ARTICLE AD
Paradižniki San Marzano veljajo za dragulj italijanske kuhinje. Njihova podolgovata oblika, čvrsta tekstura in bogat okus brez pretirane kisline jih postavljajo na vrh seznama pri pripravi paradižnikovih omak. Zaradi njihove kakovosti jih pogosto sadijo tudi vrtičkarji v Sloveniji, od Primorske do osrednje Slovenije.
Sorte, ki se zdijo nezahtevne, a brez pozornosti ne obrodijo
Sredi julija pa se začne obdobje, ko lahko neustrezna nega vpliva na kakovost plodov. To je čas hitre rasti, zorenja in tudi pojava težav, ki so pri San Marzanu nekoliko drugačne kot pri klasičnih sortah. Zato si zaslužijo nekaj dodatne pozornosti – tako glede zalivanja, opore kot tudi oblikovanja rastline.
San Marzano ni bolj zapleten od drugih paradižnikov, a zahteva premišljen pristop. Če ga pravilno spremljate, vam bo jeseni vrnil s polnimi košarami sadežev, ki ne bodo razpokani, zeleni ali prazni.

San Marzano potrebuje natančno zalivanje
Enakomernost je ključ do zdravega plodu
V julijski vročini mnogi vrtnarji posežejo po pogostem škropljenju paradižnikov, a pri San Marzanu to ni najboljša rešitev. Ta sorta je izredno občutljiva na nenadne spremembe vlažnosti tal. Če po obdobju suše pride do močnega zalivanja, plodovi hitro počijo.
Zato je pomembno, da tla ostajajo stalno vlažna. Ne premočena, ne izsušena. Zalivajte globoko, enkrat na dva do tri dni, zgodaj zjutraj, da rastlina čez dan ni pod stresom. V času zelo vročih dni (nad 30 °C) lahko zalivanje povečate, a vedno preverite stanje zemlje s prstom – površina ni dovolj zanesljiv pokazatelj.
Poletje ni čas za zalivanje po listih
Škropljenje po listih v vročem soncu povzroča ožige in širi bolezni. San Marzano ima bolj občutljivo listno površino kot nekatere druge sorte. Voda naj teče le po zemlji, ne po rastlini.
Obrezovanje je pri tej sorti še pomembnejše
San Marzano je nedoločen tip
To pomeni, da ne preneha z rastjo, dokler mu tega ne preprečimo. V sredini julija je čas, da odstranite stranske poganjke (»divjake«), ki rastejo ob listih. S tem usmerjate energijo rastline v plodove in ne v listno maso.
Zračenje in osvetljenost
V gostem grmu ni pretoka zraka. Vlaga ostane ujeta, pojavijo se plesni, črne pike in siva plesen. Pri San Marzanu to pomeni slabšo kakovost plodov. V vročini se listna masa hitro zgosti – enkrat tedensko preglejte rastlino in odstranite vse odvečne poganjke, ki senčijo plodove ali se prepletajo med sabo.
Višino rastline nadzorujte
V kolikor San Marzano raste previsoko, odstranite vrh nad petim ali šestim grozdom cvetov. Tako spodbudite rast v širino in dozorevanje obstoječih plodov. Po sredini avgusta dodatna rast za plodove nima več smisla.
Opora mora biti stabilna in zračna
Klasična spirala ni vedno dovolj
Ker San Marzano tvori težke plodove, se lahko ob klasični navpični opori poganjki zvijejo ali prelomijo. Bolje se obnesejo širše konstrukcije iz dveh ali treh palic z vmesnimi vrvmi ali mrežo, kjer lahko poganjki ležijo in se naravno razporejajo.
Vezanje s tekstilnimi trakovi
Ne uporabljajte plastičnih vezic. Tudi žica ni primerna. Raje posezite po mehkih trakovih iz starega bombaža, ki ne poškodujejo stebla. Rastline redno privežite, saj se poleti hitro razraščajo in z več plodovi postajajo težje.
Bolezni in škodljivci v julijskem času
Opozorilni znaki
San Marzano pogosto pokaže težave z rumenenjem spodnjih listov, ki so lahko posledica glivic ali pomanjkanja hranil. Razlike v temperaturi med dnevom in nočjo, skupaj z visoko vlago, ustvarjajo ugodne pogoje za bolezni.
Preglejte spodnje liste – če so rumeni, s pikami ali sivi, jih odstranite takoj. Ne puščajte jih na tleh. Poskrbite za dobro kroženje zraka in ne zalivajte pozno zvečer.
Naravne rešitve
Čaj iz preslice, raztopina sode bikarbone, mleko z vodo ali neemovo olje so rešitve, ki delujejo preventivno. Če opazite škodljivce, kot so listne uši ali bele mušice, uporabite naravno insekticidno milo ali česnov pripravek.
Gnojenje naj bo uravnoteženo in prilagojeno plodovom
Ne več dušika, čas je za kalij
Julija rastlina ne potrebuje več spodbude za rast listov. Gnojila z visokim deležem dušika zdaj škodujejo. Preusmerite se na kalij in fosfor, ki podpirata zorenje plodov in odpornost na stres.
Domači pripravki
Lesni pepel, zeliščna prevretka, kompost iz bananinih olupkov in jajčnih lupin so naravni viri mineralov, ki jih San Marzano v tem času potrebuje. Uporabite jih zmerno – enkrat tedensko v manjših količinah.

Zaščita plodov pred razpokami in ožigi
Sončne opekline niso redkost
Če rastlina zaradi obrezovanja ostane brez zaščitnega listja, se lahko plodovi opečejo. Tak plod bo na eni strani mehkejši, svetlejši in hitreje začne gniti.
Območje okrog plodov naj ima rahlo senčenje – ne preveč listja, a tudi ne popolnoma odprto nebo.
Razpoke zaradi zalivanja
Če po suhem tednu pride močan naliv ali obilno zalivanje, plod nabrekne in lupina poči. Najpogosteje to opazimo na največjih sadežih. Edina zaščita je enakomerna vlaga skozi cel teden in plast zastirke okrog rastline, ki preprečuje nenadno izsuševanje.
Prvi sadeži kažejo prihodnjo letino
Kaj pravi njihova oblika in velikost
Zdravi plodovi San Marzana imajo podolgovato obliko, koničast zaključek in čvrsto meso. Če opazite gube, udrtine ali votline v notranjosti, gre pogosto za slabo oprašitev ali pomanjkanje kalcija. Te plodove odstranite in poskrbite za ustrezno prehrano.
Obiranje ni stvar barve, temveč čvrstosti
San Marzano je zrel, ko ima globoko rdečo barvo in enakomerno trdo lupino. Ne čakajte, da plod pade sam – to pogosto pomeni, da se je začelo razkrajanje.
Objava Paradižniki San Marzano sredi julija potrebujejo nekaj, kar drugi paradižniki ne se je pojavila na Vse za moj dan.