ARTICLE AD

Letos so v Sloveniji nekateri kraji doživeli rekordno število vročih dni, ko se je temperatura povzpela nad 30 °C. Po podatkih Agencije RS za okolje (ARSO) so Bilje in Podnanos zabeležili največ vročih dni, kar 26, sledijo pa Dolenje pri Ajdovščini, Volče pri Tolminu in Podčetrtek z 25 vročimi dnevi. Koper je zabeležil 24 vročih dni.
Vročinski val, ki se je zaključil prejšnji ponedeljek, je v Kopru in na letališču Portorož trajal kar 15 dni, v Gornjem Gradu 14 dni, v Ljubljani za Bežigradom pa 13 dni.
Čeprav so nedavne padavine nekoliko omilile sušne in vročinske razmere, marsikje količina padavin ni bila zadostna za popolno obnovo vodnobilančnih primanjkljajev v tleh. Kot pojasnjujejo na ARSO, “ob nižjih temperaturah in manjšem izhlapevanju se bo voda lahko dlje časa zadržala v tleh, vendar tam, kjer so padavine padle v zelo kratkem času, je veliko vode odteklo, saj suha in zaskorjena tla otežujejo pronicanje in pospešujejo odtekanje po površini.” 30-dnevna površinska vodna bilanca še vedno kaže sušne razmere v Beli krajini, na Obali in v Spodnjem Posavju, kjer primanjkuje med 40-70 mm padavin.
Vremenska napoved za prihodnje dni
V prihodnjih dneh pričakujemo spremenljivo vreme. V noči na nedeljo in v nedeljo zjutraj so na Primorskem možne krajevne padavine. Čez dan bo spremenljivo oblačno z možnostjo popoldanskih ploh tudi drugod po državi, pihal bo jugozahodni veter. V noči na ponedeljek se v zahodni Sloveniji povečuje možnost neviht. Ponedeljek bo večinoma sončen, a pozno popoldne se lahko pojavijo plohe in nevihte.
Vremenska slika kaže, da nad državami ob Baltiku leži ciklon z vremensko fronto, medtem ko se nad Veliko Britanijo in Norveško razteza območje visokega zračnega tlaka. Od severozahoda k nam priteka vlažen in še vedno hladen zrak, kar vpliva na spremenljive vremenske razmere.
Zjutraj bo delno jasno, na avstrijskem Koroškem lahko nastane kakšna ploha. Čez dan bo nastajala kopasta oblačnost, predvsem na območjih severno in zahodno od nas bodo popoldne in zvečer možne plohe in nevihte. Na Jadranu bo zapihal jugo.
Spletno uredništvo