ARTICLE AD
V Zdravstvenem domu Trebnje je nekaj manj kot 30 zaposlenih napovedalo kolektivni odstop. Razmere v zavodu opisujejo kot »uničevanje zdravstva in zdravstvenega doma«. Svoje stališče so predstavili v odprtem pismu, ki so ga naslovili na Ministrstvo za zdravje. Danes opoldne bodo organizirali novinarsko konferenco, na kateri bodo javnosti podrobneje predstavili razloge za svojo odločitev.
Na srečanju z mediji bodo zdravniki predstavili svoj pogled na zaplete, ki so prejšnji ponedeljek vodili v odstop direktorice Zdravstvenega doma Trebnje Karmen Lukše. Po poročanju Dolenjskega lista so zaposleni v odprtem pismu ministrici za zdravje opozorili na »neupravičene pritiske, ustrahovanja in zavlačevanje nujno potrebnih odločitev občin ustanoviteljic, ki neposredno ali posredno – prek članov sveta zavoda – že vplivajo na strokovno delovanje zavoda.«
Odstop sta v primeru nadaljevanja pritiskov napovedali tudi strokovna vodja zavoda Marjana Šekli Grozina in glavna medicinska sestra Mojca Mihevc. Zaposleni so ob tem izrazili podporo obstoječemu vodstvu in poimensko izpostavili nekatere člane sveta zavoda, ki naj bi direktorico žalili in ji celo grozili.
Zdravniki v pismu poudarjajo tri ključne zahteve: takojšnje prenehanje vseh oblik pritiskov, ustrahovanja in zavlačevanja pri pomembnih odločitvah; spoštovanje avtonomije zavoda; in takojšnjo potrditev sklepa o uporabi presežka poslovnega leta 2024 ter imenovanje novih članov sveta zavoda, ki ne bodo obremenjeni s konflikti interesov.
Po odstopu direktorice je svet zavoda določil 30-dnevni odpovedni rok. V tem času Karmen Lukše ostaja na funkciji in jo bo opravljala do 30. julija. Do takrat naj bi svet zavoda izvedel postopek imenovanja vršilca dolžnosti direktorja, ki bo funkcijo nastopil po njenem odhodu.
Na očitke zaposlenih so se odzvali tudi s trebanjske občine. Kot poroča Dolenjski list, so zavrnili trditve o pritiskih in grožnjah. V svojem odgovoru so zapisali, da so le zahtevali zakonito in v skladu s predpisi delovanje zavoda, medtem ko naj bi sam zavod večkrat ravnal v nasprotju z zakonitimi zahtevami občin ustanoviteljic.
Tudi podžupan Občine Mirna Zoran Remic je zanikal očitke o pritiskih. Poudaril je, da občina nikoli ni komentirala strokovnega dela zdravnikov ali drugega zdravstvenega osebja, temveč ga ves čas podpira. »Naše občanke in občani so deležni kakovostne in strokovne zdravstvene oskrbe, kar je tudi rezultat dobrih delovnih pogojev, ki jih morajo omogočiti tudi občine ustanoviteljice,« je dejal Remic. Dodal je, da je naloga sveta zavoda nadzor nad zakonitostjo in ocenjevanje delovanja zavoda. Svetnica iz njihove občine je prav tako zavrnila očitke o žaljivem in neprimernem odnosu do vodstva zdravstvenega doma.
M. G.