadaljevanju razkrivamo najpogostejše napake pri čiščenju steklokeramične plošče, ki se jim velja izogniti, ter kako jo pravilno vzdrževati, da bo tudi po letih uporabe videti kot nova.

Kava na steklo-keramični ploščiKava na steklo-keramični plošči

Prehitro čiščenje vroče površine lahko povzroči škodo

Ohlajanje naj bo prvi korak vsakega čiščenja

Mnogi želijo ploščo očistiti takoj po kuhanju. Čeprav je to razumljivo, saj se tako najlažje odstrani tekoča umazanija, pa je lahko nevarno. Toplota vpliva na čistilna sredstva in pripomočke. Papirnate brisače se lahko primejo površine, čistila pa pod vplivom toplote sprostijo hlape, ki so lahko škodljivi. Poleg tega se lahko ob stiku z vročo ploščo poškodujejo gobice, krpe ali plastični deli pripomočkov.

Nasvet proizvajalcev kuhinjskih aparatov

Podjetje Whirlpool opozarja, da je pred čiščenjem vedno treba počakati, da je plošča popolnoma hladna. Tako se izognemo tveganju za opekline in poškodbam materialov. Šele nato začnemo s čiščenjem, pri čemer je pomembno tudi, s čim in kako čistimo.

Jeklene volne in grobe gobice so največja napaka

Praske se pojavijo že po nekaj uporabah

Trdovratne madeže pogosto poskušamo odstraniti z grobimi pripomočki. Jeklena volna, groba stranica gobice ali celo abrazivni del vsestranske krpe so najhitrejša pot do mikro prask, ki jih na prvi pogled ne opazimo. A pod svetlobo so vedno bolj vidne. Plošča izgubi sijaj in videz nove naprave, kar ni le estetska težava, temveč lahko vpliva tudi na delovanje senzorjev toplote.

Kaj uporabiti namesto grobih pripomočkov

Za odstranjevanje zasušenih ostankov hrane je najboljši pripomoček poseben strgalo za steklokeramične plošče. Takšen strgalo ima ravno, tanko rezilo in omogoča, da pod kotom previdno zdrsne pod umazanijo, ne da bi poškodoval površino. Na voljo so tudi modeli s plastičnimi ročaji in zaščito za prste, ki olajšajo uporabo.

Papirnate brisače niso tako nedolžne, kot se zdijo

Mikropraske nastajajo tudi ob vsakodnevnem brisanju

Uporaba papirnatih brisač za brisanje plošče se zdi priročna, a papir vsebuje vlakna, ki na stekleni površini delujejo abrazivno. Pri enkratni uporabi se to morda ne pozna, a z redno uporabo nastajajo drobne sledi, ki se nabirajo in sčasoma zmanjšajo prosojnost površine.

Najboljša izbira je mikrovlakenska krpa

Krpe iz mikrovlaken so mehke, vpojne in ne poškodujejo površine. Poleg tega poberejo tudi najmanjše prašne delce in maščobo, ne da bi bilo treba dodajati močna sredstva. Redno jih peremo brez mehčalca, da ohranijo svojo strukturo in učinkovitost.

Napačna čistila lahko povzročijo trajne poškodbe

Amonijak in belilo niso primerni za steklo

Čistila, ki so učinkovita na keramiki ali nerjavečem jeklu, niso vedno primerna za steklokeramične plošče. Amonijak, belilo, odstranjevalci rje in druga agresivna sredstva lahko povzročijo korozijo površine ali celo trajne madeže. Tudi če čistilo ne pušča takojšnjih posledic, dolgoročno vpliva na barvo in sijaj plošče.

Uporabljajte le posebej označena sredstva

Na trgu je več kakovostnih čistil, ki so posebej namenjena steklokeramičnim površinam. Nekatera sredstva zahtevajo, da po nanosu počakamo nekaj minut, druga pa je treba obrisati takoj. Napačna uporaba lahko zmanjša učinek ali povzroči madeže.

Nepravilno brisanje čistil je nevarno tudi za zdravje

Na plošči lahko ostanejo kemični ostanki

Steklokeramična plošča je del kuhalne površine, kar pomeni, da pride neposredno v stik z lonci, ponvami in posledično tudi s hrano. Če čistila ne obrišemo temeljito, lahko ob segrevanju sprošča hlape ali celo pride v stik s pripravljeno hrano. Takšna izpostavljenost kemikalijam je tvegana, zlasti za otroke in občutljive osebe.

Kako pravilno očistiti ostanke čistil

Po čiščenju s katerim koli sredstvom je treba ploščo obrisati še z vlažno krpo iz mikrovlaken in nato osušiti s suho krpo. Tako zagotovimo, da ni ostankov in da površina ostane sijoča. Če želimo popolnoma naraven postopek, se lahko odločimo za alternativne metode čiščenja.

Naravni načini čiščenja brez kemije

Kis in soda bikarbona kot učinkovita kombinacija

Kis raztaplja maščobo in odstranjuje vodni kamen, soda bikarbona pa deluje kot blag abraziv. Skupaj tvorita učinkovito čistilno pasto, ki ne poškoduje plošče. Priprava je preprosta – na madež posujemo malo sode, pokapljamo s kisom in pustimo nekaj minut. Nato obrišemo s krpo.

Alternativa z limoninim sokom

Limonin sok ima podobno delovanje kot kis, le da pusti prijetnejši vonj. Uporablja se ga lahko samostojno ali v kombinaciji s sodo. Je tudi naraven razkuževalec, kar pride prav v kuhinji, kjer si želimo čiste, a varne površine.

Redno vzdrževanje preprečuje večino težav

Bolj kot čistimo sproti, manj je dela kasneje

Če po vsaki uporabi ploščo obrišemo, umazanija ne zažge v površino. S tem preprečimo trdovratne madeže, ki jih pozneje težko odstranimo. Dnevno čiščenje z vlažno krpo in tedensko globlje čiščenje s primernim sredstvom zadostujeta za ohranjanje sijaja in brezhibnega videza.

Investicija v dober pripomoček se splača

Posebna strgala za steklo, mehke krpe in namensko čistilo so osnovna oprema vsakega uporabnika steklokeramične plošče. Tako boste najbolje zaščitili napravo, ki vsak dan opravlja pomembno nalogo v kuhinji.

Objava Steklokeramična plošča bo zdržala dlje, če se izognete tem napakam se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article