Prihodnost izraelske vlade po koalicijskih trenjih pod vprašajem

2 days ago 11
ARTICLE AD

Izraelska vlada je ta teden ostala brez članov iz vrst obeh strank ortodoksnih judov. Premier Benjamin Netanjahu kljub temu ohranja zelo tesno večino v knesetu, saj so iz stranke Šas sporočili, da zapuščajo vlado, ne pa tudi koalicije. Predmet spora je vprašanje vojaške obveznosti za doslej izvzete ultraortodoksne jude.

Stranki ortodoksnih judov Šas in UTJ že več mesecev grozita z izstopom iz koalicije zaradi predloga uredbe, po kateri bi morali vojaški rok služiti najkonzervativnejši ortodoksni oz. haredski judi.

UTJ je ta teden napovedala odhod iz vlade, v sredo pa so se jim pridružili še kolegi iz Šas. Stranki sicer po navedbah izraelskih medijev nimata namena rušiti vladajoče koalicije, za katero se zdi, da zaenkrat ohranja zelo tesno parlamentarno večino.

S koncem julija bodo nastopile trimesečne parlamentarne počitnice. Opozicija zahteva sklic predčasnih volitev, poročajo tuje tiskovne agencije.

Vprašanje upravičenosti izjeme za ortodoksne jude je že desetletja vir političnih trenj v državi, posebej aktualno pa je postalo v luči vojne v Gazi in ostalih posredovanj izraelskih sil v regiji.

Izraelsko vrhovno sodišče je lani odločilo, da morajo vojaški rok odslužiti tudi študenti ješive – judovske verske šole.

Netanjahu jim je sicer obljubil, da bo vlada za njih ohranila izjemo, a se obenem sooča z rastočim pritiskom znotraj lastne stranke Likud, naj uveljavi odločitev sodišča in vojski zagotovi dodatne nabornike.

Read Entire Article