ARTICLE AD

Reševanje risov v dinarskih gozdovih in Julijskih Alpah v okviru projektov Life Lynx in ULyCA2 poteka zelo uspešno, so pred kratkim ocenili raziskovalci. Raziskave so pokazale, da se je večina preseljenih karpatskih risov uspešno vključila v populacijo. Ob koncu projekta Life Lynx so velikost risje populacije v Sloveniji ocenili na približno 50 živali.
Evrazijski ris je dolgo veljal za najbolj ogroženo vrsto v slovenskih gozdovih in populacija je bila še nedavno na robu izumrtja zaradi parjenja v sorodstvu. Mednarodna ekipa strokovnjakov je zato med letoma 2017 in 2023 izvedla obsežen program reševanja populacije v okviru projektov Life Lynx in ULyCA2, ki sta potekala tudi v FJK. Med drugim so v Dinaride in Alpe preselili 22 karpatskih risov.
Raziskave so pokazale, da se je 68 % preseljenih risov uspešno vključilo v populacijo in vsaj 59 % se je uspelo razmnoževati. Do začetka lanskega leta so tako zabeležili 54 mladičev preseljenih risov. Pri preseljenih risih in njihovih potomcih ni bilo več zaslediti telesnih deformacij ali poginov, ki so bili pred tem glavni vzrok za propadanje populacije, so navedli. Uspešno vključevanje preseljenih risov se je po ocenah raziskovalcev pokazalo tudi na ravni populacije, saj se je padajoči trend ustavil, gostote risov v slovenskih in hrvaških Dinaridih pa so se med leti 2019 in 2023 povečale za 44 %.
Več v današnjem (četrtkovem) Primorskem dnevniku