Slovenski in italijanski partnerji za prenos vodikovih rešitev na lokalno raven

5 hours ago 8
ARTICLE AD

Vodik bo eden izmed energentov prihodnosti, so prepričani sodelujoči v projektu H2READY, ki se na čezmejnem območju Slovenije in Italije loteva energetskega prehoda z vključevanjem občin v razvoj in implementacijo rešitev na podlagi uporabe vodika. Občine načrtujejo vključevanje vodika kot hranilnika energije ter kot goriva v javnem prometu.

Trenutna praksa pri razvoju vodikovih rešitev sloni predvsem na sodelovanju gospodarstva in raziskovalnih ustanov, pri čemer je vloga lokalnih skupnosti v strategijah zelenega vodika omejena, so povedali na današnji novinarski konferenci v Novi Gorici.

Projekt H2READY se izziva energetske tranzicije na čezmejnem območju Slovenije in Italije tako loteva z vključevanjem občin v razvoj in implementacijo rešitev na temelju vodika.

Projekt tako neposredno obravnava potrebo po povezavi med strateškimi vizijami, kot je Severnojadranska vodikova dolina, in konkretnimi lokalnimi potrebami. Poleg tega želi nasloviti tudi administrativne ovire, ki omejujejo razvoj skupne vodikove infrastrukture.

Cilj je izboljšanje vključevanja občin v energetski prehod in razvoj njihovega potenciala povezovalcev med energetskimi potrebami, infrastrukturnim razvojem in družbenimi inovacijami. Partnerji želijo tudi razviti in udejanjiti upravljavski model za skupna javna naročila, kar bi racionaliziralo procese in omogočilo učinkovitejšo implementacijo vodikovih rešitev.

“S konferenco smo želeli najaviti aktivnosti v smeri energetske tranzicije s tehnologijo vodika. S projektom želimo osveščati in izobraževati, predvsem pa želimo prenesti razumevanje vodika s strateške na lokalno raven, na raven državljanov. Obenem želimo narediti tudi korake naprej,” je danes dejala vodja projekta Suzana Vidmar Kovšca.

Tako načrtujejo izdelavo akcijskih načrtov za osem občin, po štiri na slovenski in italijanski strani. “To je predvsem akcijski načrt o energetski tranziciji z vključitvijo energetskih vodikovih tehnologij. Naredili pa bomo tudi čezmejni načrt o tem, kako vkomponirati vodikove rešitve v čezmejnem prostoru s projekcijo do leta 2050,” je še dejala Vidmar Kovšca.

Eden od pobudnikov projekta je Občina Ajdovščina. “S kolegi iz Goriške energetske agencije smo prepoznali priložnost pri pripravi tega projekta, saj se Ajdovščina že kar nekaj časa spogleduje z vodikovimi tehnologijami. Zgodbo vodika in vodikove tehnologije želimo vključiti v naš nastajajoči park znanja Tehnopolis,” je povedal vodja oddelka za gospodarstvo in razvojne zadeve ajdovske občine Janez Furlan.

Vodilni partner projekta je Goriška lokalna energetska agencija (Golea), ki sodeluje s petimi projektnimi partnerji in 11 pridruženimi partnerji. Projekt, vreden skoraj 875.000 evrov, v 80 odstotkih sofinancirajo s sredstvi Evropskega sklada za regionalni razvoj v okviru programu Interreg VI-A Italija-Slovenija.

Read Entire Article