ARTICLE AD
Poljska je danes na meji z Nemčijo in Litvo uvedla začasni nadzor, da bi omejila nedovoljeno prehajanje meje in trgovino z ljudmi. Nadzor bo trajal do 5. avgusta, a ga Varšava lahko podaljša. Na meji z Nemčijo je postavljenih 52, na meji z Litvo pa 13 kontrolnih točk, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Odločitev o uvedbi začasnega mejnega nadzora je bila sprejeta izključno zaradi boja proti nedovoljenemu prehajanju meje, je v nedeljo pojasnil poljski notranji minister Tomasz Siemoniak. Ob tem je zagotovil, da nadzor ne bo povzročil nevšečnosti Poljakom in drugim državljanom članic Evropske unije, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Nadzor na meji z Nemčijo in Litvo bo trajal do 5. avgusta, vendar ga Varšava lahko podaljša. Na meji z Nemčijo je postavljenih 52, na meji z Litvo pa 13 kontrolnih točk. Policisti so po navedbah uradnikov pozorni zlasti na vozila z večjim številom potnikov in vozila z zatemnjenimi stekli.
V zgodnjih jutranjih urah so policisti med delom pridržali estonskega državljana. V njegovem avtomobilu naj bi bile štiri osebe, ki so nameravale nezakonito vstopiti v državo, poroča dpa.
Nemčija je začasni nadzor na meji s Poljsko uvedla že novembra 2023. Nemški notranji minister Alexander Dobrindt je nato maja odredil okrepitev mejnih kontrol in tudi zavrnitev nekaterih prosilcev za azil na meji. Od 8. maja je Berlin na meji s Poljsko zavrnili vstop približno 1300 ljudem. Odločitev Nemčije je naletela na ostre kritike v Varšavi.
Trenutno sicer začasne nadzore na nekaterih ali na vseh svojih notranjih schengenskih mejah izvaja kar 11 držav, poleg Nemčije in Poljske so to med drugim tudi Avstrija, Italija, Francija, Nizozemska in Slovenija.
Številne države so ponovno uvedle nadzor na svojih mejah sredi migrantske krize leta 2015, da bi zajezile tok beguncev in migrantov. Čeprav naj bi bil to v skladu s schengenskimi pravili le začasen ukrep, so ga mnoge večkrat podaljšale.