ARTICLE AD
Po obsežnem požaru, ki je 17. julija 2022 zajel območje Renškega vrha in sprožil aktivacijo Državnega načrta zaščite in reševanja, je Slovenija okrepila sistemsko urejanje področja požarne varnosti v naravi. Aktivnosti, ki jih usklajuje Uprava RS za zaščito in reševanje v okviru Ministrstva za obrambo, so usmerjene v preventivo, izboljšanje opremljenosti in izobraževanje.
Kot izpostavljajo na upravi, je bil požar leta 2022 „jasen pokazatelj potrebe po dodatnem sistemskem ukrepanju“. Od takrat naprej je Slovenija sprejela vrsto ukrepov, med njimi prenovljeno državno oceno ogroženosti in ukrepe, predvidene z Resolucijo o nacionalnem programu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami 2023–2030.
S spremembo Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami so bile uvedene določbe, ki gasilskim enotam omogočajo povračilo intervencijskih stroškov. „Gasilske enote, ki so sodelovale ob požarih na Krasu in Socerbu, so pridobile dodatna finančna sredstva za izboljšanje opremljenosti in delovanja,“ pojasnjujejo na upravi. Zakon prav tako uvaja davčno olajšavo za prostovoljne gasilce, ki vsaj deset let opravljajo operativne naloge zaščite, reševanja in pomoči.