ARTICLE AD
Slovenska vesoljska pisarna, ki deluje v okviru Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, je v sodelovanju z avstralsko vesoljsko agencijo ASA (angleško Australian Space Agency, AUSTRADE & SIAA) 9. julija 2025 organizirala spletni seminar “Pogovorimo se o vesolju: Industrijska izmenjava med Avstralijo in Slovenijo” (angleško “Let’s Talk Space: Australia & Slovenia Industry Exchange”).
Na njem so se predstavila slovenska podjetja, ki želijo sodelovati z Avstralijo, ter avstralska podjetja, ki vidijo potencial v sodelovanju s slovenskim vesoljskim sektorjem. Vseh poslovnih predstavitev je bilo štirinajst.
Iz Slovenije so s predstavitvami sodelovali: PEK Automotive, Balmar, Žust-AL, Skylabs, Tekstina, Tech4meat, Kemijski inštitut, Fakulteta za matematiko in fiziko, Fakulteta za računalništvo in informatiko, Laboratorij za računalniško grafiko in multimedije, Knowledge Angels ter dr. Kaja Antlej, ki je predstavila delovanje raziskovalne skupine HuTech – Human-Centric Technologies Research Group na Deakin University v Avstraliji. Iz Avstralije so sodelovala tri ugledna podjetja: FOODiQ , ILAuNCH Trailblazer in Hypersonix.
Slovenska podjetja in raziskovalne institucije delujejo skoraj v vseh segmentih vesoljskega sektorja
Veleposlanik Republike Slovenije v Avstraliji Marko Ham je v uvodnem nagovoru izpostavil pomen vlaganj v vesoljski sektor, saj le-ta lahko pomembno prispeva k hitrejšemu gospodarskemu razvoju, zelenemu in digitalnemu prehodu ter doseganju ciljev trajnostnega razvoja. Poudaril je tudi pomen globalnega sodelovanja.
Predstavnica Slovenske vesoljske pisarne Iza Tršar je na spletnem seminarju podrobneje predstavila slovenski vesoljski sektor. Poudarila je, da je Slovenija v zadnjih letih uspela zgraditi obetaven vesoljski sektor, ki ga sestavlja več kot 40 malih in srednjih podjetij. Ta so uspela prevzeti vodilno vlogo v posameznih nišah področij. Delujejo predvsem na področju opazovanja Zemlje, razvoja inovativnih tehnologij, novih materialov, upravljajo pa tudi s tremi slovenskimi sateliti.
Slovenska podjetja in raziskovalne institucije delujejo skoraj v vseh segmentih vesoljskega sektorja. Slovenski deležniki so izvrstni v posameznih tržnih nišah, nekateri so celo med vodilnimi v svetu, kar je poleg inovativnosti in velike fleksibilnosti naša prednost.
The post Krepitev sodelovanja na področju vesoljske industrije med Slovenijo in Avstralijo appeared first on Lokalec.si.