ARTICLE AD
V Nemčiji so maja zabeležili nepričakovano povečanje industrijske proizvodnje, kar je spodbudilo upanje, da je največje evropsko gospodarstvo prešlo skozi krizo. Na mesečni ravni se je proizvodnja okrepila za 1,2 odstotka, potem ko je aprila upadla za 1,6 odstotka, je objavil nemški statistični urad Destatis.
Analitiki so za maj pričakovali 0,1 oz. 0,6-odstotni padec proizvodnje, poročajo tuje tiskovne agencije.
Kot glavna razloga za krepitev proizvodnje nemški statistiki izpostavljajo rast proizvodnje energije in povečanje proizvodnje v avtomobilskem sektorju za 4,9 odstotka.
Industrijska proizvodnja brez sektorjev energije in gradbeništva je bila na mesečni ravni višja za 1,4 odstotka. Proizvodnja blaga za široko porabo je narasla za 0,5 odstotka, proizvodnja investicijskih dobrin pa za 4,1 odstotka. Na drugi strani je proizvodnja blaga za vmesno porabo upadla za 2,1 odstotka.
V primerjavi z enakim obdobjem lani je bila industrijska proizvodnja letos maja večja za odstotek, kar po navedbah francoske tiskovne agencija AFP kaže na to, da je najhujše obdobje za nemško industrijo morebiti že mimo.
“Prezgodaj je za dokončno sodbo, vendar se znaki vsaj cikličnega okrevanja, čeprav z nizkih ravni, povečujejo,” je za AFP dejal analitik banke ING Carsten Brzeski.
Kljub spodbudnim novicam pa skrbijo prihodnji obeti v luči morebitne uvedbe visokih vzajemnih carin na strani ZDA. Predsednik ZDA Donald Trump bo danes odposlal prva pisma, s katerimi namerava trgovinske partnerice opomniti na bližajoči se rok 9. julij, ki ga je določil za sklenitev trgovinskih sporazumov. Finančni minister Bessent pa je v nedeljo napovedal, da naj bi nove višje carinske stopnje, ki jih je Trump določil v začetku aprila, v primeru nedoseženih dogovorov z ZDA po novem začele veljati 1. avgusta.
“Ker se bo začasna ustavitev vzajemnih ameriških carin kmalu iztekla, so obeti še vedno zelo negotovi. Sposobnost industrijske proizvodnje, da poleti znova pridobi zagon, pa bo v veliki meri odvisna od razvoja trgovinskih in geopolitičnih razmer,” pa je v izjavi opozorilo nemško ministrstvo za gospodarstvo.