[Odzivi na resolucijo EP] Največja politična klofuta slovenske levice v zgodovini države

4 hours ago 9
ARTICLE AD

Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu potrdil resolucijo o ohranjanju spomina na žrtve povojnega komunističnega obdobja v Sloveniji. Za resolucijo je glasovalo 357 poslank in poslancev, proti pa 266.

Pobudnica resolucije, evropska poslanka Romana Tomc (EPP/SDS), je na platformi X zapisala: “Resnica je zmagala! Evropski parlament je pravkar sprejel resolucijo, ki bo za vedno del evropske zgodovine. Prej ali slej bo morala to dejstvo sprejeti tudi levica v Sloveniji.”

V izjavi za STA je poudarila: “Danes občutim zadoščenje. Glasovali smo o resnici in dostojanstvu, ne le za žrtve komunizma v Sloveniji, ampak tudi širše. Nobena družba, noben narod ne bi smel desetletja čakati, da pokoplje svoje ljubljene.” Kritizirala je levosredinske politične skupine, ki po njenem mnenju “politizirajo dostojen pokop žrtev komunizma in zagovarjajo dvojne standarde za tiste, ki so zagrešili zločine”. Pred glasovanjem je politična skupina Socialistov in demokratov (S&D) predlagala preložitev glasovanja, a je bila pobuda zavrnjena.

Predsednik SDS Janez Janša je po glasovanju zapisal: “Velika lekcija človečnosti slovenski ekstremistični levici. Prepričljiva večina! Hvala demokratičnemu polu evropske politike. Čestitke Romani Tomc.” Komentiral je tudi seznam podpisnikov za in proti resoluciji, ki ga je objavila uporabnika na X: “Kako lahko v 21. stoletju kdor koli nasprotuje dostojnemu pokopu in spominu na žrtve katerega koli totalitarizma? Kako se lahko Irena Joveva, Matjaž Nemec, Marjan Šarec in Vladimir Prebilič tako razčlovečijo in pristanejo med barbari? Celo nekateri liberalci iz drugih držav so resolucijo podprli.”

M. Nemec (S&D), I. Joveva, M. Šarec (oba Renew) in V. Prebilič (Zeleni) so nasprotovali kakršnemukoli ukrepanju v zvezi z dostojnim pokopom žrtev komunizma v Sloveniji.

Spodaj je poimensko glasovanje o preložitvi glasovanja o resoluciji o žrtvah komunizma, ne končno glasovanje. https://t.co/KpX5niP48g pic.twitter.com/GtO5wxRxTr

— Marta Osojnik (@mosojn) July 8, 2025

Evropska poslanka Zala Tomašič (EPP/SDS) je izjavila: “Evropski parlament je s to resolucijo pozval k zgodovinski pravičnosti, spoštovanju žrtev in razkritju celotne resnice o zločinih komunizma, totalitarnega režima, ki je množično moril, zatiral in za vedno zaznamoval zgodovino in usodo več generacij.” Dodala je, da vsak poslanec, ki je glasoval proti ali se vzdržal, “jasno podpira komunizem in nosi odgovornost za zanikanje in prikrivanje komunističnih zločinov“, ter da je resolucija “jasna klofuta vladi dr. Roberta Goloba”.

Resolucija poudarja, da je treba zgodovino spoštovati in obravnavati z objektivnim, vključujočim in na dokazih utemeljenim dialogom, ki spodbuja razumevanje in spravo. Ohranjanje spomina na tragično preteklost Evrope in vse žrtve totalitarnih in avtoritarnih režimov je bistveno za spoštovanje dostojanstva žrtev, promocijo sprave, človekovih pravic in pravne države.

Tudi odzivi ostalih političnih osebnosti so bili številni in izredno pozitivni, tukaj je le nekaj takih: “Največja politična klofuta slovenske levice v zgodovini države. Evropa jim je nastavila ogledalo. Mračna družinska skrivnost je razgaljena. Nikoli več se ne bodo mogli pretvarjati, da je tiho koketiranje s komunizmom nekaj normalnega,” je zapisal politični analitik Mitja Iršič.

Največja politična klofuta slovenski levici v zgodovini države. Evropa jim je nastavila ogledalo. Mračna družinska skrivnost je razgaljena. Nikoli več se ne bodo mogli pretvarjati, da je tiho koketiranje s komunizmom nekaj normalnega. https://t.co/7Mr62afHkl pic.twitter.com/cQICCSKZcS

— Mitja Irsic (@MitjaIrsic) July 8, 2025

Rečeno je bilo, da je vsaka laž dolg, ki ga je prej ali slej treba plačati resnici. Danes je Evropa plačala delček našega dolga. Skrajni čas je, da preostanek poravnamo sami. Iskrene čestitke in velika hvala, Romana Tomc,” je zapisal nekdanji minister za digitalicazijo Mark Boris Andrijanič. “Velika zmaga za zgodovinski spomin v Evropskem parlamentu,” je zapisal Libertarec (Tomaž Štih), medtem ko je nekdanji minister Žiga Turk dodal: “Bravo! Velika hvala vsem, ki ste delali na tem!”

Švedski evroposlanec oster
Razprava je bila burna, podobno kot pred tedni na pristojni komisiji Evropskega parlamenta za peticije. Švedski evroposlanec iz vrst Evropske ljudske stranke Tomas Tobé je kritiziral nasprotovanje resoluciji s strani socialistov: “Tu ne gre za dejstva, temveč za izbiro strankarske pripadnosti namesto spoštovanja žrtev komunizma v Sloveniji. Grozljiva množična grobišča so resnična, kar ni le nespoštljivo do žrtev, ampak tudi nevarno.”

Podpredsednik Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu Tomas Gunnar Tobé (Foto: epa)

Omenil je tudi politično skupino liberalcev (Renew): “Prosim, dobro poglejte Slovenijo. Vaš predsednik vlade razmišlja celo o izključitvi Slovenije iz Nata, da bi se osredotočili na to namesto na pometanje zgodovine pod preprogo.”

Dodatni odzivi desno usmerjenih političnih osebnosti
Poslanka SDS Alenka Jeraj je zapisala: “Evropski parlament je danes sprejel pomembno resolucijo o ohranitvi spomina na žrtve povojnega komunističnega obdobja v Sloveniji. Gre za zgodovinsko priznanje trpljenja več kot 100.000 Slovencev, žrtev komunističnega režima.”

“O genocidu nad slovenskim narodom in neizmernem sovraštvu, ki žene levičarje vso zgodovino, pričajo živa zazidana mladoletna dekleta v Hudi jami, v okolici Škofje Loke zločinsko pomorjeni dojenčki, ki jih še danes ne dovolijo prekopati, in ostanki 3450 žrtev iz Macesnove gorice, ki ležijo v vrečah. V nekaterih delih Slovenije, kot so Rovte nad Logatcem, so socialisti pod rdečo zvezdo po koncu druge svetovne vojne pomorili vse moške, kar nedvoumno priča o načrtnem povojnem genocidu nad slovenskim narodom. Vsaka žrtev si zasluži spomin in dostojen grob ter bel križ na skupnem spominskem pokopališču v glavnem mestu. Resnica o povojnih zločinih, izražena v tej resoluciji, je izjemno pomembno sporočilo,” je zapisal evropski poslanec Branko Grims.

Danes smo v Evropskem parlamentu ob silovitem nasprotovanju levičarjev s prepričljivo večino 357 ZA in 266 proti izglasovali Resolucijo o spominu na žrtve komunizma v Sloveniji. Zločin je zločin, ne glede na ideologijo, iz katere se napaja. Zločin moramo obsoditi!
O genocidu nad… pic.twitter.com/4aiXub208K

— Branko Grims (@BrankoGrimsX1) July 8, 2025

Resolucija je zgodovinski mejnik, ki potrjuje, da Evropa ne bo več molčala o komunističnih zločinih. To je zmaga za vse žrtve in opomin, da se takšni zločini nikoli več ne smejo ponoviti. Čestitke Romani Tomc za vodilno vlogo pri tem dosežku,” se je odzval evropski poslanec Milan Zver.

Predsednica “vseh” se znova “spreneveda”
Člani zavezništva Socialistov in demokratov (S&D) so že na razpravi komisije za peticije pred dobrima dvema tednoma nasprotovali resoluciji, češ da zavračajo polarizacijo in poskuse prevrednotenja zgodovine. Evropski poslanec Matjaž Nemec (S&D) je izjavil, da je Evropska ljudska stranka skupaj s poslanci skrajne desnice zapeljala Evropski parlament v “temnejšo dobo” in odprla vrata “zgodovinskemu revizionizmu in manipulativnim tezam”. A kar je še dodatno razburilo, je zapis predsednice Republike Slovenije Nataše Pirc Musar, ki po mnenju številnih vedno znova dokazuje, da ni predsednica “vseh”. Na X je med drugim zapisala: “Kakršno koli zmanjševanje pomena narodnoosvobodilnega boja ali poskusi zgodovinskega revizionizma so nedopustni in jih ostro obsojam.”

Njen zapis je sprožil ostre odzive. Poslanec SDS Andrej Hoivik je zapisal: “Sramotno je, da ste soglašali, da se okostja pomorjenih iz Kočevskega roga skrijejo v kostnico v Škofjo Loko. Pokopljejo naj se na Ljubljanskih Žalah.” Poslanec Franc Breznik je dodal: “Res je, predvsem ne pozabimo zmanjšati krivde KP za genocid, s katerim so pod krinko NOB pobili predvojno elito naroda. Pokradli so tudi njihovo premoženje in ga imeli 45 let pod družbeno lastnino, v 90. letih pa prenesli med kaviar komuniste. Vrnite ukradeno.” “Resolucija nima nobene zveze z NOB in ga sploh ne omenja. Je pa res, da so poboje zagrešili tisti, ki so tudi NOB zlorabili za revolucijo. Neusmiljeno so pobijali tudi udeležence NOB, če se niso strinjali z revolucionarnim bojem. Resnica mora na dan in kljub nasprotovanju ter zavajanjem prihaja, je dodal Davorin Kopše, medtem ko je prvak SDS zapisal, da gre za “sprenevedanje”.

Foto: zajem zaslona

Resolucija: Zločini zoper človečnost ne zastarajo
Resolucija navaja, da je bilo po drugi svetovni vojni več kot 100.000 prebivalcev Slovenije, ki so se upirali komunističnemu sistemu, žrtev različnih oblik nasilja, kar predstavlja hude kršitve temeljnih človekovih pravic, vključno s pravico do življenja, poštenega sojenja in dostojnega pokopa. Jugoslovanski komunistični režim je po navedbah izvensodno usmrtil več deset tisoč civilistov in vojnih ujetnikov, več tisoč samo leta 1945. Dokument opominja na več kot 750 lokacij prikritih grobišč, ki razkrivajo sistematično prikrivanje teh zločinov.

Slovenska vlada je predlani ukinila dan spomina na žrtve komunističnega nasilja, državni zbor pa je sprejel zakon, ki prepoveduje uporabo simbolov nacizma, fašizma in kolaborantskih organizacij, ne pa tudi komunističnih simbolov. Resolucija poudarja, da hudodelstva zoper človečnost ne zastarajo in jih je treba presojati po enakih merilih, tudi ko gre za delovanje jugoslovanskih komunističnih oblasti. Vse totalitarne režime bi bilo treba obsoditi, njihove simbole pa ne poveličevati. Žrtve druge svetovne vojne in povojnega nasilja je treba dostojno pokopati.

Peticijo, ki jo je vložil zgodovinar Mitja Ferenc, so v Evropski parlament podali predlani, potem ko je vlada ukinila 17. maj kot nacionalni dan spomina na žrtve komunističnega nasilja.

A. H.

The post [Odzivi na resolucijo EP] Največja politična klofuta slovenske levice v zgodovini države first appeared on Nova24TV.
Read Entire Article