ARTICLE AD
Danes, 21. julija 2025, je Slovenijo stresel potres pri Ratečah (magnituda 1,1). Le dva dni prej, 19. julija, je bil zabeležen tudi potres pri Rogatcu (magnituda 1,1). Preberite podrobnosti o teh dogodkih, splošni potresni dejavnosti v Sloveniji in ključnih varnostnih smernicah ob močnejšem potresu.
Podrobnosti o prvem potresu
Prvo tresenje tal je bilo zabeleženo ob 0.13 po lokalnem času. Njegovo nadžarišče je bilo locirano 3 kilometre jugovzhodno od Rateč, v občini Kranjska Gora. Po podatkih avtomatske analize, ki jih je posredovala Seizmološka služba pri Agenciji Republike Slovenije za okolje (ARSO), je ta potres dosegel magnitudo 1,1. Nastanek potresa je bil registriran na globini 9 kilometrov.

Drugi potres dva dni nazaj
Kmalu zatem, ob 12.25 po lokalnem času, je Slovenijo streslo še drugič. Drugi potres je imel nadžarišče 6 kilometrov jugovzhodno od Rogatca. Ta potres je po potrditvi seizmologov dosegel magnitudo 1,1. Podobno kot prvi, je bil tudi ta potres razmeroma šibak in ni povzročil nobene materialne škode.

Kako ravnati ob močnejšem potresu?
Čeprav so zadnji potresi šibki, je ključnega pomena, da se zavedamo: živimo na potresno aktivnem območju. To pomeni, da je pripravljenost na močnejši potres nujna. Kaj torej storiti, kadar se tla začnejo močneje tresti? Predstavljamo vam ključne varnostne smernice:
Ostanite mirni: Panika je najslabši svetovalec. Poskusite se umiriti in razumno ukrepati.
Poiščite zatočišče: Takoj se umaknite stran od oken, steklenih površin, luči, pohištva in vseh predmetov, ki bi lahko padli. Najbolj varno je, da se skrijete pod trdno mizo, posteljo ali se zatečete ob nosilno steno. Kadar ste zunaj, se umaknite na odprn prostor, daleč od zgradb, dreves in električnih vodov.
Po končanem tresenju: Previdno preverite morebitne poškodbe na plinovodih, električnih napeljavah in vodovodu. V primeru suma na uhajanje plina ali poškodbe električne napeljave takoj zaprite glavne ventile in izklopite elektriko.
Izogibajte se dvigalom: Nikoli ne uporabljajte dvigala med potresom ali takoj po njem, saj lahko obstanete ujeti. Uporabite stopnice.
Spremljajte obvestila: Pozorno spremljajte navodila in obvestila civilne zaščite ter drugih pristojnih organov prek radia, televizije ali spletnih platform.
Pripravljenost in znanje lahko rešita življenja. Redno preverjajte tudi stanje vaše nepremičnine, saj ustrezna protipotresna gradnja in vzdrževanje bistveno prispevata k varnosti.

Slovenija pod stalno lupo seizmologov
Slovenska seizmološka mreža je stalno budna in natančno spremlja vsak, tudi najmanjši premik tal. Vsi zabeleženi sunki se hitro analizirajo in objavijo na spletnih straneh ARSO. Nedavni potresi, ki so se zgodili po vsej Sloveniji, so le del vsakdanjosti našega geološko aktivnega območja. Ti mikropotresi so del naravnega procesa, ki sprošča napetosti v zemeljski skorji. Čeprav so neopazni za večino, imajo pomembno vlogo: preprečujejo kopičenje prevelikih napetosti, ki bi sicer lahko vodile v močnejše potrese. Gre za naraven mehanizem, ki se dogaja nenehno, a le redko pritegne javno pozornost.
Napisal: K. J.
Vir: ARSO Potresi, Freepik
The post Ste danes čutili potres? Tla so se znova stresla – kje je bilo žarišče? first appeared on NaDlani.si.