Kaliningrad – Rusija v Evropi

6 hours ago 9
ARTICLE AD

Če ste kdaj zelo natančno gledali zemljevid Evrope, ste najbrž opazili, da je med Poljsko in Litvo en košček, ki – presenetljivo – pripada Rusiji. To je Kaliningrad oblast, torej regija Kaliningrad, katere glavno mesto je – ali ste uganili? – Kaliningrad. Midva sva pred leti preko Couchsurfinga gostila dva Rusa iz tega dela Rusije in takrat nama je regija postala še posebno zanimiva. Trajalo je še skoraj 10 let, vmes se je začela že vojna med Rusijo in Ukrajino, ter vse sankcije, ki so sledile, da je bilo potovanje še malo bolj oteženo. Načeloma sva želela obisk v Kaliningradu združiti s potovanjem po npr. Baltiku ali pa dalje proti Skandinaviji. No, na koncu sva šla med prvomajskimi samo v Kaliningrad. Kakorkoli, izlet je bil zanimiv in tule vam predstaviva Kaliningrad in vse, kar je treba glede obiska Rusije vedeti.

rusko mesto Kaliningrad

Center Kaliningrada

Kaliningrad – kaj si pogledati v najbolj evropski regiji Rusije?

Mesto Kaliningrad

Kaliningrad je bilo do konca druge svetovne vojne nemško mesto Königsberg. Zato je mesto na prvi pogled precej ne-rusko. Ni tistih tipičnih ruskih pravoslavnih cerkva s čebulastimi strehami. Na daleč se zdi, da je to neko ne preveč ohranjeno nemško mesto, od bližje pa se potem opazi tudi vpliv Rusije. Kaliningrad se lahko pohvali s številnimi najstarejšimi stavbami v Rusiji – zato, ker so jih pravzaprav zgradili že Nemci.

Kaj si ogledati v Kaliningradu:

  • Katedrala (Königsberger Dom): Osrednja gotska znamenitost otoka na reki Pregolja. Katedrala ne obratuje več kot krščanska cerkev, pač pa kot muzej. Posebnost te katedrale pa je grobnica nemškega filozofa Immanuela Kanta. Grob se vidi tudi od zunaj, tako da vstop v samo katedralo/muzej ni potreben.

  • Muzej svetovnih oceanov: Impresiven muzej, delno postavljen v ladje in podmornico. Ponuja razstave o pomorstvu, oceanografiji in floti. Ena bolj zanimivih stvari v mestu.

Muzej svetovnih oceanov v Kaliningradu

Muzej svetovnih oceanov stoji ob vodi (reki)

  • Ribja vas (Rybnaya Derevnya): Slikovita četrt ob reki Pregolja z obnovljenimi stavbami v stilu nemške arhitekture – prijetno območje za sprehod, kosilo in fotografije. Ta del mesta spominja na npr. Gdansk oz. severnonemška mesta.

Ribja vas, predel Kaliningrada

deli Kaliningrada spominjajo na npr. Gdansk!

  • Amber Museum (Jantarni muzej): V trdnjavi iz 19. stoletja so razstavljeni jantarni artefakti, vključno z ujetimi insekti v jantarju tisoče let nazaj. Midva se nisva odločila za ta ogled, saj sva šla prav v mesto Jantarnij in si tam pogledala stvari povezane z jantarjem.

  • Nekdanja mestna vrata npr. Kraljeva vrata: Ostanki mestnega obzidja iz nemških (srednjeveških) časov, danes pa so večinoma preurejena v galerije, muzeje ali kavarne. Midva sva si pogledala Kraljeva vrata (King’s Gate) na vzhodni strani mesta in so lepa tako za sproti za pogledat.

Kraljeva mestna vrata, Kaliningrad

Kraljeva mestna vrata – nemška, seveda

  • Številni parki in jezera: Pričakovala sva tako sivo sovjetsko mesto, brez kakšnega zelenja, samo betonske stolpnice. A je Kaliningrad prav presenetil. Mesto ima ogromno parkov, nabrežje ob reki je v poletnih mesecih zelo živahno, poleg tega imajo pa tudi par jezer znotraj mesta. Idealno za sprehod in za doživetje pravega utripa tega mesta.

Izlet na Kursko koso (Kuršskaja kosa / Curonian Spit)

Kurska kosa je ozek, skoraj 100 km dolg peščeni polotok, ki deli Kurško laguno od Baltskega morja. Na polovici tega polotoka je meja med Rusijo (na jugu) in Litvo (na severu). Zanimivo je, kako je Kurska kosa nastala. Veter nad Baltskim morjem stalno piha iz zahoda proti vzhodu in tako ob severni obali Nemčije in Poljske pobira pesek, ki ga je potem začel odlagati na današnji Kurski kosi. Tu se namreč kopno obrne in obala ne poteka več “vzporedno z vetrom”, ampak se obrne proti severu. In tu se potem veter zaleti ob kopno in odlaga mivko. In tako je nastala kosa, ozek pas kopnega sredi lagune. Z leti so te sipine umetno prekrili z borovci in brezami, da bi preprečili nadaljnje premikanje peska in zajezili erozijo. Je pa to res čudovit kraj, kjer si v naravi, na plaži, pod drevesi …

Kurska kosa, sipina sredi Baltskega morja

Kurska kosa, sipina sredi Baltskega morja

Kaj si ogledati in kje se ustaviti na izletu po Kurski kosi:

  • Plešoča drevesa (Dancing Forest): En del gozda je malo hecno oblikovan. Drevesa imajo debla nenavadno oblikovana, upognjena, zavita. Ni pa tako impresivno, kot morda zveni. Vredno postanka, ampak ne pričakovat česa takega, da bi te posedlo.

  • Sipina Efa: To je ena najvišjih sipin v Evropi z višino okoli 60m. Na vrh sipine vodi urejena lesena potka, tako da tu ne gre za kakšno naporno vzpenjanje po pesku, ampak prijeten sprehod po naravi. Na koncu pa se odpre razgled na Kursko laguno, sipine in pač okolico.

Pot na sipino Efa

  • Labodje jezero (Swan lake): Čisto na koncu ruskega dela kose se nahaja še Labodje jezero – jezero znotraj sipin, kar je precej nenavadno. Ne da se priti prav do jezera, pač pa do razgledne ploščadi nad jezerom. In v jezeru so dejansko plavali labodi.
Labodje jezero znotraj sipine

Labodje jezero na Kurski kosi

Praktične informacije:

  • Vstopnina: Za vstop na Kursko koso je potrebno plačati vstopnino, saj je to nacionalni park. Plačilo je možno ob vstopu s kartico ali gotovino.

  • Prevoz: Za obisk Kurske kose potrebujete svoj prevoz. Ok, da se iti tudi organizirano z agencijo – vsaj videla sva turistične avtobuse. Ampak vsekakor priporočava, da greste s svojim avtom. Parkirišča so na voljo ob vseh razglednih ploščadih in so brezplačna.

  • Hrana v parku:
Read Entire Article