Po napovedi obrambnih referendumov pozivi k odgovornemu ravnanju

1 day ago 16
ARTICLE AD

Vrstijo se odzivi na potrditev posvetovalnega referenduma o povišanju obrambnih izdatkov v DZ in napoved posvetovalnega referenduma o članstvu Slovenije v Natu. Evropski poslanec Vladimir Prebilič je poudaril, da mora Slovenija ostati zanesljiva članica Nata. V SLS so medtem obsodili izrabljanje takšnih vprašanj za nabiranje političnih točk.

Kot je Prebilič (Zeleni), ki ustanavlja svojo stranko, zapisal na družbenem omrežju Facebook, zadnji dogodki v DZ in odzivi vlade kažejo na resno politično nezrelost in nevarno nerazumevanje državotvorne odgovornosti.

“Namesto da bi o pomembnem vprašanju obrambnih izdatkov vodili odprto, strokovno in vključujočo razpravo, smo priča političnemu blefu, čustvenim odzivom in nevarnemu manevru z grožnjo referenduma o članstvu v Natu,” je dejal.

Slovenija mora po njegovih besedah jasno, trdno in brez dvomov stati za svojim članstvom v tem zavezništvu. “To je naše varnostno, politično in geostrateško sidro,” je poudaril. Govorjenje o izstopu iz Nata ni samo nevarno, temveč nedržavotvorno. Takšne poteze povzročajo resno škodo ugledu Slovenije, povečujejo nestabilnost in odpirajo vrata zunanjim vplivom, ki nimajo v mislih naših interesov, je opozoril.

Glede zviševanja izdatkov za obrambo je poudaril, da to ne sme rušiti socialne države. “Potrebujemo razumen, dolgoročen načrt krepitve obrambnih – ne samo vojaških – sposobnosti, ki bo odgovoren do socialne in gospodarske prihodnosti države,” je dodal.

V zunajparlamentarni stranki SLS so poudarili, da je izrabljanje občutljivih varnostnih vprašanj za nabiranje političnih točk neodgovorno in nevarno. Kot so zapisali v današnjem sporočilu, mora slovenska politika v času, ko se svet sooča z najresnejšo varnostno krizo po hladni vojni in mednarodne velesile vse glasneje rožljajo z orožjem, delovati preudarno in državotvorno ter modro tehtati odločitve.

Članstvo v Natu Sloveniji po besedah SLS zagotavlja varnost, stabilnost in mednarodno verodostojnost. “Postavljanje tega temelja nacionalne varnosti pod vprašaj z novimi referendumi pomeni igranje z ognjem. Pomeni zapustiti zavetje in iskanje novih zaveznikov. Ali ostati sam,” so zapisali.

Obrambni izdatki so del zaveze zavezništvu ter nujni za zaščito ozemlja, državljanov in kritične infrastrukture, so poudarili. “Da, raje bi jih porabili za otroke, starejše, zdravstvo, šolstvo in socialo. A država potrebuje tudi varnost – varnost ljudi in struktur,” so dodali.

Read Entire Article