Slovenija med državami z največjim aprilskim padcem storitev v EU

6 hours ago 11
ARTICLE AD

Obseg storitev se je aprila tako v državah z evrom kot celotni EU na mesečni ravni skrčil za 0,3 odstotka. Na medletni ravni so statistiki v evrskih državah beležili 0,7-odstotno, v sedemindvajseterici pa 1,1-odstotno rast. Slovenija je bila po podatkih Eurostata med državami z največjim mesečnim in medletnim padcem obsega storitev.

V mesečni primerjavi se je obseg storitev v transportu in skladiščenju tako v evrskem območju kot v EU povečal za 0,4 odstotka. V turizmu in gostinstvu se je v območju z evrom okrepil za 1,1 odstotka, v EU pa za odstotek. Na področju strokovnih, znanstvenih in tehničnih dejavnosti se je obseg storitev v območju z evrom povečal za 0,2 odstotka, v EU pa za 0,5 odstotka.

V informacijski in komunikacijski dejavnosti so statistiki aprila v območju z evrom na mesečni ravni beležili 1,9-odstotni padec, v EU pa 1,5-odstotnega. V poslovanju z nepremičninami se je obseg storitev v evrskih državah v povprečju zmanjšal za pol odstotka, v EU pa za 0,1 odstotka, v administrativnih in pomožnih storitvenih dejavnostih pa so v območju evra beležili 0,4-odstotni, v EU pa 0,2-odstotni padec.

Med državami, za katere je Eurostat imel podatke, se je obseg storitev aprila na mesečni ravni najbolj skrčil na Danskem (-2,1 odstotka), v Sloveniji (-1,3 odstotka) in na Madžarskem (-1,2 odstotka). Največje rasti so beležili Grčija (+4,6 odstotka), Luksemburg (+3,9 odstotka) in Slovaška (+2,2 odstotka).

V medletni primerjavi je obseg storitev v transportu in skladiščenju v evrskem območju ostal nespremenjen, v EU pa se je povečal za 1,5 odstotka. V turizmu in gostinstvu se je v območju z evrom okrepil za 2,8 odstotka, v EU pa za 2,6 odstotka.

V informacijski in komunikacijski dejavnosti so statistiki aprila v območju z evrom na letni ravni beležili 2,1-odstotno rast, v EU pa dvoodstotno. V poslovanju z nepremičninami se je obseg storitev v evrskih državah v povprečju povečal za 1,3 odstotka, v EU pa za 0,9 odstotka.

Na področju strokovnih, znanstvenih in tehničnih dejavnosti se je obseg storitev v območju z evrom na letni ravni povečal za 0,1 odstotka, v EU pa za 0,6 odstotka. V administrativnih in pomožnih storitvenih dejavnostih pa so v območju evra beležili 0,2-odstotni padec, v EU pa 0,1-odstotno rast.

Medletno so bile rasti največje v Grčiji (+11,9 odstotka), na Danskem (+8,1 odstotka) in v Litvi (+7,9 odstotka). Največje padce so medtem beležile Malta (-2,9 odstotka), Slovenija (-2,0 odstotka) ter Bolgarija in Avstrija (obe po -0,8 odstotka).

Read Entire Article