ARTICLE AD
Prepoved splava je zgodbo 30-letne dostojanstvo ženske Smith obrnila na glavo. Ko je bila razglašena za možgansko mrtvo (klinično mrtvo), bi se morala zanjo zgodba končati – z dostojanstvom, spoštovanjem in pravico do miru po smrti. A zaradi prepovedi splava v ameriški zvezni državi Georgia je njeno truplo ostalo na medicinskih aparatih več mesecev, zgolj zato, ker je bila noseča.
Ta pretresljiv primer razkriva, kako lahko zakonodaja poseže v temeljne pravice žensk, celo po smrti – z zlorabo telesa, državnim nadzorom nad telesom in odvzemom pravice do smrti v miru.
Ob tem se postavljajo težka vprašanja o medicinski etiki, pravicah žensk in o tem, kako daleč sme iti družba pri uveljavljanju svojih interesov nad posameznico.
Možganska smrt in prepoved splava
Adriana Smith je bila uradno mrtva več mesecev. Vendar je bila v Atlanti zaradi nosečnosti še vedno na aparatih za vzdrževanje življenja.
- V petek, 13. junija, se je v bolnišnici v Atlanti rodil otrok ženski, ki je bila mrtva že štiri mesece.
- Adriana Smith, 30-letna temnopolta medicinska sestra in mati, je bila februarja razglašena za možgansko (klinično) mrtvo. To se je zgodilo potem, ko so se ji v možganih naredili krvni strdki.
Pravno in po vseh smiselnih merilih je bila takrat mrtva. Ženska, ki je ljubila svojo družino, se smejala s prijatelji, tolažila sina, pomagala kolegom in skrbela za svoje paciente, je bila takrat odšla in se ni nikoli več vrnila.

Prepoved splava
Toda zvezna država Georgia in vodstvo bolnišnice sta želeli drugače. Razglašeno za mrtvo, so njeno truplo mesece ohranjali v stanju umetnega vegetiranja. Smithova se je namreč februarja potožila zaradi glavobola. Malo kasneje ne ni več odzivala, Bola je noseča približno osem tednov.
- Po besedah njene družine so zdravniki v bolnišnici Emory v Georgii družini povedali: Državna prepoved splava od njih zahteva, da ohranijo režim, ki lažno “animira” truplo njihove hčerke, da bi lahko plod v njej še naprej rasel.
Generalni državni tožilec Georgie zanika, da bi prepoved splava v državi zahtevala to zlorabo Smithovega telesa. Vendar se drugi podporniki zakona s tem ne strinjajo.
Rezultat je bil v obeh primerih enak.
- V skladu z zakonom, ki je ustvaril resnično dvoumnost glede svoboščin Smithovih zdravnikov in družine po njeni smrti.
Bila je ženski, ki ni počela ničesar drugega kot to, da je bila noseča, odvzeta pravica do počitka v miru.

- Možganska smrt ni enako kot koma ali stanje vegetiranja. Pri možganski smrti se ugasnejo vse možganske funkcije. To pomeni – delovanje možganskega debla. ki je osnovno vzdrževanje funkcij kot so dihanje, refleksi, bitje srca. To stanje je končno, okrevanja ni. Gre enostavno za smrt.
- Umetno vzdrževanje telesa v tem stanju se uporablja le v redkih primerih (na primer, ko se družina želi posloviti).
To pa zato, ker je tisto, kar življenjska podpora naredi bolnikovemu telesu, poleg tega, da je medicinsko nesmiselno, tudi ekstremno in invazivno.
- Umetni ventilator, ki deluje kot meh, ki potiska zrak v in iz mrtvih pljuč, vključuje cevi, vstavljene skozi nos in grlo, ki segajo v želodec in sapnik.
Dostojanstvo ženske
Noseča Adriana Smith je bila klinično mrtva. A kljub temu še vedno vzdrževana kot orodje državnega aparata.
Te cevi so bile v Smithovem primeru orodja države, ki so širila moč zakona v notranjost njenega trupla. Država je s pomočjo teh naprav črpala njeno srce, krčila pljuča in potiskala kri v mrtva tkiva njenega telesa, da so se celice lahko še naprej delile v njeni maternici.
Oskrunjeno truplo
Država je s temi napravami oskrunila Smithovo truplo – da ga je iz posode za lepo osebo, medicinsko sestro in mater, spremenila v predmet, ki je simboliziral žensko degradacijo in Smithovo enkratno uporabo.
Truplo v državni lasti?
Kar bi moral biti spoštovan artefakt ljubljene osebe, se je spremenilo v marioneto, ki jo je potiskal in vlekel državni aparat, ki vsa ženska telesa vidi zgolj kot sredstvo za dosego lastnih ciljev.
Rojstvo
Prejšnji mesec so plod prezgodaj izrezali iz njenega trupla; zdravniki so domnevno menili, da truplo ne more več vzdrževati nosečnosti. Zdravniki, ki so delali na Smithovem primeru, so njeni družini povedali, da bi lahko otrok zaradi nosečnosti v mrtvi maternici doživel zdravstvene zaplete, od slepote do nezmožnosti hoje.
- Novorojenček, ki so ga izvlekli iz mrtve ženske, je deček, ki tehta manj kot kilogram in je trenutno na intenzivni negi za novorojenčke. Družina mu je dala ime Chance.

Državni nadzor nad telesom
Oskrunitev Smithovega trupla s strani univerzitetne bolnišnice Emory in zvezne države Georgia je mračen opomin.
Vprašati se je treba , kako malo se ceni ženska osebnost v Ameriki po Dobbsovem zakonu.(zakona, ki prepoveduje večino splavov po 15. tednu nosečnosti, z izjemami v nujnih medicinskih primerih in zaradi nepravilnosti ploda.)
Vendar Adriana ni prva ženska, katere truplo so tako zlorabljali.
- Leta 2013 je bila 33-letna Teksašanka Marlise Muñoz razglašena za možgansko mrtvo po pljučni emboliji. Ker je bila noseča 14 tednov, je bolnišnica trdila, da zvezna država Teksas zahteva, da jo vzdržujejo na aparatih, izključno zato, da bi njeno truplo lahko uporabili za nadaljevanje gojenja ploda.
Njen mož Erick je želel, da bi jo odklopili od aparatov, da bi lahko pokopal ženo in v miru žaloval; kljub temu je bolnišnica umetno vzdrževala njeno truplo, dokler jim sodnik ni odredil, naj prenehajo.
Marlisina družina je novinarjem povedala, da so ob obisku njenega trupla v bolnišnici zavohali njeno razpadajoče meso.
Prepoved splava in Dostojanstvo
Prepoved splava
- Pri pogledu na truplo je nekaj še posebej zaskrbljujočega: odsotnost osebe, ki je nekoč bila tam, je tako očitna, da telo naredi nenavadno. Da telo ni oseba, postane jasno v trenutku, ko zagledate telo brez človeške osebe v njem.
- Pa vendar je telo orodje in posoda osebe, ki ga oživlja, in kot tako zahteva, da se z njim ravna dostojanstveno, z nekakšnim spoštovanjem, s spoštovanjem, ki bi ga izkazali človeškemu bitju. Prepovedi splava to prezrejo: telo si prisvojijo za cilje države, brezbrižne do volje ali dostojanstva osebe, ki v njem živi.
Tudi posilstvo deluje na ta način – telo se uporablja za cilj, ne da bi se podredilo osebi, ki ga naseljuje. V obeh primerih – pri posilstvu in prepovedi splava – je telo žive osebe zreducirano na orodje za uporabo nekoga drugega.
Dostojanstvo do ženske
To nasprotje – med dostojanstvom, ki ga zahteva človeško telo, in instrumentalizacijo, s katero se z njim ravna – je tisto, kar prepovedim splava in spolnemu nasilju daje moralno grozo.
- Z živimi ljudmi ravnajo zgolj kot s predmeti. V tem smislu bi truplo lahko bilo popolno sredstvo za agendo gibanja proti splavu: je ženski instrument brez nadležne obremenitve ženske osebe.
Toda Adriana Smith je bila oseba; prav tako Marlise Muñoz. Niso bile predmeti ali orodja; bile so ljudje, obdarjeni z dostojanstvom in pravicami. V življenju in smrti so si zaslužile boljše. Vsaka ženska si zasluži.
Pripravila AK
Viri:
theguardian.com
unsplash.com
The post Prepoved splava: truplo nosečnice zlorabljeno first appeared on NaDlani.si.