ARTICLE AD
V Uradnem listu Republike Slovenije je bil objavljen Pravilnik o dopolnitvah Pravilnika o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih. Na Inšpektoratu Republike Slovenije za delo pozdravljajo spremembo, saj ta pomeni pomemben korak k učinkovitejši zaščiti delavcev pred visokimi temperaturami, predvsem na manjših gradbiščih, kjer osnovni pogoji za varno delo pogosto še niso vzpostavljeni.
Katere novosti prinaša pravilnik?
S spremembo pravilnika se jasno opredeljujejo obveznosti delodajalcev pri delu v vročinskih razmerah. Med ključnimi ukrepi so:
- redni in pogosti odmori
- ustrezna organizacija delovnega časa
- dostop do brezalkoholnih pijač
- omogočanje dostopa do ohlajenega oziroma hladnega prostora
- obveščanje delavcev o tveganjih in simptomih toplotnega stresa
- zaščita pred neugodnimi vremenskimi vplivi
Na večjih gradbiščih so ti ukrepi pogosto že ustaljena praksa. Delavci imajo praviloma na voljo redne in dodatne odmore v času vročinskih valov, pa tudi klimatizirane prostore za počitek in osvežitev. Težave pa se pogosteje pojavljajo na manjših gradbiščih, kjer ukrepi niso vedno zagotovljeni ali pa se izvajajo nedosledno.
Pravilnik zdaj postavlja enotna merila za vse delodajalce, ne glede na velikost gradbišča. S tem se zagotavlja, da bodo imeli delavci primerljive pogoje za delo v vročini povsod.
Prva pravna podlaga za nadzor tudi na prostem
Inšpektorat za delo je doslej prejemal številne prijave zaradi previsokih temperatur, vendar so se te skoraj izključno nanašale na zaprte prostore. Za delo na prostem pravna podlaga za ukrepanje ni obstajala, zato tudi ni bilo konkretnih inšpekcijskih ukrepov.
Z novim pravilnikom pa se to področje končno ureja. Inšpektorji bodo imeli jasno podlago za nadzor, preverjanje izvajanja ukrepov in, če bo potrebno, tudi za izrekanje sankcij.
Vsi delavci imajo pravico do varnega dela v vročini
Spremembe bodo vplivale na izboljšanje pogojev dela na prostem, tako na stalnih delovnih mestih kot na začasnih ali premičnih gradbiščih. Ne glede na to, ali gre za veliko ali majhno gradbišče, mora biti delavcem omogočeno varno in zdravo delo v vročinskih razmerah.
Kar je bilo doslej prepuščeno dobri praksi in odgovornosti delodajalcev, je zdaj postalo zakonsko določilo, ki ga bo treba spoštovati.
Primer dobre prakse z gradbišč
Ob nedavnem nadzoru dveh večjih gradbišč so inšpektorji opazili, da so koordinatorji za varnost in zdravje pri delu že pred spremembo pravilnika proaktivno opozarjali na pomen dodatnih odmorov, hidracije in zaščite pred vročino. Nova določila zdaj takšne pristope ne le podpirajo, ampak jih postavljajo kot obvezne.
Pri prihodnjih nadzorih bodo inšpektorji posebno pozornost namenili spoštovanju teh določb, ne le osnovnim varnostnim zahtevam, temveč tudi ukrepom, povezanih z zaščito pred vročinskimi obremenitvami. Cilj ostaja jasen: preprečevanje tveganj in odpravljanje pomanjkljivosti, ne zgolj kaznovanje.
Vir: gov.si
The post Nov pravilnik o zaščiti delavcev pred visokimi temperaturami: boljši pogoji tudi na manjših gradbiščih appeared first on domžalec.si.