Nekdanja meja Zvezne republike Nemčije– muzej na parkirišču ob avtocesti A2

7 hours ago 7
ARTICLE AD

S čakalnimi vrstami na obnovljenih kontrolnih točkah je prečkanje meja danes zopet  zelo vroča tema. Ko že govorimo o tem, bi rad poudaril, da je bila kontrola včasih veliko strožja in zahtevnejša, kako je izgledal prehod iz vzhodne v zahodno Nemčijo, del obmejne zgodovine, si danes lahko ogledal na edinstven, brezplačen in zelo lahko dostopen način v muzeju v Nemčiji.

Na nemški avtocesti A2 na vzhodu, na parkirišču Marienborn, tik za križiščem Marienborn/Helmstedt, boste našli “Gedenkstätte Deutsche Teilung Marienborn“. Mesto spominja na delitev Nemčije med letoma 1949 in 1990 To je ohranjen mejni prehod med Zvezno republiko Nemčijo in Nemško demokratično republiko.

Muzej prikaže natančno infrastrukturo, na kateri je bilo nadzorovano gibanje vozil skozi železno zaveso, vključno s tranzitom med Zahodno Nemčijo in Zahodnim Berlinom. Lahko si celo ogledate pisarne, kjer so delali vzhodnonemški cariniki, pa tudi kraje, kjer so bila preiskana vozila, ali kraje, kjer so zasliševali aretirane. Ohranjena je tudi stavba delavnice, ki je služila za razstavljanje vozil ob preiskavi in ponovnem sestavljanju vozil, ki po preiskavi niso bila več primerna za nadaljnjo vožnjo. Vse to je združeno z obsežnimi razlagami v nemščini in angleščini ter posebnim, mračnim vzdušjem. Kot se spominjajo nekdanji vozniki tovornjakov, je bila meja Marienborn/Helmstedt verjetno najtrša točka na celotnem zemljevidu železne zavese.

Med ohranjenimi elementi je tudi infrastruktura za pregled tovornjakov. Na območju muzeja so še vedno kontrolne stavbe, v katerih so sedeli cariniki, odgovorni za težki mednarodni prevoz. Obstaja tudi opazovalni portal, na katerem so vzhodnonemški mejni stražarji od zgoraj preverjali tovornjake in preverjali, ali se kdo skriva na polpriklopnikih ali prikolicah. Številni dokumenti in fotografije so danes na voljo za ogled v dvonadstropni poslovni stavbi. Ti dokumenti zgovorno pričajo o realnosti, ki je nekoč prevladovala v tem delu Evrope. Spodaj so navedeni trije zelo zgovorni primeri.

Poročilo iz novembra 1981, obvešča o uspešnem pobegu vzhodnonemškega carinika v Zahodno Nemčijo. Policist, ki je bil odgovoren za vsakodnevni nadzor službenih psov, se je skril v tovornjaku iz Poljske, ki je bil namenjen v Zahodno Nemčijo. Pobeg je bil uspešen, pomanjkanje carinika pa je bilo opaženo šele, ko je bil poljski tovornjak že v Nemčiji. Poročilo opozarja tudi na preventivne ukrepe, ki bi jih morala DDR sprejeti, da bi preprečila nadaljnje tovrstne razmere.

Fotografije iz aprila 1973, ki prikazujejo neuspešen poskus prečkanja manjše mejne točke, ki se nahaja na obrobju Marienborn/Helmstedt. IFA W50, tovornjak iz Vzhodne Nemčije, je prišel iz obrata za vzdrževanje cest v mestu Eisenhüttenstadt na poljski meji. Trije zaposleni v tej tovarni, vključno s Fredom Woitkejem, so se odločili, da bodo s tem vozilom prečkali mejo in pobegnili v Zahodno Nemčijo ter tam našli boljše življenje. V času trajanja akcije je bil na vozilu nameščen snežni plug in dodatna razsvetljava. Delavci so notranjost napolnili tudi s preprogami in odejami v upanju, da bodo pomagale ustaviti krogle. Pod okriljem noči so se odpeljali iz Eisenhüttenstadta v Marienborn, pospešili vozilo in se odpravili proti mejnim utrdbam. Dve oviri sta bili prebiti na treji pa se je tovornjak prevrnil. Na vozilo so streljali, skupaj je bilo izstreljenih več kot  100 strelov, voznik je bil smrtno ranjen, dva njegova kolega pa sta preživela z obsežnimi poškodbami.

Fotografije iz avgusta 1977, ki prikazujejo Volvo F89 iz češkoslovaškega prevozniškega podjetja (verjetno državnega CSAD) in Daniela M., delavca iz vzhodnonemškega mesta Magdeburg. 30. avgusta se je Daniel M. peš odpravil na avtocesto, ki povezuje Berlin in mejo Marienborn/Helmstedt, in okoli 4. ure zjutraj prispel na parkirišče za tovornjake v Bördeju. Tam se je skril pod šasijo češkoslovaškega tovornjaka, ki je bil namenjen proti Zahodni Nemčiji. Upal je, da bo na ta način prišel skozi železno zaveso, vendar ga je na vzhodnonemški kontrolni točki odkril službeni pes.

Gedenkstätte Deutsche Teilung Marienborn lahko obiščete vsak dan od 10.00 do 17.00. Vstop je popolnoma brezplačen in poteka skozi značilna, akvamarinska vrata z zgodovinskimi opisi.

The post Nekdanja meja Zvezne republike Nemčije– muzej na parkirišču ob avtocesti A2 appeared first on Revija TRANZIT.
Read Entire Article