ARTICLE AD
Industrijska proizvodnja v območju evra se je maja v mesečni primerjavi zvišala za 1,7 odstotka, v evrskem območju pa za 1,5 odstotka. V medletni primerjavi je bila proizvodnja v evrskem območju višja za 3,7 odstotka, v EU pa za 3,4 odstotka. Slovenija je bila maja v mesečni primerjavi med članicami EU z rastjo, v medletni pa s padcem proizvodnje.
Majska rast na mesečni ravni sledi aprilskem padcu, ki je v evrskem območju dosegel 2,2 odstotka, v celotni uniji pa 1,6 odstotka, kažejo danes objavljeni podatki evropskega statističnega urada Eurostata.
Proizvodnja energentov je maja v državah z evrom napredovala za 3,7 odstotka, v celotni EU pa za 3,2 odstotka. Proizvodnja izdelkov za investicije, kot so stroji, se je v evrskem območju zvišala za 2,7 odstotka, v celotni sedemindvajseterici pa za dva odstotka.
Proizvodnja netrajnih potrošnih dobrin je bila glede na april v območju z evrom medtem višja za 8,5 odstotka, v celotni EU pa za 7,1 odstotka. Proizvodnja trajnih potrošnih dobrin se je v območju skupne valute zmanjšala za 1,9 odstotka, v celotni EU pa za 1,8 odstotka. Padec proizvodnje vmesnih proizvodov je medtem dosegel 1,7 oz. 1,3 odstotka.
Med članicami EU, za katere je imel Eurostat podatke, se je obseg industrijske proizvodnje najbolj zvišal na Irskem, za 12,4 odstotka. Sledita ji Malta (+3,4 odstotka) in Nemčija (+2,2 odstotka). Tudi Slovenija je beležila rast industrijske proizvodnje (+0,9 odstotka). O največjem padcu so medtem poročale Hrvaška (-2,9 odstotka), Slovaška (-2,8 odstotka) in Belgija (-2,7 odstotka).
Glede na lanski maj je bila industrijska proizvodnja v državah z evrom maja letos večja za 3,7 odstotka, v sedemindvajseterici pa za 3,4 odstotka.
Pri tem je bila proizvodnja energentov v državah z evrom večja za 2,6 odstotka, v celotni EU pa za 1,7 odstotka. Proizvodnja izdelkov za investicije se je zvišala za 4,5 odstotka, v celotni EU pa za 4,4 odstotka. Proizvodnja netrajnih potrošnih dobrin je bila v evrskem območju večja za 11,6 odstotka, v EU pa za 9,4 odstotka. Proizvodnja trajnih potrošnih dobrin pa se je v evrskem območju znižala za 0,1 odstotka, v celotni EU pa za 0,3 odstotka. Proizvodnja blaga za vmesno porabo je bila v nižja za 1,8 oz. 1,4 odstotka.
Najbolj se je proizvodnja v primerjavi z lanskim majem povečala na Irskem (+40,7 odstotka) in Švedskem (+5,0 odstotka). Najvišje medletne padce pa so zabeležili v Belgiji (-7,3 odstotka), Bolgariji (-6,5 odstotka) in na Danskem (-4,2 odstotka). Slovenija je na medletni ravni dosegla 0,2-odstotni padec industrijske proizvodnje.