Stanovanjska kriza: vladne obljube in prazne besede

8 hours ago 9
ARTICLE AD

Odbor državnega zbora za delo je obravnaval novelo zakona o stanovanjih, ki jo vlada Roberta Goloba promovira kot ključni ukrep za gradnjo javnih najemnih stanovanj. Vendar minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac priznava, da se je stanovanjska kriza v času te vlade še zaostrila.

Novela zakona po mnenju kritikov ne rešuje stanovanjske krize, temveč prinaša dokapitalizacijo Stanovanjskega sklada RS, več direktorskih mest in večji politični vpliv na institucije. Višje najemnine za socialne najemnike pa bi lahko razjezile vladne volivce. Nobeno zgrajeno stanovanje ni bilo plod te vlade, “ste pa veselo rezali trakove v teh 3 letih in pol,” je bil oster poslanec SDS Zvone Černač.

Maljevac pravi, da so trenutne najemnine prenizke in ne omogočajo niti osnovnega vzdrževanja stanovanjskega fonda, tako bi se v novem sistemu k obstoječi najemnini dodal pribitek za vzdrževanje, višina pa bo odvisna od starosti stanovanja. Minister je ob tem napačno navedel, da nekateri v Ljubljani za 600 kvadratnih metrov javnega najemnega stanovanja plačujejo približno 380 evrov, pri čemer je verjetno mislil 60 kvadratnih metrov. Kljub temu ostaja dejstvo, da je vlada obljubila 30.000 novih stanovanj, a do danes ni bil zgrajen niti en objekt, ki bi bil rezultat njenega dela.

Poslanec Černač je v državnem zboru opozoril na nenehno spreminjanje vladnih obljub o številu stanovanj. Sprva je bilo napovedanih 30.000 stanovanj, nato 10.000, pozneje le 2.000 ali 3.000. Trenutna vlada ni storila ničesar, da bi mladim in družinam olajšala dostop do stanovanj. Nasprotno, z davki je ohromila nepremičninski trg in povzročila krizo, ki jo zdaj izkorišča za nadaljnje posege. Černač je ob tem poudaril tudi, da se je v zadnjih treh letih število najemnin več kot podvojilo, prav tako so se povečale ovire pri pridobivanju gradbenih dovoljenj, celo za manjše posege.

Foto: zajem zaslona

Černač je izpostavil, da novela zakona ne bo izpolnila obljub o 30.000 stanovanjih do konca mandata, niti ne bo zagotovila 500 stanovanj letno. Po sprejetem poslovnem načrtu Stanovanjskega sklada RS naj bi letno zgradili približno tisoč enot, a novela predvideva dodatnih 100 milijonov evrov letno, kar bi zadoščalo za približno 400 enot na leto. To pomeni, da bi v petih letih zgradili le okoli 2.000 stanovanj, kar je daleč od obljubljenih 2.000 letno. “Niti eno zgrajeno stanovanje ni plod dela te vlade,” je dodal Černač.

Kritiziral je tudi vladno prakso “rezanja trakov” ob odprtju stanovanj, ki so bila zgrajena pred njenim mandatom. Kot primere je navedel 400 enot pod Pekrsko gorco v Mariboru, ki jih je decembra 2022 odprl minister Luka Mesec, 90 enot v Dolinski v Kopru leta 2023, ki jih je odprl minister Maljevac, in odprtje v Novem mestu spomladi 2025, ki ga je vodil predsednik vlade Robert Golob.

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac ob ministru za delo Luki Mescu – zgradila sta že 30.000 nevidnih stanovanj. (Foto:Borut Živulović/Bobo)

Zakon prihaja prepozno, da bi resno vplival na reševanje stanovanjske stiske. Po mnenju kritikov bo zgolj “črka na papirju”, ki bo ustvarila 100-milijonsko proračunsko vrzel in omogočila kadrovske postavitve zvestih kadrov odhajajoče vlade. Dodatnih stanovanj zaradi tega zakona ne bo.

T. B.

The post Stanovanjska kriza: vladne obljube in prazne besede first appeared on Nova24TV.
Read Entire Article