Mors namerava vojakom poplačati pripravljenost na delo

5 hours ago 7
ARTICLE AD

Ministrstvo za obrambo pripravlja spremembe zakona, ki bi na novo opredelile pravice in delovne pogoje pripadnikov Slovenske vojske. Predlog med drugim predvideva izplačilo celotne urne postavke osnovne plače za čas pripravljenosti na delo, za nazaj pa bi vojakom priznali še razliko za zadnjih pet let. Gre za odziv na več kot 1700 tožbenih zahtevkov, ki so jih vojaki vložili zaradi neizplačanega dela v pripravljenosti.

Ena od ključnih sprememb se nanaša tudi na t. i. bivanje v vojaški enoti, ki bi vojakom prineslo posebno nadomestilo. Če bi bili zaradi službenih potreb več dni zapored prisotni v določenem objektu ali kraju, bi jim pripadlo nadomestilo v višini celotne urne postavke povprečne bruto plače. Takšno bivanje sicer ne bi štelo kot delovni čas, vendar bi moral vojak kljub temu spoštovati ukaze nadrejenih, na primer pri zagotavljanju reda ali varnosti.

Sindikat vojakov ob tem opozarja, da gre za poskus uvajanja novega koncepta “počitek v okviru delovnega časa”, kar naj bi bilo v nasprotju z evropsko zakonodajo. Počitek mora biti po njihovem mnenju čas, ko delavec nima nobenih obveznosti do delodajalca in se lahko posveča zasebnemu življenju.

Spremembe zadevajo tudi delovni čas vojakov v posebnih okoliščinah – med pripravljenostjo, izrednimi stanji, vojaškim urjenjem in med operacijami. Veljavna zakonodaja trenutno omejuje delovni čas na največ 12 ur dnevno in 56 ur tedensko, kar po mnenju ministrstva ne omogoča dovolj prožnega delovanja v zahtevnejših pogojih. Zato predlagajo, da bi lahko nadrejeni sami določali razporeditev delovnega časa v teh primerih, tudi če bi to pomenilo odstopanje od pravil, ki sicer veljajo za zaščitene skupine delavcev.

Sindikat na drugi strani opozarja, da bi predlog izključil vojake iz številnih pravic, kot so oskrbovalski dopust, pravica do odklopa, očetovski dopust in nega otrok do treh let. Opozarjajo, da se s tem ustvarja sistem, ki vojaške uslužbence postavlja v neenakopraven položaj.

Med predlaganimi spremembami je tudi skrajšanje trajanja neprekinjenega izvajanja straže in varovanja pomembnih objektov – z dosedanjih sedem dni na največ štiri. Cilj naj bi bila večja učinkovitost in razbremenitev kadra, ki ga v vojski sicer že primanjkuje.

Zato ministrstvo predlaga vključevanje civilnih oseb, zaposlenih v Slovenski vojski ali na obrambnem ministrstvu, v naloge varovanja manj izpostavljenih objektov. Vojaško osebje pa bi še naprej varovalo ključne in strateške objekte.

Finančna vrednost predlaganih sprememb po oceni ministrstva znaša dobrih 26 milijonov evrov.

Read Entire Article