Fifa sodniške kamere ocenila kot zelo učinkovite

3 days ago 10
ARTICLE AD

Novosti, ki jih krovna nogometna zveza Fifa preizkuša na svetovnem klubskem prvenstvu v ZDA, so povsem izpolnile pričakovanja, so sporočili iz Fife. Gre predvsem za uvedbo sodniških kamer, polavtomatskega sistema zaznavanja prepovedanega položaja in pravila osmih sekund za vratarje.

V sporočilu za javnost, ki ga je posredovala Fifa, je Pierluigi Collina, nekdanji sodnik, zdaj pa vodja njene sodniške komisije, ocenil učinke novosti, ki jih testirajo na tekmovanju v ZDA.

Na klubskem SP je Fifa prvič uvedla sodniške kamere, učinek je po mnenju Colline velik. Fifa zdaj predvsem testira dodatne možnosti uporabe kamer v prenosih in išče najboljše rešitve, kako igro s sodniškega zornega kota še bolj približati navijačem.

“Uporaba sodniških kamer je presegla naša pričakovanja. Menili smo, da bo sprejeta bolj kot popestritev, a smo prejeli odlične odzive. Ljudje nas sprašujejo, zakaj ni tega na vseh tekmah. Pa tudi v vseh športnih,” je dejal Collina.

Dodal je, da ne gre le za novo izkušnjo za gledalce, ampak da lahko tudi Fifa in sodniki s kamerami marsikaj pridobijo. “Gre tudi za veliko možnost za učenje sodnikov. Zdaj lahko natančno ugotovimo, zakaj sodnik sprejema določene odločitve oziroma, kaj res vidi na igrišču.” Kot primer je navedel igro z roko na tekmi Atletico – PSG, ko je eden od igralcev sodniku zakrival pogled, kamera pa je potrdila, da dogodka res ni mogel videti. Po posredovanju videosodnikov in ogledu posnetka na zaslonu ob robu igrišča je nato dosodil najstrožjo kazen.

Pozitivno je ocenil tudi osemsekundno odštevanje sodnikov pri vračanju žoge v igro. Če vratar ta čas preseže, žogo dodelijo tekmecem, ki dobijo strel iz kota. “Ritem igre se je precej popravil. Ni več zavlačevanja, ko so vratarji zelo dolgo zadrževali žogo v svojih rokah,” je pojasnil Collina. Doslej so na klubskem SP le dvakrat kaznovali moštvo z odvzemom žoge in kotom za tekmeca. Po Collinovih besedah so namen dosegli, saj so želeli z zagroženim kotom predvsem pospešiti ritem igre.

Polavtomatska tehnologija zaznavanja prepovedanega položaja pa je po njegovih besedah koristna predvsem v primerih, ko gre za povsem očiten prepovedan položaj, a je doslej igra potekala še nekaj sekund, preden je stranski sodnik dvignil zastavico. Zdaj dobi signal in lahko reagira takoj.

Na klubskem SP te novosti pomaga testirati ekipa 117 sodnikov, od teh 35 glavnih, 58 stranskih in 24 videonadzornih.

Read Entire Article