Na Hrvaškem vas lahko doleti kazen če na skiroju nimate čelade

6 hours ago 6
ARTICLE AD

Električni skiroji so v zadnjih letih postali eno najbolj priljubljenih prevoznih sredstev v turističnih mestih, tudi na Hrvaškem. So hitri, tihi, okolju prijazni in priročni za premikanje po mestih ali obmorskih promenadah. A kljub njihovi privlačnosti ostajajo prometno sredstvo, za katerega veljajo jasna pravila.

V Sloveniji marsikdo še vedno vozi brez čelade in brez zavedanja, da lahko na Hrvaškem takšna vožnja hitro privede do globe. Čelada ni le priporočilo, temveč zakonska obveznost. V nadaljevanju razkrivamo, kaj to pomeni v praksi, koliko znaša kazen in kako se izogniti nepotrebnim težavam na dopustu.

Vožnja s skirojem na HrvaškemVožnja s skirojem na Hrvaškem

Električni skiroji so priljubljeni, a ne brez pravil

Rast uporabe prinaša tudi več nesreč

V krajih, kot so Rovinj, Zadar in Makarska, je med poletnimi meseci skoraj težko najti promenado brez vsaj desetih električnih skirojev v gibanju. Na njih se vozijo domačini in turisti, mladi in starejši. Kljub navidezni nedolžnosti pa skiroji dosegajo hitrosti tudi do 25 km/h. Na tej hitrosti lahko padec brez čelade pomeni resne poškodbe. Hrvaško notranje ministrstvo je v zadnjih dveh letih zabeležilo več deset prometnih nesreč z udeležbo električnih skirojev, nekateri primeri so se končali s hudimi poškodbami glave.

Priljubljenost ne odvezuje odgovornosti

Veliko turistov misli, da so skiroji igrača. Čeprav so kompaktni in preprosti za uporabo, sodijo v promet kot vsako drugo vozilo. Vožnja brez čelade na Hrvaškem ni dovoljena, zlasti za mlajše osebe. Za kršitev zakonodaje lahko policija izda kazen na kraju samem – tudi tujim državljanom.

Hrvaški zakon o varnosti v cestnem prometu

Čelada je obvezna za vse mlajše od 16 let

Hrvaška zakonodaja od leta 2022 natančno določa pogoje za vožnjo z električnim skirojem. V skladu z zakonom morajo vsi vozniki, mlajši od 16 let, med vožnjo obvezno nositi zaščitno čelado. Vozilo mora imeti tudi ustrezno zavoro in ustrezno osvetlitev, če se uporablja ponoči ali ob zmanjšani vidljivosti.

Globe se izrekajo tudi tujcem

Zadnji primer prihaja iz Dalmacija, ko je slovenski najstnik med počitnicami vozil skiro brez čelade. Policist ga je ustavil in izrekel globo v višini 30 evrov, ki ga je družina plačala še isti dan – končna kazen? Polovička, 15 evrov. Podobnih primerov ni malo. Hrvaška policija ima pravico izrekati globe tudi tujim voznikom. Ignoriranje pravil pomeni nepotrebno zapletanje s postopki na licu mesta ali celo na mejnih prehodih.

Ali morajo tudi odrasli nositi čelado?

V Zakonu o varnosti v cestnem prometu je v drugem odstavku 114. člena zapisano, da morajo čelado v času vožnje nostii vozniki osebnih prevoznih sredstev. In ja, tudi odrasli. Na Hrvaškem je električni skiro osebno prevozno sredstvo, kolo pa je … Kolo.

Otok Hvar, izletiOtok Hvar, izleti

Pravila za vožnjo električnih skirojev na Hrvaškem

Ne gre le za čelado

Poleg obvezne čelade za mladoletne voznike zakon določa še druga pravila. Električni skiroji se smejo uporabljati samo po kolesarskih stezah, pločnikih ali cestah z omejeno hitrostjo, kjer ni prometa. Prav tako je prepovedana vožnja pod vplivom alkohola.

Obveznosti in omejitve v praksi

  • Prepovedana vožnja več oseb na enem skiroju
  • Prepovedana uporaba slušalk med vožnjo
  • Prepovedano telefoniranje med vožnjo
  • Obvezna osvetlitev ponoči in ob slabi vidljivosti
  • Obvezna čelada za voznike do 16 let

Za kršitev posamezne določbe so predpisane globe od 30 do 130 evrov. Policija ima možnost zaračunati več prekrškov hkrati, kar lahko vodi v skupni znesek prek 200 evrov.

Zakaj je tema pomembna za slovenske dopustnike?

Neznanje pravil ne opravičuje kazni

Slovenci množično obiskujejo Hrvaško, zlasti poleti. Mnogi s seboj vzamejo električni skiro ali ga tam najamejo. Pogosto pa se ne zavedajo, da so pravila lahko drugačna kot doma. Zgolj zato, ker nekaj ni obvezno v Sloveniji, še ne pomeni, da velja enako drugje. Hrvaške ceste in promenade so pod nadzorom, zlasti v turistični sezoni, zato se neznanje lahko hitro spremeni v neprijetno izkušnjo.

Uporaba čelade je preprosta preventiva

Vožnja z električnim skirojem naj bo zabavna, hitra in varna. Z zaščitno čelado se izognemo poškodbam, kaznim in pravnim zapletom. Mnogi starši dajejo otrokom čelado kot obvezen del opreme – enako bi morali storiti tudi odrasli. Bolje je slišati šumenje vetra pod čelado kot sireno rešilca v ozadju.

Objava Na Hrvaškem vas lahko doleti kazen če na skiroju nimate čelade se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article