ARTICLE AD
Pradine moške sandale, ki jih je modna hiša predstavila na letošnjem milanskem tednu mode, so zgolj poimenovali usnjeni sandali. A na videz preprosto poletno obuvalo je predvsem v Indiji že naletelo na neodobravanje, predvsem s strani indijske modne industrije, umetniškega in obrtnega sektorja ter politikov.
Vsi so prepričani, da je Pradin dizajn moških sandalov kopija tradicionalnih kolhapurskih čapalov, poimenovanih po mestu Kolhapur iz indijske zvezne države Maharaštra na zahodu države. S tem so se tudi ponovno odprla vprašanja o spoštovanju, izvoru in avtorskih pravicah v modni industriji.
Ročno izdelani sandali z umetelno prepletenim vzorcem izvirajo iz 12. stoletja. Prada svojih še ni dala v prodajo, če pa bi jih na trg poslali kot luksuzni model, bi cena lahko presegla 1000 evrov za par. V nasprotju s tem pristni kolhapurski čapali na indijskih lokalnih tržnicah stanejo približno deset evrov, na spletni strani poroča nemški Deutsche Welle.
Po ogorčenju na družbenih omrežjih je Gospodarska zbornica Maharaštre že pozvala ugledno italijansko modno hišo, naj prizna indijski izvor dizajna. Odzval se je vodja trajnostnega razvoja pri Pradi in sin ustanoviteljev podjetja Lorenzo Bertelli, ki je v pismu zbornici po poročanju Reutersa zapisal, da se v Pradi zavedajo, da je bil navdih za njihove sandale tradicionalno indijsko ročno delo z bogato kulturno zgodovino.
Dodal je, da so sandali še vedno v fazi oblikovanja in morda nikoli ne bo na prodaj. Prada je “zavezana odgovornemu ustvarjanju, spodbujanju kulturne izmenjave in dialogu z lokalnimi obrtniškimi skupnostmi”, da bi ustrezno priznala njihovo delo, tako kot je to storila s prejšnjimi kolekcijami, je še sporočil.
Kraja dizajna in kulturna prisvojitev redno sprožata razprave v modni industriji. Britanski modni oblikovalec Paul Smith je bil tako že leta 2014 tarča kritik: njegovi lakasti črni sandali, poimenovani Robert, so bili zelo podobni tradicionalnemu pešavarskemu čapalu iz Pakistana, a približno 20-krat dražji od originala. Po množičnih kritikah na družbenih omrežjih in spletni peticiji je Smith dodal opombo, da so njegov model navdihnili pešavarski sandali.
V odgovor na primer kolhapurskih čapalov je Trgovinska zbornica Maharaštre že napovedala, da namerava zanje vložiti zahtevo za mednarodni patent.