Otok Poveglia: Prepovedan kraj sredi Benetk

5 hours ago 13
ARTICLE AD

Otok Poveglia blizu Benetk, ki ga danes ne sme obiskati nihče. Ta zapuščeni otok je prekrit z zgodbami o kugi, psihiatrični bolnišnici in tisočih truplih, zakopanih pod zemljo. Kljub temu da je otok uradno zaprt, njegova temačna preteklost še vedno buri duhove. Se sprašujete, zakaj je Poveglia označena za enega najbolj strašljivih krajev v Italiji? Berite naprej in odkrijte skrivnosti, ki jih skrivajo porušene stavbe in tiha obala.

Otok Poveglia si je pridobil sloves enega najbolj strašljivih krajev v Italiji. 

Ste vedeli, da se eden najbolj strašljivih krajev nahaja v Benetkah? Otok Poveglia, ki ga sestavljajo trije majhni otoki, je prav to. Ko gre za ta otok, je nekoliko težko reči, kaj je resnica in kaj izmišljeno, saj ga obkroža veliko sumov in zgodb

Raziščimo otok Poveglia skupaj in se sami odločite: So zgodbe resnične ali le legende.

Vir: YouTube – The Dark story behind Poveglia Island

Otok Poveglia

Zatočišče, ki se je spremenilo v srh

Poveglia obsega skupino treh otokov, od katerih sta dva naravno oblikovana, tretji pa spominja na Benetke. Oblikovan je  z uporabo lesenih stebrov in plasti zemlje. 

  • Eden otok je v celoti poraščen z rastlinjem.
  • Drugi otoku je so glavne stavbe
  • Najmanjši pa ima obliko osmerokotnika saj  se uporablja kot majhna utrdba za zaščito otoka in je delovala kot utrdba pred prihodom v Benetke.

Poveglia leži ob jugozahodnem koncu Lido di Venezia. Danes je na otoku le nekaj majhnih stavb na glavnem otoku, ki je popolnoma zapuščen .

Poveglia – otok blizu Benetk, ki ga danes ne sme obiskati nihčePogled od znotraj – razbitine prekrite z rastlinjem

Strašljiva zgodovina otoka Poveglia

Otok je prvič sprejel prebivalce v 7. stoletju in v naslednjih letih je zrasel v mirno majhno skupnost, ki se je izogibala vdorom s celine.

Ker so se izogibali celini, so imeli tudi srečo, da so se izognili davkom in ustvarili zelo srečno skupnost. Pogosto so trgovali z bližnjo Pellestrino, večinoma pa so se izogibali Italijanskemu polotoku.

V 14. stoletju je vojna pri Chioggii, daljši konflikt med obmorskima republikama Genovo in Benetkami, privedla do selitve prebivalcev Ljudje so zapustili otok in s v glavnem preselili v Benetke. Šele v 18. stoletju je bil otok ponovno uporabljen kot skladišče Beneške republike.


Kuga in Poveglia: Mračna zgodovina

Leta 1776 je prešel pod pristojnost lokalnega urada za javno zdravje. Sprva je služil kot oblika carinskega nadzora, kasneje pa je bil preurejen v lokacijo za nadzor kuge.

Leta 1793 so na dveh ladjah, ki sta se ustavili zaradi pregleda, opazili več primerov kuge. ato sta se morali tukaj ustaviti in od takrat je otok postal karantensko območje za kugo. Ker sta bila druga dva beneška karantenska otoka, Lazzaretto Nuovo in Lazzaretto Vecchio, oba polna, so bolnike pošiljali sem v Poveglio.

Tudi po tem, ko je kuga popustila, je ohranil svojo vlogo postaje za karanteno. namenjena je bila ladjam  na poti v Benetke. V 20. stoletju se je preoblikoval v lokacijo psihiatrične bolnišnice. Danes je otok popolnoma zapuščen in je v lasti vlade. Vendar pa je bilo več poskusov, da bi ga prodali zasebnim lastnikom.

Poveglija je področje ob Benetkah sestavljeno iz treh orokovVir: unsplash.com

Poveglija in duhovi

Zgodbe za otokom

50 % otoka je sestavljenega iz človeškega pepela. Vsaj tako krožijo govorice. Zaradi vseh žrtev kuge bolnišnica ni vedela, kako se znebiti trupel, zato so se odločili, da jih sežgejo. Čeprav se to sliši razumno, raziskave delijo drugačno zgodbo.

Natančno število se razlikuje, vendar se zdi, da je bilo žrtev približno 100.000, in namesto da bi jih sežgali, so jih pustili v tako imenovanih “kužnih jamah”.

Težko je reči, katera različica zgodbe je morda bolj srhljiva.

Ne glede na to, kako so bila trupla odstranjena, je na otoku življenje izgubilo več deset tisoč posameznikov in jih tam tudi ostalo.

Psihiatrična bolnišnica v Povegliji

Doba psihiatričnih bolnišnic in trditve o paranormalnih pojavih

Druga različica zgodbe pravi, da je direktor azila ponorel in skočil z urnega stolpa. Toda po legendi ni bil skok vzrok za njegovo smrt, temveč skrivnostna megla. Ta zdravnik je bil znan po tem, da je bil nekoliko “nor” in je izvajal poskuse na pacientih , vključno z več lobotomijami.


Čeprav to zgodbo pogosto srečate v različnih pripovedih o Poveglii, pa v resnici izvira iz ameriških televizijskih serij, kot je Izganjalci duhov!

Ni konkretnih dokazov, ki bi podpirali obstoj takega zdravnika na otoku, ali kakršnih koli zapisov o poskusu samomora (vendar je na otoku obstajal azil).

Pogled v notranjost psihiatrične bolnišnice Poveglia v Benetkah, kjer so razstavljeni zapuščeni elementi, vključno z nekaterimi neznanimi napravami in stroji


Duhovi kuge

Še ena legenda o Poveglii nam pripoveduje, da so pacienti psihiatrične bolnišnice pogosto videli duhove kuge in se zaradi teh vizij počutili še bolj mučene.

Teh zgodb žal ni mogoče povsem potrditi, zato ostaja (še ena) skrivnost otoka Poveglia.

Vir: YouTube – Exploring Poveglia

Resnica o otoku Poveglia

Čeprav obstaja veliko pretiranih zgodb, je eno gotovo: za tako majhen otok je tukaj umrlo ogromno število ljudi. Bodisi zaradi grozot kuge, bitk med Benetkami in Napoleonom, ki so se odvijale na otoku in okoli njega, bodisi zaradi časa, preživetega v psihiatrični bolnišnici.

Ko vidiš zapuščeno zemljo in uničene strukture, ne moreš mimo občutka teže pacientov, ki so tukaj živeli, in premišljevanja o žalostnih zgodbah otoka .


Kaj je danes ostalo od otoka Poveglia

Nekoč je tu stala starodavna cerkev San Vitale, ki pa je bila uničena, ko je mimo šel Napoleon Bonaparte. Danes je ostal le še zvonik. Na srečo je bila ta starodavna zgradba ohranjena zaradi svoje uporabne funkcije svetilnika. Ura, ki jo vidite, sega v leto 1745.

Namig: V bližnjem Malamoccu na Lido di Venezia si še vedno lahko ogledate starodavno cerkev, kjer hranijo edinstveno otoško razpelo iz štukature in krede.

Druge stavbe, ki so še vedno prisotne na otoku, so bolnišnica, psihiatrični oddelek in zapori.

Ali lahko obiščete otok Poveglia?

Trenutno je otok Poveglia zaprt za obiskovalce.

Ker pa je otok v državni lasti, imate možnost, da za obisk zaprosite občino za posebno dovoljenje . Običajno se takšno dovoljenje izda za namene, kot so filmske ekipe, fotografski projekti ali raziskave.

Beseda previdnosti: velja poudariti, da so vse preostale stavbe ostale kot ruševine in jih ni zelo varno raziskovati. Večina stopnic in stropov se je zrušila, rastlinje pa je prevzelo celotno območje.

Poveglia ni dostopna z javnim prevozom. Tisti, ki si lahko rezervirajo svoj prevoz, pa se lahko popeljejo mimo otoka in od daleč opazujejo njegovo strašljivo zgodovino.

Pripravila AK
Viri:
walksofitaly.com
unsplash.com

The post Otok Poveglia: Prepovedan kraj sredi Benetk first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article