Saj ni res, pa je – sneg julija! Zasnežilo ta slovenski biser (FOTO)

5 hours ago 7
ARTICLE AD

Čeprav nas je spodaj v dolini še pred nekaj dnevi ‘mučil’ vročinski val, je nekaj tisoč metrov višje narava pokazala svoj drugi obraz. Snežni. V začetku julija. Na Kredarici so v zgodnjih jutranjih urah opazili svežo snežno odejo – ne veliko, a dovolj, da so sneg morali kidati. Poleti. Z bagrom.


Poletno v Ljubljani, zasneženo na Kredarici

Danes, 8. julij 2025. Povsod po Sloveniji pravo poletje. In zgoraj? Kredarica, 2515 metrov nad morjem – bela. Zasnežena. Kot v pravljici – razen za selavce v kočah. No, letos jim je vreme šlo na roko: “Sej letos majo srečo – je bager gor,” je v komentarju na Facebooku zapisal eden izmed komentatorjev. Pa še smejoči emojiji za zraven.

Fotografije, objavljene na profilu Planinske zveze Slovenije in pri posameznikih, so hitro postale viralne.

Kredarica je zasnežena. Vir: ARSO

“Normaln Triglav. Vsak mesec mora imet frišen sneg.”

Tako je zapisal eden izmed komentatorjev in ni bil prvi, ki je to opazil. Med starimi planinci velja nekakšno nepisano pravilo: če Triglav vsaj enkrat mesečno ne dobi novega sloja snega, ni pravo leto.

Sneg v visokogorju poleti ni redkost. Še posebej ne na vrhovih nad 2500 m.

“Gre za tipično nestabilno gorsko vreme – tudi poleti se lahko v nekaj urah oblikujejo oblaki, ki prinesejo sneg, sodro ali leden dež,”

pojasnjujejo na Agenciji RS za okolje (ARSO). In točno to se je zgodilo v prvem tednu julija 2025.


Turisti v kratkih hlačah. In včasih tudi v težavah.

Komentatorji pod objavami na družbenih omrežjih niso bili prizanesljivi – pa ne do narave, temveč do nepripravljenih obiskovalcev gora.

“V hribe se hodi v dolgih hlačah, z gojzarji, kapo in rokavicami – v ruzaku pa vedno topla oblačila,” je zapisal eden izmed izkušenih pohodnikov. Pravi, da je na Mangartu nekoč v uri in pol doživel dež, sodro in poledico. In da se gor ne hodi v “fitnes pajkicah”.

Sneg – slika je simbolična.

Nekdo drug doda: »Če pa nisi u pajkicah in u majc na špagetke, nisi in… pa tut nezanimiv selfi.« Grobo, morda, a marsikaj pove o trenutni kulturi obiskovanja gora.

Gorska reševalna služba (GRZS) opozarja, da je to realen problem. Poleti je največ nesreč prav zaradi napačne opreme, precenjevanja zmožnosti in – ja – nepredvidljivega vremena. V izjavi za medije (Vir: GRZS) so zapisali, da je bilo lani med julijem in avgustom 86 intervencij nad 1500 m nadmorske višine. V več kot polovici primerov so bili pohodniki neustrezno opremljeni.


Snežilo je tudi že prej – in še bolj

To ni prvi julijski sneg na Triglavu. Niti zadnji.

“Leta 2011 ga je v juliju v dveh dneh napadlo 25 cm,” piše v komentarju nekdo, ki se očitno spomni vsake vremenske posebnosti. “15. julija 1987 sem bil na Kredarici – čez noč je zapadlo 10 cm,” doda drug. “Tudi julija 2004 je snežilo na Kaninu,” pa tretji.

Maja 2025 je prav tako snežilo na Kredarici, več lahko preberete TUKAJ.

Podatki ARSO to potrjujejo: v zadnjih desetletjih so julijske snežne epizode v visokogorju pogoste – čeprav večinoma kratke in z omejenim vplivom. A dovolj, da znova in znova presenetijo nekatere pohodnike. In razveselijo druge. “Takoj grem gor, da se ohladim,” je zapisala ena izmed uporabnic.


Kontrasti poletja: +36 spodaj, -1 zgoraj

Kredarica je zaradi svoje lege ena najbolj izpostavljenih meteoroloških točk v Sloveniji. Ko se v dolini cvremo in asfalt žari, je tam zgoraj pogosto obratno: veter, megla, nizke temperature.

Začetek julija 2025 je bil v Sloveniji vročinski ekstrem. V Murski Soboti, Krškem in Črnomlju so zabeležili več kot 35 °C. V Ljubljani 33, v Mariboru 34, poroča ARSO. V istem času je bila na Kredarici temperatura okoli 1 °C, ponoči pa padla pod ničlo – in s tem omogočila sneg. Vremenski preobrat? Ne. Povsem običajen dan v slovenskih Alpah.


“Triglav za četrtek smo skenslale.”

Tako je v komentarju zapisala ena od uporabnic, potem ko je videla posnetke snega. In to je tudi bistvo: nekateri se bodo na tak dan odpovedali pohodu, drugi bodo šli še z večjo vnemo.

Nekateri turisti – predvsem tujci – se vseeno podajo gor, ne glede na vremenske razmere. Težava? Včasih velika. “Ko vidiš pogumne fante v raznih telovadnih hlačkah na 2500… ni da bi govoril,” zapiše nekdo. In potem sledijo naslovi tipa: “GRS reševala prezeble in premražene planince, ki jih je presenetil nenadni sneg.”

Poletje v gorah ni kot poletje na plaži.


Zakaj nas to še vedno preseneti?

Ker je kontrast ogromen. V dolini se v juliju vrtijo razprave o klimatskih napravah, prepovedih kurjenja žara in sončnih opeklinah. Zgoraj pa – bager, ki čisti sneg.

Pojavi, kot je tale, nas opominjajo, kako raznolika je Slovenija. In kako blizu. Kredarica je od Jesenic oddaljena dobri dve uri vožnje in tri ure hoje. Pa vendar – svet zase. Sneg v juliju nas vedno znova spomni: narava je močnejša od naših pričakovanj.

Tudi v maju je snežilo na Kredarici. Vir: ARSO

Nič nenavadnega – a vedno fascinantno

Triglav je julija zasnežen. Nič takega, bi rekli stari gorniki. Pa vseeno – vsakič znova se ustavimo, pogledamo fotografijo in rečemo: “Saj ni res… pa je.”

Snežna Kredarica sredi poletja ni senzacija. Je pa zgodba. O naravi. O ljudeh, ki tam delajo. O turistih, ki pozabijo dolge hlače. In o planincih, ki imajo vedno v ruzaku še en flis.


Vir:

  • ARSO, GRZS

Pripravil: N. Z.

The post Saj ni res, pa je – sneg julija! Zasnežilo ta slovenski biser (FOTO) first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article