Prišli so do res izpopolnjenih izdelkov, za njihovo pocenitev pa so storili zelo malo

6 hours ago 8
ARTICLE AD

Kot smo lahko nedavno rekli za Apple, njegovega večnega nasprotnika, je tudi Samsung v dobršni meri uslišal kritike in spremenil tisto, kar nas je najbolj motilo pri njegovih telefonih s prepogljivim zaslonom. Uvedel je celo cenejši model, toda generalno vstopne cene ostajajo enake ali so celo višje.

Več let smo se pritoževali, da Samsung na področju »prepogljivčkov« spi in izkorišča pomanjkanje konkurence na večini trgov zunaj Kitajske (kjer zaradi tamkajšnjega protekcionizma in patriotizma kupcev tako ali tako že več let ni pomemben igralec). Zdaj se je korejsko podjetje zbudilo in uvedlo skoraj vse, kar smo si želeli.

Začeti moram z večjim Foldom (v sedmi generaciji nastopa kot Galaxy Z Fold7), saj je bil tu zaostanek na kitajskimi proizvajalci najbolj izrazit. Začetno špranjo pri zloženem so sicer že pred časom odpravili, a še vedno je ostajal dokaj debel. Do letos, ko je naenkrat skočil med tanjše, take, ki so komaj debelejši od klasične telefona višjega razreda. Uredili so tudi dimenzije. Resda je postal nekoliko višji, a je tudi širši, zaradi česar je zunanji zaslon končno na ravni širine običajnega, medtem ko je tudi notranji večji, kar bo zanesljivo izboljšalo njegovo uporabnost, ne glede na razmerje stranic. Telefon pa je z 215 g celo lažji od nekaterih klasičnih, nenazadnje Samsungove lastne Ultre (sicer za las, 3g, a vendarle). Glavno kamero so vendarle nadgradili, na tisto iz Ultre, in notranjo zamenjali za običajno, ne skrito v zaslon, kar bo drastično izboljšalo njeno kakovost. Tako so na spisku želja ostale še druge kamere in kapaciteta baterije (4.400 mAh), ki pa ob tanjšanju vsaj ni doživela zmanjšanja. Toda Samsung noče preiti na anodo s silicijem, kakršna kitajskim proizvajalcev omogoča za približno 20 odstotkov večje kapacitete.

Galaxy Z Flip7 žal ni bil deležen kakšne resne izboljšave pri kamerah, kar je ena njegovih dveh ključnih slabosti, toda drugo so odpravili ali vsaj bistveno zmanjšali. Večja kapaciteta baterije, s 4.000 na 4.300 mAh, bo skupaj z varčnejšim procesorjem zagotovila nekoliko daljšo avtonomijo. Zunanji zaslon se razteza čez skoraj celotno površino zaprtega telefona, notranji pa je – KONČNO – nekoliko širši, ker so tudi samo napravo razširili za približno 3 mm. Malce manj, kot sem si želel, a vseeno pohvalno, da so ugotovili, kje je bila težava prejšnjih (in ostaja pri Flipu7 FE).

Pričakujem, da se bodo novosti tudi v praksi pokazale za prave korake, a to bomo videli šele med resnim testiranjem.

Česar pa Samsung v šestih letih, kar izdeluje telefone s prepogljivim zaslonom, ni storil, je pocenitev te tehnologije oz. tovrstnih naprav. Običajno v takem obdobju, ko zadeve niso več absolutna noviteta, cene padejo na dokaj sprejemljivo in dostopno raven. Toda tu jih, ne samo korejska korporacija, držijo na podobnih nivojih, kjer so začeli, in še malo so jih prilagodili zaradi inflacije. To pa je, poleg pomislekov o dolgoživosti naprav – še vedno tovrstni zasloni lahko »počijo« -, glavni razlog, da preklopniki ostajajo nišni. Pričakoval sem, da bosta tehnološki napredek in večja množičnost naredila svoje, kot v večini ostalih kategorij, vendar vsaj cenovno nista. In tudi resnične dodane vrednosti ti telefoni še niso izkazali. Morda bo Fold7 spremenil percepcijo, a znova bo ovira cena.

The post Prišli so do res izpopolnjenih izdelkov, za njihovo pocenitev pa so storili zelo malo appeared first on Tehnozvezdje.

Read Entire Article