ARTICLE AD
V Tolminu bo od četrtka do nedelje potekal 26. mednarodni umetniški in glasbeni festival Sajeta z okoli 30 izvajalci. Program sestavljajo brez žanrskih omejitev in iščejo glasbenike, ki znajo čezžanrskost poudariti v svojih stvaritvah. Festival ponuja še kopico ostalih, večinoma kreativnih vsebin, je vodja festivala Sajeta Janez Leban dejal za STA.
Festival bo v četrtek odprl prekmurski duet Hexenbrutal, sledijo mu tudi avstrijska saksofonistka Yvonne Moriel s štirimi jazz glasbeniki mlajše generacije, srbski duet Planting Jupiter in slovenski duet Funk of Terror. V petek bodo prvič na slovenskem odru nastopili Bo Ningen, japonska višja sila alternativnega rocka in redni gostje festivalov Glastonbury in Coachella, sledita jim tudi koncerta slovenske rock skupine Čao Portorož in srbske alternativne rock zasedbe E-Play.
Leban je izpostavil tudi turško alternativno glasbeno skupino BaBa ZuLa in dvojec Liamere, ki je del alternativne elektronske scene, vsi na sobotnem odru. Zadnji dan bodo na odrih festivala Sajeta med drugim nastopili italijanska radikalna elektroakustična skupina Tromboneee, italijansko-slovenski kvartet Denga Stat in v Seattlu rojeni glasbenik in producent Chris Eckman, ki živi v Ljubljani.
Kot je še povedal Leban, se trudijo program sestaviti brez žanrskih omejitev in iščejo glasbenike, ki znajo to čezžanrskost poudariti v svojih stvaritvah. Usmerjeni so v ekskluzivno bero programa, ki pride iz tujine, in poskušajo “ponuditi nekaj, kar se bo težje pojavilo na kakšnem drugem festivalu oziroma odru v naši soseščini”.
Pomemben del festivala Sajeta je spremljevalni program. Obiskovalci bodo lahko med drugim obiskali kiparsko delavnico, tradicionalno delavnico obdelovanja lesa in glasbeno delavnico The Sajeta Lab Arkestra. V petek je na sporedu raziskovalni projekt eliXir na stičišču umetnosti, znanosti in tehnologije, v soboto pa delavnica snemanja zvokov. Vsak dan ob 11. uri napovedujejo glasbeno delavnico za otroke, na kateri bodo spoznavali ljudska in izdelovali akustična glasbila. V nedeljo dopoldne bodo otroci tudi nastopili.
Tekom glavnega festivalskega dogajanja poleg delavnic ponujajo še niz osmih masterclassov Tolminska predavanja na temo kompozicije in analize, ki jih bo vodil avstralski skladatelj, pianist in elektronski glasbenik Anthony Pateras. Na predfestivalski torek bo Sajeta gostila Potujoči Kino Soča – Isonzo Cinema. Predvajali bodo kratek dokumentarni film Abesinija režiserja Karpa Godine in Milko Bambič: V stanju rojevanja v režiji Radovana Čoka.
Po besedah vodje festivala, ki je tudi predsednik Zveze Mink Tolmin, Sajeta poteka v idiličnem naravnem okolju nekaj korakov stran od urbanega okolja, Tolmina. Kot ocenjuje, so se tudi drugi festivali na tej lokaciji “dobro prijeli”, gledano v prihodnost in glede na aktualno dogajanje pa je po letu 2028 festival v tem idiličnem okolju precej pod vprašajem. Kot enega ključnih faktorjev pri izvedbi programa je izpostavil vreme.
Mednarodni umetniški in glasbeni festival Sajeta že vse od leta 1998 povezuje različne ustvarjalne prakse, po besedah Lebana pa se je doslej odvil v treh fazah. Prvo obdobje je trajalo dve leti, “ko je bil še tako nekako precej entuziastično zastavljen in namenjen kreativnemu druženju, glasba pa je zvečer ponujala mašilo tedenskega kreativnega druženja na Sotočju v Tolminu”. Po dvoletni pavzi so ustanovili Zvezo društev mladih in kreativnih Tolmin oziroma Zvezo Mink Tolmin ter postavili temelje z mednarodnim glasbenim programom, obdržali so delavnice. Po letu 2011 so več poudarka namenili mednarodnemu glasbenemu programu.
Ekipo v večini sestavljajo člani Zveze Mink Tolmin, ki se skozi celotno leto osredotočajo na programske usmeritve, brez prostovoljcev pa je festival praktično nemogoče izvesti, je povedal Leban. Festival podpirata ministrstvo za kulturo in Občina Tolmin. Kot je dodal, jim je gostovanje japonskih Bo Ningen omogočilo tudi sodelovanje z Javnim zavodom GO!2025.