S čezmejnim projektom za učinkovitejši spopad z vročinskimi valovi v urbanem okolju

5 hours ago 8
ARTICLE AD

Kakšen vpliv imajo na ljudi v urbanih okoljih toplotni otoki in kakšen je ob tem vročinski stres, bodo poskušali v prihodnjih dveh letih na Goriškem raziskati sodelujoči v čezmejnem projektu HeatIslands Adapt, ki so ga danes predstavili v Novi Gorici. Analiza bo lahko podlaga za ukrepe, s katerimi bo lažje prenesti neizogibne podnebne spremembe.

Projekt bo potekal na pilotnem območju somestja Nove Gorice in Gorice. Z analizo temperaturnih vzorcev, ki jih bodo pridobili z meritvami na urbanem območju, bodo poskušali pripraviti ukrepe, ki bodo v prihodnje nekoliko blažili posledice podnebnih sprememb v obliki hujših in daljših vročinskih valov.

Matjaž Valant iz Centra zelenih tehnologij je na današnji predstavitvi povedal, da nekatere ukrepe že poznamo. “Predvsem bo treba pravilno načrtovati naše urbano okolje. To je v osnovi najboljša rešitev,” je dejal. Nekatere rešitve so po njegovih besedah že zastavljene, nekatere poznamo. Gre za nadgradnjo območij, kjer so učinki vročinskih valov najbolj intenzivni.

Med doslej znanimi ukrepi v mestnih okoljih so predvsem zelene strehe, zelene zasaditve in večje parkovne površine ter vodni elementi, ki pomagajo hladiti okolje. Predvsem se bo treba pri gradnji čim bolj izogibati betonu in asfaltu, ki akumulirata toploto, ter se zateči k nekaterim naravnim materialom, ki so jih nekoč uporabljali pri gradnji.

Vročinski valovi so tudi razlog za povečano rabo električne energije v poletnem času, višje temperature v zimskem času pa obenem pripomorejo k temu, da se za ogrevanje porabi manj energije.

Žal vse kaže, da se bodo razmere v prihodnje zaradi vročinskih valov še poslabšale, je povedala klimatologinja Katka Kozjek Mihelec iz Agencije RS za okolje.

“Kot kažejo naše projekcije, se bo do konca tega stoletja podnebje dodatno ogrelo za dve do tri stopinje Celzija. Ob tem se soočamo z več vročimi dnevi in več tropskimi nočmi. Prav na območju Nove Gorice je bilo v zadnjih desetletjih od pet do 15 tropskih noči na leto (gre za noči, ko temperatura ne pade pod 20 stopinj Celzija, op. STA), v prihodnosti pa jih bo vsaj še enkrat toliko. Po srednjem scenariju bo tudi vročih dni tam nekje sredi stoletja vsaj za mesec dni,” je dejala.

Projekt, ob koncu katerega bosta sodelujoči agenciji za okolje z obeh strani meje dobili reprezentativne podatke o učinkih vročine v urbanih okoljih, bosta lahko v prihodnje točneje napovedali vročinske valove in tudi izdajali bolj natančna opozorila prebivalcem.

Projekt bo trajal dve leti, vreden pa je 975.000 evrov. 80 odstotkov te vsote oziroma 780.000 evrov bo zanj prispevala EU iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.

Read Entire Article