ARTICLE AD
Na slovenskih vrtovih kosmulje pogosto ostajajo spregledane. Grm z bodečimi vejami in kiselkastimi plodovi marsikoga spominja na otroštvo, vendar le redko pride do izraza v sodobni kulinariki. V resnici pa gre za eno najbolj vsestranskih sadnih vrst, ki lahko navduši tako v sladkih kot v slanih jedeh. Poleg tega je kosmulja bogata z vitaminom C, vlakninami in antioksidanti, kar ji daje visoko prehransko vrednost.
Pozabljeno jagodičevje znova pridobiva svojo vrednost
Kosmulja ni zgolj sestavina za marmelado ali kompot. Če jo pravilno uporabimo, postane zvezda domače kuhinje, primerna za pite, sladolede, pikantne omake in celo priloge k mesu. V tem članku predstavljamo konkretne možnosti za uporabo tega ploda, ki je še pred nekaj desetletji krasil skoraj vsak slovenski vrt.

Sladki recepti s kosmuljo ki delujejo tudi brez veliko sladkorja
Klasična marmelada iz kosmulj z manj sladkorja
Kosmulja ima naravno veliko pektina, kar pomeni, da marmelada lepo želira brez potrebe po dodatkih. Zreli plodovi ne potrebujejo veliko sladkorja, zato je možno pripraviti različico, ki je primerna tudi za diabetike.
Na Koroškem jo pogosto kombinirajo z rabarbaro ali malinami. S tem dobimo uravnoteženo kislost in nežno sadno osnovo, ki deluje odlično na palačinkah ali maslenem kruhu.
Sadni kolač z drobljencem
Drobljenec oziroma »crumble« je idealna poletna sladica. Kosmulje damo v pekač, potresemo s cimetom in vaniljevim sladkorjem ter prekrijemo z zmesjo masla, moke in ovsenih kosmičev. Pečemo do zlato rjave barve. To je odlična izbira za hitro sladico brez zapletenih postopkov.
Kompot za vroče dni
Kompot iz kosmulj z meto ali limonino lupinico je osvežujoč napitek ali sladica. Hlajen z nekaj kockami ledu postane zdrav nadomestek za industrijske sokove. Lahko ga ponudimo tudi kot del zajtrka ali lahke večerje.
Uporaba kosmulje v slanih jedeh preseneča s svojo globino
Kosmulja kot priloga k mesu in siru
Kiselkast okus kosmulje se izjemno ujema z bogatimi mesnimi jedmi, predvsem s pečeno svinjino ali račjim mesom. V več restavracijah višjega razreda po Evropi jo vključujejo v omake za divjačino, saj z njenim okusom poudarijo mesne tone.
Na Štajerskem je znana kombinacija kosmulj z dimljenim sirom – majhne kroglice kosmulj se poširajo in postrežejo ob topljenem siru na ajdovih blinih.
Domača omaka za zimo
Omaka iz kosmulj z dodatkom čebule, kisa, rjavega sladkorja in začimb je trpežna shramba, ki jo lahko uporabimo celo leto. Odličen je ob pečeni perutnini ali kot dodatek narezkom. Recept se dobro prenaša skozi generacije in je odličen način za ohranitev pridelka.
Sveže kosmulje kot del poletne prehrane
Zdrave solate z dodatkom kislih plodov
V kombinaciji z rukolo, orehi in kozjim sirom delujejo kosmulje kot naraven kontrast, ki osveži solato. Dodamo jih lahko cele ali rahlo poširane. Če jih rahlo zmečkamo z vilicami in zmešamo z oljem ter jabolčnim kisom, dobimo poseben preliv.
Hladna juha iz kosmulj in jogurta
To je nekoliko nenavadna, a izredno osvežilna jed. Kosmulje kuhamo z limoninim sokom, nato jih zmešamo z ohlajenim grškim jogurtom. Postrežemo z vejico mete. Primerna je kot predjed ali samostojna hladna jed.
Pijače in shranjevanje za dolge mesece
Sirupi in sokovi iz kosmulje
Kosmuljev sirup je manj običajen, a zelo učinkovit v osvežilnih pijačah. Lahko ga mešamo z vodo, dodamo limonado ali uporabimo v koktajlih. Primeren je tudi kot preliv za sladoled ali zmrznjene sladice.
V Gorenjskem predelu pogosto pripravljajo sok iz kosmulj in ribeza, ki ga zamrznejo v pladnjih in uporabljajo kot ledene kocke za poletne pijače.
Liker ali vino za posebne priložnosti
Iz kosmulje lahko z dodajanjem sladkorja in kvasovk pripravimo preprost sadni liker ali vino. Ta domača pijača potrebuje nekaj časa za zorenje, a rezultat je presenetljivo prefinjen. Aroma je rahlo cvetlična, kiselkasta in deluje osvežujoče tudi kot aperitiv.
Kaj pa sušenje ali zamrzovanje
Zamrzovanje za hitro uporabo pozimi
Kosmulje zamrznemo cele na pladnju, nato jih spravimo v vrečke. Tako ohranijo obliko in se ne sprimejo. Idealne so za dodajanje v smutije, kolače ali kaše.
Sušenje za domače čaje ali energijske mešanice
Čeprav manj običajno, kosmulje lahko tudi posušimo. Posušene plodove uporabimo v čajih, granolah ali kot dodatek ovsenim kosmičem. Kislost se z rahlim karameliziranjem spremeni v zanimivo aromo.
Zakaj je tema pomembna za današnjega bralca
Kosmulja je sadje, ki ga marsikdo pozna, a le redko uporablja v celoti. V vrtovih pogosto ostane spregledana, čeprav ponuja ogromno kulinaričnega potenciala. Poleg tega gre za lokalno in okolju prijazno rastlino, ki dobro uspeva brez škropiv in umetnih gnojil.
V času, ko si želimo več preprostih rešitev iz domačega okolja, kosmulja ponuja ravno to. Je zdrava, vsestranska in zanimiva – le malo je treba, da jo vzamemo resno.
Izkušnja iz vrta pri Vipavi
Gospod Gregor iz Vipavske doline ima na robu vrta tri stare grme kosmulj. Ko je pred tremi leti začel eksperimentirati s pripravo vina iz njih, je po naključju ustvaril liker, ki zdaj navdušuje vse njegove prijatelje. Liker je postregel tudi v manjši lokalni restavraciji kot aperitiv po kosilu in odziv je bil izjemno pozitiven. Leto pozneje je del pridelka uporabil še za omako k pečeni raci. Danes ne mine sezona brez vsaj štirih različnih jedi s kosmuljo v njegovi kuhinji.
Objava Kosmulja ni le za marmelado, presenetila bo tudi v slani kuhinji se je pojavila na Vse za moj dan.