ARTICLE AD
Sedež podjetja poraVnava d. o. o. in našega uredništva, ki se nahaja na Ljubljanski cesti 17, je popolnoma obnovljen. Po letih del je stavba iz 19. stoletja zaživela v novi podobi, s spoštovanjem do preteklosti. Lastnik Ivan Gabrič je moral pri obnovi namreč upoštevati kulturnovarstvene pogoje. Prenovo, ki je obsegala zunanji in notranji del stavbe je zaupal lokalnim podjetnikom in obrtnikom.
Gradbena dela je prevzelo kočevsko podjetje Aupič, fasado je obnovilo podjetje Belman, žlebove je zamenjal Tomaž Ruparčič, streho so prekrili mojstri iz podjetja DOTES. Gre za velik in temeljit poseg v objekt, v katerega se ni vlagalo več desetletji.
Ta mogočna stavba sicer nosi tudi bogato zgodovinsko vrednost. V drugi polovici 19. stoletja je tu delovala mestna bolnica, namenjena predvsem obvladovanju nalezljivih bolezni.
Zasilna bolnišnica je bila uradno ustanovljena leta 1842, njeno delovanje pa je leta 1854 potrdila tudi dunajska državna pisarna. Objekt, pogosto imenovan »špital«, je nastal zaradi strateške lege mesta ob meji ter potrebe po zdravstveni zaščiti prebivalstva pred širjenjem okužb. V drugi polovici 19. stoletja je imela bolnišnica 14 postelj.


Leta 1903 je bila stavba prenovljena in modernizirana z deželno pomočjo. Malo pred začetkom prve svetovne vojne so se oblasti odločile, da bodo v njej nastanjene sestre usmiljenke, ki so do tedaj oskrbo bolnikov opravljale po potrebi. Kljub tem poskusom dolgoročna zdravstvena funkcija objekta ni bila ohranjena. V dvajsetih letih 20. stoletja je bila bolnišnica zaradi političnih in družbenih razmer dokončno zaprta.
V naslednjih letih so stavbo prevzeli orožniki, ki so v njej uredili postajo in pripadajoče zapore. Ti prostori so ostali v uporabi še med drugo svetovno vojno in po njej. Zaporniški del objekta je bil namenjen predvsem pridržanju oseb zaradi manjših prekrškov ali političnih razlogov.
To je le kratka zgodovina stavbe našega uredništva in sedeža podjetja poraVnava d. o. o. Na družbenem omrežju Utrip vaše občine smo pozvali bralce, da z nami delijo osebne zgodbe, ki jih vežejo s stavbo. Skozi poletje bomo z vami delili njihove spomine. Ča pa tudi vas na hišo veže kakšen spomin, nam pišite na info@studioutrip.si ali pokličite na 030-661-331.