NIJZ opozarja na zaščito zdravja pred potovanjem (tema)

7 hours ago 3
ARTICLE AD

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) v času večjega števila potovanj svetuje, da preverite svoj cepilni status, pa tudi posvet v ambulantah za cepljenje in potovalno medicino, kjer bodo priporočili zaščito glede na izbrano destinacijo. Svetujejo, da se mednarodni potniki seznanijo z ekstremnimi podnebnimi razmerami, možnimi med potovanjem.

Na potovanjih smo izpostavljeni številnim tveganjem, proti katerim se lahko kot potniki zavarujete že pred potovanjem. Na spletni strani NIJZ svetujejo, da sami preverite svoj cepilni status, kar lahko storite v cepilnih kartončkih, knjižicah ali zdravstveni kartoteki. Priporočajo tudi posvet v ambulantah za cepljenje in potovalno medicino, za kar je najbolj primeren čas šest do osem tednov oziroma najmanj en mesec pred potovanjem, da lahko zaščito s cepljenjem opravimo še pravočasno pred potovanjem.

V ambulantah vam glede na destinacijo, tip potovanja in trajanje svetujejo glede zaščite, sami pa si lahko priporočeno zaščito s cepljenji in zaščito z zdravili za posamezno izbrano destinacijo ali državo ogledate na spletni strani Fitfortravel sta.si/qgdIyK ali v publikaciji Cepljenje in antimalarična zaščita po državah na spletni strani NIJZ sta.si/qTZgE2.

Predvsem opozarjajo na vse večje pojavljanje ošpic v razvitem in manj razvitem svetu, kot tudi, da potniki preverijo cepilni status za zaščito proti virusu hepatitisa A in obnovijo zaščito proti tetanusu. Nekatera cepljenja se lahko opravijo pri izbranem osebnem zdravniku, sicer pa vsa cepljenja, ki so obvezna ali priporočena za določene predele sveta, lahko opravite v za to specializiranih ambulantah, so navedli. Kontaktni podatki ambulant, ki so v vseh slovenskih regijah, so navedeni na spletni strani NIJZ sta.si/qPWxkd.

Preprečevanje nalezljivih bolezni, ki se prenašajo s hrano in vodo

Zelo enostaven in splošen higienski ukrep, s katerim se lahko izognete določenim boleznim, je čim pogostejše umivanje rok, kjer koli imate na voljo toplo vodo in milo, kar je velikokrat spregledano ali pozabljeno. Svetujejo, da si roke umijete pred vsako jedjo in ko zapuščate sanitarne prostore, če je mogoče pa jih obrišete v papirnate brisače. Če čiste vode ni na voljo, svetujejo uporabo mokrih higienskih oz. alkoholnih robčkov in uporabo razkužila za roke.

Poudarjajo tudi pomembnost izbora hrane, kjer morate paziti, da je dobro pečena, kuhana ali ocvrta in pravkar pripravljena. Pri hrani podajajo pravilo “Skuhaj, speci, olupi ali ne jej”. Priporočajo uživanje suhe hrane (krekerji, kruh), pri sadju in zelenjavi pa priporočajo termično obdelavo, ali izbiro sadja in zelenjave, ki jih lahko olupite. Ne priporočajo uživanja “mlačne hrane”, neprekuhanega mleka, mlečnih izdelkov in slaščic, sladoledov ter raznih omak, prelivov, narezkov, ki stojijo na sobni temperaturi, predvsem pa uživanja surovih rib in morskih sadežev.

Svetujejo pitje ustekleničene vode in pijače ter da jim ne dodajate ledu, varni pa so tudi prekuhani ali prevreti vroči napitki. V komunalno neurejenih okoljih predlagajo, da si tudi zobe umivate z ustekleničeno ali prekuhano vodo. V kolikor to ni mogoče pa jo pred uživanjem dobro prekuhate ali kemično dezinficirate in še dodatno filtrirate.

Pred potovanjem se seznanite z podnebnimi razmerami izbrane destinacije

Svetujejo, da se mednarodni potniki pred potovanjem seznanijo z ekstremnimi podnebnimi razmerami, s katerimi se bodo morebiti soočili med potovanjem, saj lahko izpostavljenost vročini in mrazu povzroči resna stanja, poškodbe ali tudi smrt.

Izpostavljenost UV žarkom je visoka na območjih blizu ekvatorja, v območjih zmernega podnebja pa med poletnimi meseci, na višjih nadmorskih predelih, od 10. ure do 16. ure, so zapisali. Na NIJZ še opozarjajo, da smo temu najpogosteje izpostavljeni med plavanjem, jadranjem, aktivnostmi na plaži in med smučanjem.

Preverite tudi, če jemljete zdravila, ki povzročajo povečano občutljivost na sonce. Povečana občutljivost na sonce se lahko pojavi tudi pri bolezni vezivnega tkiva in kožne bolezni, opozarjajo pa tudi na zvišano tveganje za sončne opekline zaradi spremembe obnašanja, kot posledica uživanja alkohola.

Read Entire Article